Benzinde sıklıkla çalışmıyor bazen çalışıyor !

Sercanin

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracım Megane 1 Coupe 1999 model, 1.6 , 8 valf. Aracım neredeyse 3 aydır sabah ya da gün içinde ya hiç çalışmıyor ya da marşa 2. veya 3. basışta çalışıyor. Hiç çalışmadığında aracı itip vurdurmak zorunda kaldım. Ustaya götürdüm, hiç ikilemesen çalıştı. Çalışmazsa lpg düğmesine basılı tutarak direk gazda çalıştır dedi. Ne hikmetse o sanayi ziyaretinden sonra 10gün her an sabah akşam tık diye normal şekilde çalıştı.:sinirli Sonra birgün çalışmayınca ustanın dediği gibi gaz düğmesine basarak çalıştırdım. Gün içinde bir defa çalıştıysa genellikle çalışmama sorunu yaşanmıyor.

Direk ligde çalıştırmayı doğru ve sağlıklı bulmuyorum. Usta tamamen çalışmaz olduğunda ancak tespit edebilirim, yoksa benzin pompasını, enjektörleri, bujileri ve bu konuyla ilgili herşeyi değiştiririm ama sen bir sürü masrafa girersin belki yine çözülmez diyor.:reno

Arabanın son durumu; arabayı bu aralar sadece bendinde çalıştırıyorum bazen çalışıyor bazen geç bazen de hiç çalışmıyor. Çalışmadığında köyde çalıştırıyorum. Sizce ne yapmalıyım?

nurettin_kapln

Kayıtlı Üye
60-Tokat
hocam krank devir sensörü değişimi yapın. krank devir sensörü yüzünden 3. marşa sarkıyor. gün içinde sıcak motorla çalışmaması veya geç çalışması da krank devir sensörüyle alakalıdır.
benzin pompası arızasını araç benzindeyken test ederek bulabilirsiniz. benzine alın motor sıcakken gazlayın. 0dan kalkın mesela 160a kadar basın. kesiklik yapıyorsa pompa benzini kesik kesik gönderiyordur.
aynı şekilde arabanın arkasına geçip benzin pompasını dinleyebilirsiniz.
hocam aynı motor R19umda var her türlü yardımcı olurum dediklerimi yapın ilk başta.

Sercanin

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Cevabınız için teşekkür ederim Nurettin bey. Bu arada ben hep benzinle kullanıyordum durumu aracın tepkisini görmek için. Önceki gün gazda kullanip biraktim. Dün sabah 3.marşta bile çalışmayınca direk lpg dügmesine basili tutup o sekilde calistirmak zorunda kaldim. Hatta 800-900 metre gittim pazar alisverisi yaptim geldim ve yine ayni sorun. Tekrar 1 km kadar gittim yine zorlandi,2 ya da 3uncu marsta aldi. Krank devir sensoru arizasinda daha cok sicakken calismaz diyorlar sizin dediginiz gibi. Benimki sabah motor sogukken calismiyor bu aralar. Ama daha once sicakken calismadigi da oluyordu. O yuzden kafam karisiyor Nurettin bey. Bu arada yaklasik 1 yildir belki de biraz daha fazladir benim aracta motor sogukken biranda gaz pedalindan ayagimi cekersem araba stop ediyordu, ki hala ediyor sadece motor yazin calistigi icin ve ben de bildigim icin aliskanligini idare ediyordum. Usta onun icin bogaz kelebegini temizlemisti ve yine duzelmemisti. Orjinali pahalli, yan sanayi parcada da calismayabilir yani ayni sorunu yasarsin demisti. Su anda yasadigim sorunun bu eskiden beri yasadigim sorunla alakasi olabilir mi? Reno servisine gitsem bilgisayara baglayarak ariza ya da arizalari tespit edebilirler mi sizce? Ama krank sensorunu degistirerek ise baslayacagim. Peki bunu elektrik mi yoksa motor ustasi mi degistirebilir? Teşekkürler

nurettin_kapln

Kayıtlı Üye
60-Tokat
hocam motor ustası bakar elektrikçi bakmaz. sinir bozucu bir durum. bu motorlar bazen nankörleşiyor.
Cevabınız için teÅŸekkür ederim Nurettin bey. Bu arada ben hep benzinle kullanıyordum durumu aracın tepkisini görmek için. Önceki gün gazda kullanip biraktim. Dün sabah 3.marÅŸta bile çalışmayınca direk lpg dügmesine basili tutup o sekilde calistirmak zorunda kaldim. Hatta 800-900 metre gittim pazar alisverisi yaptim geldim ve yine ayni sorun. Tekrar 1 km kadar gittim yine zorlandi,2 ya da 3uncu marsta aldi. Krank devir sensoru arizasinda daha cok sicakken calismaz diyorlar sizin dediginiz gibi. Benimki sabah motor sogukken calismiyor bu aralar. Ama daha once sicakken calismadigi da oluyordu. O yuzden kafam karisiyor Nurettin bey. Bu arada yaklasik 1 yildir belki de biraz daha fazladir benim aracta motor sogukken biranda gaz pedalindan ayagimi cekersem araba stop ediyordu, ki hala ediyor sadece motor yazin calistigi icin ve ben de bildigim icin aliskanligini idare ediyordum. Usta onun icin bogaz kelebegini temizlemisti ve yine duzelmemisti. Orjinali pahalli, yan sanayi parcada da calismayabilir yani ayni sorunu yasarsin demisti. Su anda yasadigim sorunun bu eskiden beri yasadigim sorunla alakasi olabilir mi? Reno servisine gitsem bilgisayara baglayarak ariza ya da arizalari tespit edebilirler mi sizce? Ama krank sensorunu degistirerek ise baslayacagim. Peki bunu elektrik mi yoksa motor ustasi mi degistirebilir? TeÅŸekkürler

Sercanin

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Olay ilginç bir şekilde çözüldü. Sanırım krank devir sensöründen kaynaklıydi. Sanırim diyorum çünkü garip bir olay yaşadım. Ustaya ısrarla krank mili sensörünü değiştir dedim. Bu arada bu usta ona pek ihtimal vermedi. Gittim yenisini aldım degistirdi usta. Ama yenisiyle hiç calışmadı. Eskisini taktı çalısti. Yenisini çalışmıyor diye iade ettim. Ama o günden beri araba çalışıyor. Bence o krank mili sensörü çıkarılıp takıldığı için oradaki sorun çözüldü. Belki temassızlık y da başka birseydi. Şu anda neyseki sorun yok

nurettin_kapln

Kayıtlı Üye
60-Tokat
temassızlık, kir yüzünden olabilirmiş. sorunun çözülmesine sevindim.
Olay ilginç bir şekilde çözüldü. Sanırım krank devir sensöründen kaynaklıydi. Sanırim diyorum çünkü garip bir olay yaşadım. Ustaya ısrarla krank mili sensörünü değiştir dedim. Bu arada bu usta ona pek ihtimal vermedi. Gittim yenisini aldım degistirdi usta. Ama yenisiyle hiç calışmadı. Eskisini taktı çalısti. Yenisini çalışmıyor diye iade ettim. Ama o günden beri araba çalışıyor. Bence o krank mili sensörü çıkarılıp takıldığı için oradaki sorun çözüldü. Belki temassızlık y da başka birseydi. Şu anda neyseki sorun yok