Sigorta kutusundan çıkan yangın :S

cold

Kerem Uluca,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

R5TUNİNG

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben Elektrikten anlarım biraz oto elektrikdende anlarım kendi çapımda..Bu tip durumlarda yangının nerden başladığı anlaşılmaz aslında...Elektrik kablosunun yanma ve arabayı yakma nedenlerinden biri +12VDC kablosunun direk veya soyularak şaseye veya -12VDC olan bir kabloya temas etmesiyle olur..Sonradan tesisat çekilmişse ve bu tesisat üzerine +12VDC üzerinden sigorta takılmadıysa +12VDC kablosu şaseye veya -12VDC olan biyere yapışıp önce kablo kendisini sonrada diğer kabloları ve arabayı yakmıştır...Bu tip durumla karşılaşırsanız ve yangının neden çıktığı belli değilse akünüzün kablolarından birini aküden ayırın gerekirse araçta yankeski bulundırın ve - 12VDC çıkışından kabloyu kesin....Başka türlü yangını söndürme şansınız ve zamanınız olmaz..

Başıma gelen olayıda yazayım 2002 yıllarında Otobüs Kliması yapan bir fabrikada çalışıyordum Klimaları,birbirine seri bağlı 24VDC Aküyle test ediyorduk (sebebi ağır vasıtalarda 24VDC kullanılır) test bittikten sonra akülerden gelen bir artı bir eksi kabloyu yere attım :) kabloların uçları yerde birbirine değdi ve yapıştı tabi kablolar üzerinde sigortada yok :) kablolar duman atmaya ve yanmaya başladı yerden alıp ayırayım dedim birden ısınmaya başladılar ve tekrar yere attım plastikleri eridi ve kablonun bakırı gözüktü :) aklıma yankeskiyle kesmek geldi aldım hemen yerdeyken kablolardan birini kestim :) bu anlattığım olay 5-6 saniye içinde oldu ve o gün anladımki oto elektriğiyle ve aküyle şaka olmaz...Sigortasız veya gevşek yapılan her bağlantı arabanın yanmasına neden olabilir...

karacan

Taylan AYDIN
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
kısa devreden yayan çok araç oldu, kısa devre devam ettiği sürece ısı artışı devam eder ve yangını hızlandırır. yazık güzelim cup'e, 15 gün önce lpg takmış ve olan olmuş

tUGRULL

Tuğrul ÖZTÜRK , f(7)R Coupe,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
walla yazık olmuş yaaa cokta güzelmiş araç :(
kesin ya lpg sisteminden oldu elektrik baglantılarından dolayı yada ekstra takılan bi malzemeden(devir saati anfi vb..) kısa devreden fln

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
sigorta kutusuyla fazla oynamamak lazım.
sıfır araçlarda bile böyle yangınlar olabilyor.
herkesin başına gelebilir. Allah bizi böyle şeylerden korusun

Onur Gönüllü

RENAULT MAİS SERVİS DANIŞMANI,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
elektrik konusu sıkıntı her an her şey olabilir..