Noel Türklerin Bayramıdır...

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
noel.jpg

Noel Türklerin bayramıdır
Birkaç gün sonra Noel! Aslında bizim kutlamamız gerek, çünkü Noel özünde Türklerin bayramıdır. Bakın anlatayım nasıl?

Türklerde güneş çok önemliydi ve güneşin doğuşu, yeniden doğum olarak algılanırdı. İnanışlarına göre; gecelerin kısalıp gündüzlerin uzamaya başladığı 22 Aralık’ta da gece gündüzle savaşır, sonunda gün geceyi yenerek zafer kazanırdı. İşte atalarımız bu zafer gününü, büyük şenliklerle “Akçam Ağacı” altında kutlarlardı. Bu adına “NARDUGAN (nar=güneş, tugan, dugan=doğan)” dedikleri bir bayramdı. Bayramda en güzel giysiler giyilerek Akçam ağacının etrafında şarkılar söylenir, oyunlar oynanır, ağacın altına hediyeler konulur, dallarına bezler bağlanarak o yıl için dilekler tutulurdu. Ayrıca yaşlılar, aile büyükleri ziyaret edilir ve hep beraber yiyilip, içilirdi. Aile ve dostlar bayramı bir arada kutlarsa, bunun herkese uğur getireceğine inanılırdı. İşte bu ritüel, Hunların Avrupa’ya geçişlerinden sonra Türklerden Hıristiyanlara geçmiş ve İsa’nın doğumu ile ilişkilendirilerek adına “Noel” denmiştir.
Peki, diyeceksiniz ki; “neden Akçam ağacı?” Şaman inançlarına göre ağaçlar, evrenin üç katını sembolize ederdi; kökleri ile yeraltında, gövdesi ile yeryüzünde ve ışığa yönelen yaprakları ile gökyüzündeydiler. Ağaçlar aynı zamanda yaşamın sembolüydüler. Yalnız Orta Asya’da yetişen, hayat / bilgi ağacı olarak da adlandırılan Akçam ağacı ise, yeryüzünün tam ortasında bulunmaktaydı ve ağaçların en ulusu idi.
TÜRKLERİN DÜNYAYA MAL OLMUŞ GELENEKLERİ
Bilinmelidir ki; Noel gibi Türklere ait birçok ritüel ve kült, on binlerce yıl boyunca nesilden nesile aktarılarak günümüze kadar ulaşmış ve pek çok Asya, Avrupa, Amerika halklarının kültür ve inançlarını etkilemiştir.
Bir örnek 40 sayısıdır. Şamanlara göre ruh, bedeni 40 gün sonra terk etmektedir. İşte Musa’nın Tanrı’nın buyruklarını Tur dağında 40 gün 40 gecede almasının, Hıristiyanların paskalyaya 40 günde hazırlanmasının, İslâmiyet’te ölümün ardından 40 gün geçtikten sonra Kur’an ve Mevlit okunmasının, Ayasofya kilisesinin zemin katında 40 sütununun ve kubbesinde de 40 penceresinin olmasının kökeni budur. Türk destanlarında da 40 yiğitler, 40 kızlar, 40 haremiler, 40 satır- 40 katır öyküleri ve 40 gün- 40 gece düğünleri anlatılır.
Bunun dışında dünyada yaygın olan; ağaçlara bez bağlanması ve dilek tutulması, gidenin su dökerek uğurlanması, mum yakılması, kötü ruhların duymasını önlemek için tahtaya el ile üç kez vurulması, bakışlarının karşılarındaki kimselere kötülük yaptığına inanılan insanların kem gözlerinden korunmak için “nazar boncuğu” takılması da hep Şaman kültleridir. Kurşun dökme de Şaman geleneklerinden kalan bir âdet olup; insana musallat olan kötü ruhların etkisini ortadan kaldırmaya yönelik bir ritüeldir.
Ya işte böyle sevgili okuyucularım, bugün bize unutturulmaya çalışılan Türklük, dünyaya mal olmuş çok zengin bir inanç ve kültür birikimidir.
Haydi, rastgele Türklere!

ayazata.jpg

AYAZ ATA

alsh

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
henüz okumadım ama bu post'a döneceğim konu ilginç geldi.
Ülkede hala yeni yıl kutlamak bile noelle karıştırılarak buna karşı çıkan birçok yobaz varken noelin bize de ait olması ilgimi çekti bakalım.

Aykut Karabulut

,
Başkan
35-İzmir
Bilgilendirme için teşekkürler, araştırılması gereken bir konu atmışsın ortaya Ustam..:eyv

alsh

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Okudum. Çok değişik yaklaşmışlar olaya.

Teknisyen

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tarihler aynı veya yakın diye Adı ile sanı ile bir Hristiyan yortusu niçin Türk bayramı oluyor yahu?

