Lastik Değişimi

Aytskal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2007 Model Symbol aracımın ön lastiklerinde (Continental 82T) çatlamalar olduğu için değiştirmeyi düşünüyorum.Arka lastiklerde çatlama çok az .Diş derinliğide gayet iyi durumda.Sadece ön lastikleri değiştirsem arkaları değiştirmesem sıkıntı yaratırmı merak ediyorum.Aracımın yol tutuşundan ve lastik fren performansından memnunum ancak önlerde çatlamalar arttı mutlaka değiştireceğim.İzmirde kış lastiğine gerek olmadığı için yaz yada 4 mevsim kullanıyoruz değişim konusunda Fikrinizi almak istedim.

YO0nZz.jpg

Son düzenleme:

mechanix

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2007 Model Symbol aracımın ön lastiklerinde çatlamalar olduğu için değiştirmeyi düşünüyorum.Arka lastiklerde çatlama çok az .Diş derinliğide gayet iyi durumda.Sadece ön lastikleri değiştirsem arkaları değiştirmesem sıkıntı yaratırmı merak ediyorum.Aracımın yol tutuşundan ve lastik fren performansından memnunum ancak önlerde çatlamalar arttı mutlaka değiştireceğim.Fikrinizi almak istedim.

YO0nZz.jpg

Lastik ömrü için kullanımda üretim tarihi +4 yıl ömür tavsiye ediyor bir çok kullanıcı. Lastiğinizin üzerinde üretim tarihi yazıyordur. Buradan net bir kanıya varabilirsiniz.

Ayrıca tavsiyem 4 lastiği birden değiştirmenizdir. Artık piyasada fiyat / performans olarak yüksek lastikler de mevcut. Bu tarz bir marka düşünüp; 4'ünü birden değiştirebilirsiniz.

2011FLUENCE

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
lastiklerde her nekadar diş derinliği fazla gözüksede lastik ömründen dolayı eskimeye başlıyor.
kılcal çatlaklar oluşuyor
dişlerde kopmalar meydana geliyor
kalkış ve frenlemede yol tutuşu azalıyor.(varsa abs esp erken devreye giriyor)
virajlarda savuruyor.
jant kenarlarından minimal hava kaçakları ve neticesinde başınç düşmeleri oluyor.
en büyük sorun lastiğin ana maddesi kauçuk zamandan ötürü sertleşiyor.
örnek goodyear gt3 lastiği 7 yıl kullandım 5-6 mm diş derinliği varken doblo gibi ticari araçda kalkışlarda acemi gibi patinaja düşüyordum.
şehir içi düşük hızlarda ani frenlerde erkenden kilitleniyordu.
sıfır lastik takınca bomba üzerinde gittiğimin farkına vardım.
unutmayın yerle temasınız 4 tane avuç içi kadar alan.

Aytskal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Teşekkürler yanıtlar için 4 lastiği değiştirmeye karar verdim.

Aytskal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hayırlı olsun...

Marka ve tecrübelerinizi belirtirseniz forumdaki arkadaşlar da fikir alacaktır.

Benim Symbolde Frenlemelerde dozajlamaya dikkat etmek gerekiyor diğer kullandığım araçlara oranla hassas bir noktada kilitleyebiliyor.Araçta 4 yılı aşkın süredir Continental var.Yağışta Frenlemede Uzzun yolda ve virajlarda halen çok başarılı çatlamasa dokunmayacaktım.Accentte Goodyear Efficientgrip kullandım çok sessiz yağışta ve frenlemede genel olarak çok memnun kaldım.Aynı araçta Pirelli kullandım beni tatmin etmedi özellikle yol tutuş ve frenleme iyi değildi , araç kayıyordu.Başka bir Renaultta Barum kullandık Continental yan sanayisi çok iyi falan filan dediler ama hiç tatmin etmedi ve çabuk dağıldı.Başka bir Clioda Hankook kullanıyoruz bu lastikte bence fiyata oranla başarılı memnunuz.Şimdi Petlas siparişi verdim gelmesini bekliyorum hem yerli sanayi hemde forumlarda çok olumlu tepkiler almış bekliyoruz bakalım.
Bunlar benim görüşlerim elbetteki kişiye göre değişecektir.

Aytskal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Petlas beklerken vazgeçerek Clio kullanan bir arkadaşımın tavsiyesi ile Hankook aldım.İlginç ama buralarda Petlas kolay bulunmuyor varsada fiyatları neredeyse daha bilindik ve çok satılan markalara yaklaştırmaya başlamışlar sadece yeni açılan bir lastikçide nakit fiyat alımında tanesi 145 tl buldum ama almadım bekle bekle soğudum ayrıca doğru yada yanlış ? yağış performans yorumları biraz kafamı bulandırdı açıkçası.Hankookta 4 lastik alana 50 tl Akaryakıt hediyesi var ve liste fiyatı 165 tl buna yol yardımıda dahil.Tek çekim akaryakıt kampanyasından yararlanmayıp yol yardımı ile 4 lastiği 600 tl gayet uygun fiyata aldığımı düşünüyorum.Siboplarıda ücetsiz yenilediler.

İlk izlenimlerim Hankook gayet sessiz ve yumuşak yol tutuş iyi frenlemede başarılı buldum.Esas benim için önemli olan eski bir motorcu olarak yağışlı zemin performansı onuda deneyip paylaşacağım.Aracın ilk sahibi 2011 Kasım ayında Continentalleri almış bende 2014 yılından beri araca sahibim ve eğer önlerde çatlamalar başlamasa değiştirmezdim yağış performansını bu yaşına rağmen çok başarılıydı.

4HhFzo.jpg

dacar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Daha kışlık lastikleri değiştirmedim. Mevsimlik lastik almam lazım. Var mı önerisi olan?

Aytskal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Daha kışlık lastikleri değiştirmedim. Mevsimlik lastik almam lazım. Var mı önerisi olan?
Dün İzmirde Varyant çıkışı alt geçitten sağdan ilerlerken yan yoldan önüme taksi çıktı Mecburen Sert Fren yaptım lastik kilitledi biraz araç kaydı sonra topladı sol yapıp Allahtan vurmadan yırttık birde el hareketi yaptı arabadan sinirle çıktım Yaşlıydı söylenip arabaya geri bindim.Yeni lastik olmasına rağmen frenlemede eski Continentallerden iyi değil.
Bu lastikleri Hankook ları 1 aydır kullanıyorum kötüde diyemem fiyatına göre performansı makul düzeyde.Ben sizin yerinizde olsam Goodyear yada Continental tercih ederdim.182T Continental fiyatları kaliteye göre makul...

Hızsever

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bütçeniz var ise değiştirmenizi öneririm. Kısıtlı ise bir sene daha idare eder gibi.