Çok Canım Sıkıldı.!

eaglenver

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar Merhaba , bir hafta önce 2002 1.4 16 valf hb megane aldım. Bugün acil işim çıktı evden çıktım ve 70'le felan giderken müthiş bir tümsekten sert geçtim. Araç hemen peşine müthiş bir motor sesiyle çalıştı traktör sesi gibi daha sonra biraz gittim stop etti ve tekrar marj basınca tık diye ses gelerek çalışmıyor. Neden olabilir sizce ?

nurettin_kapln

Kayıtlı Üye
60-Tokat
karteri delmiş olabilir. aklıma yağ dışında bir şey gelmiyor. konuya abone oldum merakla bekliyorum.

tolgakmg

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İyi geceler. Öncelikle geçmiş olsun. Aracınızda fiziksel olarak bir hasar var mı? kontrol ettiniz mi? Yağ akıntısı, kopan bir parça v.s. Onun dışında, motor kaputunu açıp, motor bağlantılarının sağlam olup olmadığı, manifoldun eğik olup olmadığı gibi fiziksel bir kontrol yapmalısınız öncelikle. yüksek bir ihtimal, alt kısımda lamda sensörünü kırdınız. Ancak bu durumda marş sesi alırsınız. siz marşın hiç dönmediğini söylüyorsanız, motorun kilitlenme ihtimali var. Ancak bu tümseği geçer geçmez tüm yağınızı boşlatsanız dahi en az 15 dakika motorunuzun hiç yağsız çalışması ile olacak bir durum. Sente atlamış, motor kulağı kırılıp başka hasarlar vermiş olabilir. Fiziksel bir hasar kontrolü sonrasında eğer bir sorun gözükmüyorsa aracınızın ön tekerlerinden birisini kaldırın. Aracı 5. vitese takıp tekerleğinizi el ile çevirmeye çalışın. Motor kilitlenip kilitlenmediğini motoru sökmeden en güzel öyle anlarsınız.

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Merhaba " tümsekten sert geçtiniz motor dan traktör sesi gibi sesler gelmeye başladı ve ilerlemeye devam ettiniz sonrasında motor stop etti siz aracı çalıştırmak istediniz fakat çalışmıyor " Doğru mu anladım?

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
Geçmiş olsun, motordan ses gelince ve çalışmayınca fazla uğraşmayın motora daha fazla hasar verirsiniz, iyi bir tamirci bulup aracı çektirin...

eaglenver

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
motor gümlemiş arkadaşlar ,rektefi olacak . Aşağıda ki parçalar 5bin çıkardılar , daha işçiliği saymıyorum bile. Sizde normal mi bu parçalara bu fiyat , rektefi ve motor ustalarının sizce işçilikleri ne kadar çıkar ?

değişen parçalar;
ana yatak
kol yatak
piston
segman
kranik gezi ayı
supap emme
supap egzoz
supap gaydı
subap lastiği
yağ jeti
piston kolu
1 tk üst conta
1 tk alt conta
2 ad eksantrik dişli
1 tk buji
1 adet yağ pomp
1 tk yağ pompası zinciri
1 adt sıvı conta
1 tk triger set
1 ad v kayışı
1 ad v rulman
motor yağı
hava filt.
yağ filt.
1 adet devir daim
3 kg antifiz

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Geçmiş olsun motordaki anormal sesin ardından kontağı kapatsaydınız bu rakamlar çıkmazdı

eaglenver

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
belki merak eden olur , yedek parça ve ustalıklar dahil 9 bine çıktı.

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Büyük geçmiş olsun.