R9 ateşleme sistemi hk

onurberkmen

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaslar iyi akşamlar r9 ateşleme hakkında bir kaç sorum olacak r9 elektronik ateşleme sistemi kullanan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim
Sorum şu arkadaşlar aracinizdaki elektronik ateşleme bağlantı şeması lazım daha doğrusu volant sensorun(manyetik kaptör) direk ateşleme bobini üzerine mi bağlanıyor bunu bana söyleyebilirmisiniz
Yani bağlantı bobini karşınıza alırsanız soldaki ikili sokete direk manyetik sensormu giriyor yoksa arada beyin falan varmı?

Ertan1968

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bende 1994 model Spring mevcut Distiribütör sorunu baş gösterince Ankara Şaşmaz civarında gezerken Başkent sanayi sitesine girdim ve Karbüratör de temizleteyim diye aranırken Şaşmaz kavşağından sağa batılente doğru girişte sağda 1756 sokak içerisinde Ali ustayı buldum Karbüratörü de temizledi.
ateşleme sistemine gelince Elektronik ateşlemeli bir Distribütör alıp en ufak parçasına kadar söktü mil kısmını dükkanının alt kısmında bulunan küçük torna tezgahına yerleştirip platinli mile göre birebir uydurdu aracımın üzerindeki distribütörün mil ucunu kesip elektronik ateşlemeli distribütör milinin ucuna ekledi.
ve motor kısmında hiç bir işlem yapmadı. tam ismini bilmiyorum ama bir dişli değişmesi gerek falan diyorlar ya ona gerek kalmadan sadece ateşleme bobini ve elektronik distribütör ile aracım ateşleme sistemi değişti...
ücretine gelince malzemelerde ondan olmak üzere 400 lira ya malettim. tabi bu olay 2017 yılı içinde idi... bobine ve distribütöre zam geldi ise bişey diyemeyeceğim. düşünen arkadaşlar var ise Ankarada gidip konuşabilirler.