Noel'in diğer isimleri doğuş ve milat bayramıdır ve burada atıf Hz İsa'nın doğum gününe yapılan atıftır.Hal bu iken Noel Türklerin bayramıdır (Hristiyan bir Türk değilse) demek ya art niyet içerir yada popülizmden faydalanacağım diye olayları çarpıtmak.

Bu tür saçma salak bir önerme yapılacağına dense ki "Türklerin Noele denk gelen zaman diliminde kendi kadim bayramları vardır" işte o zaman mantıklı bir şey olurmuş.Bu hali ile ciddi ciddi saçmalama olmuş.

*UfukASLAN

Ufuk ASLAN, T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Çoğu kişi TANRI kelimesinin batılı ülkelerden geldiğini bilmekte. Yabancı kelime olarak bilir
TANRI kelimesi Türklerden gelen Öz ve öz Türk kelimesidir.
Malesef Türkiye Cumhuriyetinde yaşıyoruz Öz Türk kelimelerin yerini başka ülkelerin kelime terimleri almıştır.

sharkemre

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
henüz okumadım ama bu post'a döneceğim konu ilginç geldi.
Ülkede hala yeni yıl kutlamak bile noelle karıştırılarak buna karşı çıkan birçok yobaz varken noelin bize de ait olması ilgimi çekti bakalım.

kelimelerine dikkat et bende yılbaşı kutlamıyorum ve kutlamak ta bana çok salakça geliyor her yıl ömründen geçiyor , gelen yıl gideni aratıyor , 1 yaş daha yaşlanıyorsun ve senin dininle ilgisi olmayan ( müslümansan ) birşeyi neden kutlayayım ? ha kutlayana birşey demem ama ben kutlamıyorum diye bana yobaz demek cahilliğin daniskasıdır.Türk insanı maalesef sın 15-20 senede inanılmaz özentileşti bunu herşeyde görebiliyoruz.Noel 'i yılbaşını geçtim yahu cadılar bayramını kutlayanlar var böyle bir salaklık ,cahillik , özentilik olabilir mi? Hangi hristiyan aa çok değişikmiş diyip oruç tutuyor veya kurban kesiyor ?

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ne zaman ki 7 hristiyan Kurban Bayramında dana ya girerse o zaman ben de noel kutlarım.

alsh

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
kelimelerine dikkat et bende yılbaşı kutlamıyorum ve kutlamak ta bana çok salakça geliyor her yıl ömründen geçiyor , gelen yıl gideni aratıyor , 1 yaş daha yaşlanıyorsun ve senin dininle ilgisi olmayan ( müslümansan ) birşeyi neden kutlayayım ? ha kutlayana birşey demem ama ben kutlamıyorum diye bana yobaz demek cahilliğin daniskasıdır.Türk insanı maalesef sın 15-20 senede inanılmaz özentileşti bunu herşeyde görebiliyoruz.Noel 'i yılbaşını geçtim yahu cadılar bayramını kutlayanlar var böyle bir salaklık ,cahillik , özentilik olabilir mi? Hangi hristiyan aa çok değişikmiş diyip oruç tutuyor veya kurban kesiyor ?

kelimelerimi gayet dikkatli seçerek yazdım arkadaşım. Sen kutlamak istemiyorsan kutlamazsın ve sebeplerin beni alakadar etmez. Ama bunu noelle karıştırıp yılbaşı hıristiyan bayramıdır mantığı ile kutlamadığını ileri süren kim varsa yazdımda dediğim gibi aynen düpedüz YOBAZDIR. Yılbaşı kutlamak özentilikle alakalı birşey değildir ayrıca. Bu olay beynelmilel bir durumdur ki yıllar öncesinden beri 1 Ocak resmi tatildir. Bu da her milletçe kabul edilmiş bir olaydır.

Ayrıca yılbaşının, dinle kurbanla oruçla cadılar bayramı ile de hiç bir bağlantısı yoktur.

Teknisyen

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Çoğu kişi TANRI kelimesinin batılı ülkelerden geldiğini bilmekte. Yabancı kelime olarak bilir
TANRI kelimesi Türklerden gelen Öz ve öz Türk kelimesidir.
Malesef Türkiye Cumhuriyetinde yaşıyoruz Öz Türk kelimelerin yerini başka ülkelerin kelime terimleri almıştır.

Hocam Tanrı kelimesi Allah kelimesinin yerini karşılamaz.Allah özel isimdir (Gramerdeki özel isim).

Biraz saçma bir örnek olacak ama bu durum birinin bana adımla değilde Homosapiens diye hitap etmesi gibi bir durum oluyor (Evet örnek garip oldu ama vurmayın :D )

Tanrı kelimesinin arapçadaki karşılığı (arapça bilmiyorum bilen biri varsa ve yanlışsa düzeltsin lütfen) İlah oluyor bildiğim kadarı ile.