Hızlı Cila (Islak cila) Uygulaması

wollky_52

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bugün aracıma yıkama sonrası hızlı cila(ıslak cila) uygulaması yaptık. Uygulaması gayet kolay ve uğraşsız. Yaparken videosunu da detaylı çektim, umarım fikir olur..

<strong>

Moderatörün son düzenlenenleri:

karacamelih

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Cilanin markasi nedir ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

wollky_52

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yıkamacı arkadaş toptan alıyorum dedi, markasını net bilmiyorum.

karacamelih

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sonax brilliant shine öneririm.

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
yanlış anlamayın ama beğeni kazanacak bir noktasını göremedim be hocam :(

1) o tarz oto yıkama, petrol sabunu kullanılıyorsa abartısız cilanızın ömrü 1 yıkama bile olabilir

cila dediğinizin yüzünüzde krem gibidir yani çok narince yüzeyde oturur buna endüstriyel iş makinalarını bile temizleyecek nitelkte sert agresif sabun sıktınızmı akıveriyor.

gelecek cilanızdan sonra oto şampuan kullanarak yola devam etmeniz çok daha uygun olur.

2) kötü olmuş demiyorum ama videoda aracı yolda gördüğümüz herhangi beyaz clio icondan daha parlak yada güzel gösteren bir detay göremedim.

3) test yöntemide yanlış cilanız sokakta bilinenin aksine suyu akıtmaktan çok suyu tam tersine ne kadar çok tutuğu ne kadar cila baloncuğu yaptığı ile ölçülür genelde.

hittheroadjack

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

1) o tarz oto yıkama, petrol sabunu kullanılıyorsa abartısız cilanızın ömrü 1 yıkama bile olabilir

cila dediğinizin yüzünüzde krem gibidir yani çok narince yüzeyde oturur buna endüstriyel iş makinalarını bile temizleyecek nitelkte sert agresif sabun sıktınızmı akıveriyor.

gelecek cilanızdan sonra oto şampuan kullanarak yola devam etmeniz çok daha uygun olur.

2) kötü olmuş demiyorum ama videoda aracı yolda gördüğümüz herhangi beyaz clio icondan daha parlak yada güzel gösteren bir detay göremedim.

3) test yöntemide yanlış cilanız sokakta bilinenin aksine suyu akıtmaktan çok suyu tam tersine ne kadar çok tutuğu ne kadar cila baloncuğu yaptığı ile ölçülür genelde.

Son dediğinize katılmıyorum, cilaların özelliği zaten araç yüzeyinde hidrofobik bir katman oluşturarak su iticiliği sağlamasıdır. Bir nevi yüzey pürüzlülüğünü azaltıyor olarak da düşünebiliriz, pürüzsüz ve hidrofobik bir yüzey oluştuğunda, eğimli bölgelerde suyun çoğu yüzeye tutunamadığından akıp gider, eğimsiz yüzeylerde ve eğimli yüzeylerde kalan su ise, büyük tanecikler halinde toplanır, yüzeye yayılmaz...

wollky_52

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş

Cilanın adı zaten hızlı cila, bir sonraki yıkamaya kadar biraz daha su tutmazlık ve parlaklık sağlıyor. Her yıkamada yapılırsa parlaklığı biraz daha artıyor bütün özelliği bukadar. Test etme konusunda da cevap yazan arkadaşıma katılıyorum. Cila zemini prüssüzleştireceği için suyu tutup tutmamasıyla denedik.

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Son dediğinize katılmıyorum, cilaların özelliği zaten araç yüzeyinde hidrofobik bir katman oluşturarak su iticiliği sağlamasıdır. Bir nevi yüzey pürüzlülüğünü azaltıyor olarak da düşünebiliriz, pürüzsüz ve hidrofobik bir yüzey oluştuğunda, eğimli bölgelerde suyun çoğu yüzeye tutunamadığından akıp gider, eğimsiz yüzeylerde ve eğimli yüzeylerde kalan su ise, büyük tanecikler halinde toplanır, yüzeye yayılmaz...

günaydın,

bahsetiğiniz zeminde cila olmayınca o videodakinden farklımı kayacak su? bu video ne gösteriyor izleyiciye? :)

uzmanı değilim ama uzmanları (gerçekten uzmanları) izlerseniz %99.9u cilayı suyun akmasına göre değil suyun tam tersine ne kadar baloncuk yaptığına göre değerlendirirki buna bahsetiğiniz eğilimli yüzeyde dahil.

su eğimli yüzeyde araç sabitken gayetde tutunuyor baloncuk oluşuyor ve araç hareket edince akıyor yani akmıyor değil ama en ilk öncelik ne kadar baloncuk var görmekki bu cilanın yüzeyde ne kadar işe yaradığını,koruduğunu gösterir.

yada şöyle söylim arkadaşla birebir aynı araca sahibim menzerna powerlock var aracımda hemde kaç aylık ama eğilimli olunca akar denilen yüzeyde (kaput) yüzlerce baloncuk var bende?

aracı bu akşam yıkar yarına resim yüklemiş olurum.

yada direk wax beading, wax beading hood derseniz anlarsınız demek istediğimi görmek istediğiniz google görsellerdeki gibi fotolar.

ne kadar baloncuk, baloncukların kalıcılığı ne kadar o kadar iyi cila yoksa bende video çekim gram cilasız clio4de ondada su aynen bu şekilde akıyor,araçta aynen böyle parlıyor yani cilalı araçta su akmaz demiyorum ama su akarın gösterdiği bir numara yok cilayı yansıma kalitesiyle (kapıya kamera tut,kaputa kamera tut yansımaya bak), cilalı cilasız bölge kıyaslamasıyla, baloncukla tartarsınız.

karacamelih

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

Uygulaması yine bu şekildemi ?

Ben aracı yikadiktan sonra islakken üstüne sıkıp öyle siliyorum ama kuruda kullanilabilir. Onceden scholl concepts neo polymer kullaniyorum fakat artik turkiyeye getirmiyorlar, sonaxa mecbur kaldim ama memnunum.