Megan 3 2015 LPG'de benzin göstergesi sorunu

meganım_06

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba, Megan 3 (2015 cvt 8 enjektör) aracıma BRC marka LPG taktırdım. Lpg'yi takan firma, bu araçlarda lpg takılsa dahi benzin göstergesinin ölçümü teker devirinden yaptığı için düşmeye devam edeceğini söyledi.Bunun önüne geçebilmek için araca ek donanım olarak PSI modülü takılacağını böylelikle en azından araç her yeniden çalıştığında benzin göstergesinin doğru yakıt seviyesini göstereceğini ancak yine de göstergenin düşmeye devam edeceğini, çeyrek deponun altında yakıt bulundurmamamı tavsiye etti. Lpg takıldı. Araç lpg'deyken gösterge(bazı araçlarınki ibre şeklindeymiş benimki dijital) söylendiği gibi düşmeye devam etti. Ancak arabayı her çalıştırdığımda da ibre hiç istifini bozmadı. Yakıt azaldı diye düşünürken bir vesile ile başka bir usta aracın akü kütük başını söküp takınca yakıt göstergesi depoda 2 diş yakıt gösterdi. Bu noktada anladım ki araca takıldığı söylenen modül işlevini yerine getirmiyor/getiremiyor. Tekrar lpg takan firmaya gittim, kurcaladılar. Bu modülün dijital göstergelerde pek de başarılı olmadığını söylediler ve beni ger gönderdiler.

1) Başına böyle birşey gelen var mı?
2) Lpg takan megan 3 sahibi dostlarım benzin göstergesinde sizde de böyle sorunlar oldu mu, olduysa nasıl aştınızhımm

İlginize şimdiden teşekkürler.

Karaoqlan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bende megane 2 var , ne kadar benzin kaldığını görmek için aracı test modunda çalıştırıyorum. Megane 3 'te test modu varmı yokmu bilmiyorum. Varsa o şekil yapın

alpikom

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
normalde psi modülünün işlevini yerine getirmesi lazım.ibreyi toparlaması lazım.ya bağlantılarını düzgün yapmadılar yada taktıkları modülde bir arıza var. sorunu düzeltmezlerse bunlarda böyle falan deme lüksleri yok hakkınızı arayın.modül parasını iade olarak isteyin.

meganım_06

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Gidip tekrar kapılarını çalacağım ama önce araştırmak istedim, ibre şeklinde olanlarla diş diş gösteren dijital gösterge farklı olur diyorlardı

alpikom

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Gidip tekrar kapılarını çalacağım ama önce araştırmak istedim, ibre şeklinde olanlarla diş diş gösteren dijital gösterge farklı olur diyorlardı
zaten ibre şeklinde olanlarda düşme olmuyor dijital olanlarda düşme oluyor.modülün takılma amacı zaten dijital göstergeyi düzenlesin diye.

meganım_06

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu bilgi işime yarar çok teşekkür ederim

meganım_06

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba, BRC Türkiye distiribütörüne sorunu ilettim ilk mesajı bu;

"Sayın .......,
İlgili modül üniversal bir ürün olup BRC'nin ürettiği bir ürün gibi düşünmek yanlış olur. Yani modül LPG kitinin bir parçası değildir. LPG dönüşümü sonrası özellikle Fransız araçlarda kullanılan bir parçadır. Maalesef ayni model ayni tipte olsa Fransız araçlarında farklı yazılıma sahip birden çok motor olabiliyor. Bu yüzden çok nadirde olsa modülün çalışmadığı Fransız grubu araçlar olabiliyor.Konuyu yetkili bayimiz ile görüşerek birde bizim araştırmamız için bize aracınızın ruhsatında yazan motor no, şasi no, montaj yapan bayi ve iletişim bilgilerinizi yazar mısınız. Saygılar"

Bir süre sonra şu mesajı attılar;

"Sayın .......,
Üzgünüz, size modül konusunda yardımcı olamıyoruz. LPG kiti ile ilgili yardımcı olacağımız bir konu olur ise bize yazmanızı rica ediyoruz. Bilginize Saygılarımızla"

Ben bunun üzerine "-Aracıma taktığınız parçanın arkasında durmuyor sadece üzgün olduğunuzu beyan ediyorsunuz. O vakit bayilerinizle konuşun fiyat konuşurken bu parçayı ekstra bir avantaj sağlıyormuş gibi pazarlık konusu etmesinler. Kurumsallık anlayışınızı tebrik ediyor başarılar diliyorum." dedim.

Onlar ise; "Sayın ....,
Sorun takılan modülden kaynaklanmıyor. Konu aracınızın yazılımı ile ilgili ve aracınızın yazılımının uygun olup olmadığının modül takılmadan bilme imkanı bulunmamaktadır. Bilginize Saygılarımızla "
Dediler.

BRC taktıtaracak arkadaşların aklında bulunsun, "Sayın" demek dışında müşteri memnuniyeti kapsamında değerlendirilebilecek bir yaklaşımla karşılaşmadığım gibi, Fransız arabası aldığım için hatalı da ben oluyorum.

Takdir sizin, saygılar...

muhammetYAMAN

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
depon daki benzin miktarı çeyrek deponun üstünde olsun 200 km de bir depo kendini resetliyor ve gerçek yakıt miktarını gösteriyor sonra tekrar km yaptıkça düşmeye başlıyor ek bir donanınm taktırmana gerek yok. bu araçlar böyle

Mr.Fedai

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba aracım 2013 model otomatik aracım ( Megane3) hem gaz hem benzin yakıyor. Şimdi buna hayır diyeceksiniz ama geçen gün tek marş ile 450 km yol gittim hem gaz hem benzin depo doldurdum 450 km sonra 70 tl gaz 80 tl benzin tekrar aldım kimseye inandıramıyorum başına gelen oldu mu ?

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Merhaba aracım 2013 model otomatik aracım ( Megane3) hem gaz hem benzin yakıyor. Şimdi buna hayır diyeceksiniz ama geçen gün tek marş ile 450 km yol gittim hem gaz hem benzin depo doldurdum 450 km sonra 70 tl gaz 80 tl benzin tekrar aldım kimseye inandıramıyorum başına gelen oldu mu ?
Merhaba LPG sistemini kontrol ettirin eski karbüratör lü sistemlerde olabiliyordu fakat enjektörlu araçta yapmaması lazım mantık dışı [emoji16] yakıt kesici arızası yada LPG ECU su arızası gibi geliyor