Lastik Ebat Değişimi

fethiyeli76

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba. Aracım 2011 1.5 dci Dynamique. Orjinal lastik ebatları 205/55/R17, 205/60/R16 ve 205/65/R15. Benim aracımdaki ebatlar ise 205/60/R16. Bugünlerde lastikleri değiştirmem gerekiyor. Aracımdaki lastik Goodyear Efficientgrip Performance. Ben bu lastikten çok memnun kaldım. 6 yıl 50000 km kadar dayandı. Hem yumuşak ve sessiz hem de uzun ömürlü çıktı. Daha önce Michelin Energysaver kullanmıştım. Oda bu lastik gibi sessiz, yumuşak ve konforluydu fakat 2-3 yılda çatlamaya başlamıştı. Bu daha dayanıklı çıktı. Aynısından almak istiyorum fakat lastik fiyatları uçmuş. İnternette en düşük 850TL civarı tanesi 2021 üretimi olan. Ben de fiyatı daha ucuz olan 205/55/R16 olanından almak istiyorum ama nasıl olur tam karar veremedim. Bir araştırma yaptım ve şu sonuçlara ulaştım: Jant çapını büyütmeden 60 yanaktan 55 yanağa inersem lastik çapı 2cm kadar kısalacak. Araç yere 1cm kadar yaklaşacak. Aracın hız göstergesindeki değer gerçek hızdan yaklaşık 5km daha az olacak fakat normalde 5km fazla gösteriyor bizim araçlarda ki sonuçta gösterge gerçek hızı göstermiş olacak. Yanak inceldiği için konfor azalacak ancak viraj performansı artacak. 60 yanak olan orijinal lastiğin yük endeksi 92 yani 630kg, 55 yanak olanın ise 91 yani 615 kg. Lastik taban genişliğinde bir değişim olamayacak sadece yanak incelmiş olacak. Bana göre sorun yok ama acaba araca küçük durur mu diye düşünmekten kedimi alamıyorum. Bizimki ile aynı ağırlıkta olan Ford Focus'larda bile 205/55/R16 lastik kullanılıyor. Sizce nasıl olur? Bu ebatta lastik kullanan varsa görüşlerini bekliyorum.

omer26

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben fiyat farkından dolayı 205/55/16 almıştım, 60 yanak olanlar nedense gereksiz pahalıydı, yazlık continental premium contact 6 aldım pek memnun değilim, kışlık bridgestone aldım onlardan oldukça memnunum ikiside 55 yanak, aracımda 3.5 cm spor yay var görüntüsü gayet güzel bana 60 yanak çok kalın gözüküyor, konfor olarak tabii ki 60 daha iyidir ama fiyat farkına değer mi bilemem

fethiyeli76

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben fiyat farkından dolayı 205/55/16 almıştım, 60 yanak olanlar nedense gereksiz pahalıydı, yazlık continental premium contact 6 aldım pek memnun değilim, kışlık bridgestone aldım onlardan oldukça memnunum ikiside 55 yanak, aracımda 3.5 cm spor yay var görüntüsü gayet güzel bana 60 yanak çok kalın gözüküyor, konfor olarak tabii ki 60 daha iyidir ama fiyat farkına değer mi bilemem
Karşıdan bakılınca lastik yuvaları içinde çok küçük görünüyor mu?
Mümkünse karşıdan bir fotoğrafını görebilir miyim?

omer26

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Karşıdan bakılınca lastik yuvaları içinde çok küçük görünüyor mu?
Mümkünse karşıdan bir fotoğrafını görebilir miyim?

Fotosu yok yandan arabanın yarın çekeyim ama spor yay olduğu için teker ile çamurluk arasında boşluk çok değil bu sizi yanıltabilir, 55 yanak 60a göre küçük duruyor, çamurluk ile teker arası boşluk artıyor, aracı ilk aldığımda yay yoktu ve üstünde 60 yanak vardı 55 takınca boşluk artmıştı

fethiyeli76

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Fotosu yok yandan arabanın yarın çekeyim ama spor yay olduğu için teker ile çamurluk arasında boşluk çok değil bu sizi yanıltabilir, 55 yanak 60a göre küçük duruyor, çamurluk ile teker arası boşluk artıyor, aracı ilk aldığımda yay yoktu ve üstünde 60 yanak vardı 55 takınca boşluk artmıştı
Fotoğraf çekebildiniz mi? Bir de yakıtta fark oluştu mu?

M2007J20CG cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

omer26

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Foto çektim ama buraya nasıl atacağımı çözemedim, yakıt ortalama 5. 2 ile geziyorum ortalama Hız 44.5 yaklaşık 1200km

fethiyeli76

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Foto çektim ama buraya nasıl atacağımı çözemedim, yakıt ortalama 5. 2 ile geziyorum ortalama Hız 44.5 yaklaşık 1200km
Teşekkür ederim. Bu mesajın altında "ALINTILA" seçeneği var , onu tıkladığınızda resim ekleme seçeneği var, oradan ekleyebilirsiniz. Aslında taktıran çok varmış ama bana denk gelmedi henüz. Karar da veremedim. O yüzden hani yandan bir resmini görürsem aracın karar verebilirim diye düşünmüştüm.

Uğur

Yönetici
Başkan
33-Mersin

Merhaba , hızlı resim vb sitelere resmi yükleyip linkini buraya yapıştırabilirsiniz.Bizim kendi resim ekleme panelinde biraz sorun var.

fethiyeli76

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Teşekkür ederim uğur, https://www.hizliresim.com/7lq1bfi buraya yükledim Fethiyeli
Teşekkür ederim, aydınlatıcı oldu. Aslında küçük de durmuyor hani ama galiba spor yay taktığınız için böyle. Benimkin de spor yay olmadığı için nasıl olur bilemedim.