Ustalık Gerektiren 10 Puanlık Soru

burakkorull

Kayıtlı Üye
35-İzmir
Dostlar Merhaba

Son 2 Haftadır fark ettim ki düz yolda giderken direksiyonu bırakınca hafif sola kayma ve ya dönme var elimde sağa alınca düzeliyor

şimdi
1- Neden Yapar ?
2- Çaresi nedir ?

çok teşekkürler.

Cliotouch19

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Birazcık araştırma yaparak lastik basınçlarinin eşit olmaması, özellikle rot balans ayarınin olmaması , fabrikanın önerdiği lastik ebatları dışında lastik kullanilmasi, 4 lastiğin aynı cins lastik olmaması veya birinin diğerlerine göre aşırı aşınmış olması, ön takımın bozuk olması ve fren sisteminin bozuk olması gibi bilgilere rahatlıkla ulaşabilirsiniz eğer bunlardan biri değilse tamirciye alıp daha detayli bakması gerekir

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
+1
Birde ön soldan araç darbe aldı ise gene çekme yapar
Rot balanscı kontrol etmeli

burakkorull

Kayıtlı Üye
35-İzmir
öncelikle cevaplarınız için çok teşekkür ederim.
sol önden darbe almadık çok şükür.lastiklerim de yeni 1000 km olmadı desem yeridir. ama bahsettiğiniz gibi hava basıncı olabilir uzun zamandır bakamadım.fren sistemi geçen izmirde sel vardı araç bıraz suya maruz kaldı acaba ondan mı? balans içinde gidip baktırayım bakalım ne kadar kaçıklık çıkacak tüm etkenleri not aldım.eleye eleye gideceğim bakalım.

Cliotouch19

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Lastik basinclarini lastıkler soğuk iken ayarlayınız

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
öncelikle cevaplarınız için çok teşekkür ederim.
sol önden darbe almadık çok şükür.lastiklerim de yeni 1000 km olmadı desem yeridir. ama bahsettiğiniz gibi hava basıncı olabilir uzun zamandır bakamadım.fren sistemi geçen izmirde sel vardı araç bıraz suya maruz kaldı acaba ondan mı? balans içinde gidip baktırayım bakalım ne kadar kaçıklık çıkacak tüm etkenleri not aldım.eleye eleye gideceğim bakalım.
Araç suda kaldı ise fren kaliper pimleri de kontrol edilsin

Birkan61

Kayıtlı Üye
34-İstanbul
Hangi bölgedesiniz bilmiyorum fakat havalar genel olarak soğuktu yakın dönemde

Yakın zamanda köyde 1 hafta yattı aracım, uzunyol geldim ve 4 lastikte hava basıncı 34psi iken evime döndüğümde 4 lastikte 24psi düşmüştü

Lastiklerden birinin havası daha düşükse dediğinizi yapar. Lastiğe çivi vs.'de girmiş olabilir hepsini kontrol ettirin

Yoksa başka bir çözüm arayalım

boun6734

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ön fren balatası değişimi sonrası aynı sorunun sağa çekme olarak olduğunu farkettim, aracı tekrar götürdüm test sürüşüne çıktık, balatadan olmadığını rot ayarından kaynaklandığını söyledi usta, rot ayarı sonrası düzeldi.