2005 Clio Symbol Arka Kapı Kilit Motoru Değişimi

usayden

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar merhaba... Konuyu taradım ama forumda bulamadım. Umarım paylaşım yararlı olur.1 hafta önce aracımın sağ arka kapısı merkezi kilit tarafından kontrol edilememeye başladı. Daha önce de sol arka kapıda başıma geldiğinden kesin kapı kilit motorudur diye düşündüm ve nitekim öyleymiş. Sanayiye gitmek yerine orijinal yedek parçayı satın aldım. Çalışma henüz sonuçlanmadı fikirlerinize açığım sorunla ilgili.
attachment.php
attachment.php
attachment.php
Başlarken;cam kolunu kuvvet uygulayarak çıkarıyoruz.
attachment.php
attachment.php
Ardından iç kapı kolunda ve kapı tutacağının içinde bulunan vidaları çıkarıyoruz. Ve kapının en alt kısımlarından çekerek yukarıya doğru klipslerinden ayırıyoruz.
attachment.php
attachment.php
Kapı kilit motoru dış kapı kolunun hemen arkasında plastik beyaz bir kabın içinde çıkarabilmek için kapı nın yanında bulunan 3 adet vidayı çıkarıyoruz. Bu işlemden sonra sadece dış kapı koluna bağlı bulunan damağı kurtarmak kalıyor. elektrik müşürünü de çıkarıyoruz.
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php

bağlantı demirlerini kapıya bağlandığı noktalardan ayırdıktan sonra kapı kilidini çıkarabiliriz kapı kilit motoru tek civata ve hareketli kısmında bulunan halka ile mekanizmaya bağlı durumda oraları kurtardıktan sonra yeni motorumuzu takabiliriz.Evet şimdi asıl sorunum burada başlıyor.Kilidi kapıya monte etmeye çalışırken ilk denememde resimde görülen dış kapı kolunun demiri ile bağlantı kurmaya yarayan parça (sağdaki sarı parça) kırıldı. Neyse gittim yenisini aldım ama halen o dış kapı kolunun bağlantısını sağlayan demiri çubuğu bu plastik parçaya denk getiremedim ne yaptıysam kurtuluyor ve kapı dışarıdan açılmıyor.

Dış kapı kolunu sökmeyi denedim ama sökmek için zaten içteki mekanizmayı dışarıya almak gerekiyor.Yani sonuçta girişimlerim sonuçsuz kaldı.
*1
attachment.php

*1 Bu resim renault 19 grubuna aittir. Kaynak ; http://www.baslaroto.com/Images/urun/650_renault-19-arka-kapi-kilidi-sol (2).JPG

*2
attachment.php
bu resimdeki bağlantı hemen hemen aynı clio ile.
*2 Kaynak; http://orayotomotiv.com/wp-content/uploads/2014/04/Renault-Megane-1-sağ-ön-kapı-7.jpg

Son düzenleme:

Htmakina

Hakkı TAM, ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ellerine sağlık kardeşim. Güzel bir anlatım olmuş. Gelelim sorununa, o kırılan plastik normalde yukarıdan aşağı doğru indirilerek 5 mm çapındaki o demire tık diye oturur. Artı mekanizmanın tam çalışması için çalışma aralığı ayarlanmalıdır ki açma ve kapamada sıkıntı meydana getirmesin. Kolay gelsin.;)

usayden

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Rica ederim. Bugün küçük bir makyaj aynası yardımıyla görerek bağlantıyı yaptım. Kapı sorunsuz çalışmakta.

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
Emeğine sağlık, kendi işini gören becerikli adamı her zaman taktir etmişimdir...:eyv

murat_ayan35

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba 2004 model symbolum var sag arka kapi kilidi calismiyordu servise baska bir problem yuzunden goturdum onuda iscilik almaksizin sadece arka kapi motorunu degistirip 131 tl masraf cikardilar netten baktigimda bu parcanin cok daha uygun oldugunu gordum masraf dogrumudur sizce

cengaver18

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yrfhjkjbbhjjjj

İlker55

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2009 model 12 16v clio symbol um var. arka sağ kapı tamamen gidik. kapı motorlarını kendim almaya çalışıyorum ama internette bulamadım bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz?

ayhanygz78

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba bende de aynı sorun var. Bahsettiğiniz dış kapı kolu bağlantısı yani kırılan plastik parçayı nasıl temin ettiniz. Komple kilit mi aldınız yoksa plastik parça satiliyormu.