Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Megane 1 - Dış Sıcaklık Sensörü Hatasının Düzeltilmesi

Çağrı YILDIRIM
    algorist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Teşekkür / Beğen

Megane 1 - Dış Sıcaklık Sensörü Hatasının Düzeltilmesi

Merhaba Sevgili RFC ailesi;

Sağ dikiz aynasının altında bulunan dış sıcaklık sensörüm bozulduğu için sıcaklığı normalden 12 derece daha düşük gösteriyordu ve yetkili servise gittim. Servis küçücük parçanın 355TL olduğunu söyledi çıkmacılara yöneldim ama onuda bulamadım. Araştırmalarım sonucu 2.5k lık NTC ile sorunun çözülebileceğini öğrendim. 2.5k 25C derecedeki direnci oluyor. Isı değişimi yaşandıkça dirençde değişiyor ve böylece göstergedeki değer değişiyor. Bu NTC nin fiyatı 1.6 TL Güzel değil mi? 1.6TL=355TL

Dış sıcaklığın hatalı olduğu ölçüm -6 derece

Kumanda kolundan sağ aynayı sol tarafa gelecek şekilde ayarlıyoruz. Bu şekilde aynayı rahatça çıkartabiliriz. Ayna arkası plastik ile kaplı olduğundan tornavida veya plastik aparatlarla korkmadan açabilirsiniz.

Aynanın ayrılmış hali, aynaya gelen kablolar ısıtmalı aynalar için, bazı modellerde bulunmayabilir.

Fotoğraf çekmemişim ama aynanın dış kabını çıkartmak için 4 adet çentiğini aracın ön hizasına doğru ittirmek ve dış taraf hafif boşa çıkınca aynayı katlamak ve kendinize çekmeniz gerekmekte. Çıkınca sonuç bu oluyor.

Sorunlu parça bu

2.5K NTC yi lehimle bağlantı yapmadan önce test ediyoruz.

NTC nin düzgün çalıştığını gördükten sonra üstünü siyah silikon ile kapladım, iki ayak arasınada sıcak silikon sürdüm.

Lehimleme işlermi tamam, yalıtımıda tamamlandıktan sonra geri montaja başlayabiliriz.

Ve mutlu son

Ne kadar dayanacağını bilmiyorum ama aradaki fiyat farkını düşününce buna değer diye düşünüyorum. Ben bunla uğraşamam diyen varsa ebay de uygun fiyata satılanı var 20tl gibi bir fiyata alabilirsiniz. Ben ondanda aldım gelene kadar yaptığıma birşey olmazsa yedek olarak durur.

Herkese keyifli forumlar dilerim.

2. Teşekkür murat_çavuş, Omark87 Mesaja Teşekkür Etti.
    Beğeni Uğur, murat_çavuş, Vefa, tolga37 liked this post

Teşekkür / Beğen
    Güzel bir paylaşım olmuş. Eline sağlık..

4. Teşekkür algorist Mesaja Teşekkür Etti.
    Jeeping - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Teşekkür / Beğen
    benimde bir sorum olacak 99 megane coupe kullanıcısıyım benimki sıcaklığı doğru gösteriyor fakat 0 derecenin altını göstermiyor - hiç görmedim ekranda normalmidir ? paylaşım için teşekkürler
    1999 Renault Megane Coupe 1.6 8V
    1983 Jeep CJ-8 4.2L AMC 258 I6

6. Teşekkür algorist Mesaja Teşekkür Etti.
    Vefa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Teşekkür / Beğen
    Elune sağlık @Algorist. Servisler uçuk fiyatlar çekebiliyor. Acaba almayalım diye mi yoksa sigortacılardan para koparmak için mi bilemiyorum.
    @jeeping normal değil. -19 görmüşlüğüm var. 2001 RTE

8. Teşekkür algorist Mesaja Teşekkür Etti.
    Özgür Çetin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Teşekkür / Beğen
    Alıntı Jeeping Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    benimde bir sorum olacak 99 megane coupe kullanıcısıyım benimki sıcaklığı doğru gösteriyor fakat 0 derecenin altını göstermiyor - hiç görmedim ekranda normalmidir ? paylaşım için teşekkürler
    0 yazar -0 yazar sonra - neyse onu göstermesi lazım.Sıkıntı var galıba.Ama bence önemli degil böyle basit şeyleri kafaya takmaya gerek yok

Teşekkür / Beğen
    Hocam merhabalar aracım aynı değil lakin sorunum aynı 2001 seat cordoba sahibiyim google de bu sorunu ararken paylaşımınızı gördüm aracımda otomatik klima mevcut ve bu özelliğin doğru çalışması için dış ortam sıcaklığını ölçerek çalışıyor ayna altında ufak bir çıkıntı var tıpkı sizin aracınızdaki gibi aynayı söktüm o ufak parça direnç oluyor sanırım ikiye bölündü acaba bende bu NTC ile sorunu çözebilirmiyim kaçlık takmalıyım ve nerede bulunur?

Çağrı YILDIRIM
    Teşekkür / Beğen
    Merhaba,

Cordobalarda iki farklı yerde olabiliyormuş. Ön panjur kısmında, birde sizinki gibi dikiz aynasında. Panjurdaki için direkt olarak var ve ntc si muhtemelen dikiz aynasındakiyle aynıdır.

https://tr.aliexpress.com/item/SEAT-...1a5dce4d90e-19

Forumlarda cordoba için NTC değeri belirtilen bir konuya ulaşamadım ancak çok farklı olacağını sanmıyorum. Tavsiyem ntc nin plastik koruması kırıldıysa silikon kaplayıp kullanmamanız. Bende bir süre sonra bozuldu.

https://tr.aliexpress.com/item/New-O...OrigTitle=true

Bizimkiler citroen ve peugeot ile aynı. Bunlardan aldım ve taktım. Sizde en fazla kablo ucuna ekstra direnç ekleyerek istediğiniz ısıya ayarlayabilirsiniz. Veya bunlardan alıp araç çalışırken ucuna potansiyometre takıp başka bir ısı ölçer cihazla dış sıcaklığı ölçerken potansiyometre ile aynı ısıya getirirsiniz daha sonra potansiyometrenin direncini ölçersiniz ve ölçtüğünüz değer neyse ona göre o değere sahip direnci ntc nin kablosuna lehimlersiniz. Yapılamıyacak bir iş değil aslında.

6K0919379 sizinkinin kodu bu ve yaklaşık 200tl.

NTC leri kartalotomasyon dan almıştım ama adet sınırı var o zaman en az 20 tllik alınabilir diyordu.

Teşekkür / Beğen
    2.5k ntc yi bulamadım yardımcı olurmusun. Aynı sorun megane 1 copue de var sıcaklık yüksek gösteriyor

Çağrı YILDIRIM
    Teşekkür / Beğen
    Aliexpressde hazır hali var buradan almanızı tavsiye ederim.

https://tr.aliexpress.com/item/Araba....13339.99734.0

Teşekkür / Beğen

Teşekkürler muadili sanırım umarım olur

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 2 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 2 misafir)

Bu Konu için Etiketler