Geri viteste gelen tak sesi

Capturp

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba forumdaşlar,

Kafama takılan bir konu var. Vitesi R’ye getirdikten sonra freni bırakınca araç hareket ederken tak diye bir ses geliyor. Sadece geri geri gelirken yapıyor ve genelde motor sıcakken oluyor. Bu bir sorun mu normal bir şey mi anlayamadım. Fikri olan var mıdır? Araç 1.5 EDC Captur

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracin hill hold ( yokus destek ) sistemi devreden cikarken yapabilir. Ayrica benim aracta edc ve ara sira geri vitese alirken kucuk bi ses yapiyor ama cok onemli bir durum oldugunu dusunmedim acikcasi.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Capturp

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracin hill hold ( yokus destek ) sistemi devreden cikarken yapabilir. Ayrica benim aracta edc ve ara sira geri vitese alirken kucuk bi ses yapiyor ama cok onemli bir durum oldugunu dusunmedim acikcasi.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Düz yerlerde de yapıyor ve r ye taktıktan sonra gaza basıp hareket ediyorum 2 sn sonra tok bir tak sesi geliyor sanki alt tarafta birşeyler birbirine kenetleniyor ya da çarpıyor gibi. Sizdeki geri alırken çıkan ses büyük ihtimal dişlilerin geçme sesi ve genelde normaldir aşırı bir ses çıkartmadığı sürece.

Capturp

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sorunu biraz daha irdeleme fırstaım oldu, sanırım o tak sesi fren balatalarından geliyor. Çünkü geri gelirken frene basınca tak sesi geliyor ve fren pedalından hafif hissedilebiliyor, sanki pedala birşey vuruyor hafiften tak sesi olduğunda. Balatada boşluk olabilir ve geri harekette frene basınca zıt yönde yer değiştirmeden dolayı o ses geliyor gibi.

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Merhaba vitesi R ye alınca 2 saniye kadar bekleyip sonra freni bırakıp denermisiniz ?

Capturp

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba vitesi R ye alınca 2 saniye kadar bekleyip sonra freni bırakıp denermisiniz ?

Aynısını denedim, hatta 10sn kadar da bekledim, frene basmayınca sorun yok ama frene bastığım anda tak sesi geliyor. Mesela vitesi Rye aldım biraz bekledim, sonra frenden ayağımı çekip hareket ettim hatta gaza hafiften bastım ses mes yok ama ne zamanki frene bassam tak ediyor. O yüzden fren sistemi ya da balatalarla ilgili bir problem olduğunu düşünüyorum.

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Aynısını denedim, hatta 10sn kadar da bekledim, frene basmayınca sorun yok ama frene bastığım anda tak sesi geliyor. Mesela vitesi Rye aldım biraz bekledim, sonra frenden ayağımı çekip hareket ettim hatta gaza hafiften bastım ses mes yok ama ne zamanki frene bassam tak ediyor. O yüzden fren sistemi ya da balatalarla ilgili bir problem olduğunu düşünüyorum.
Ön takım ve fren ler kontrol edilmeli geçmiş olsun

muzikadami

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba,
Bu sesin sebebini bulabildiniz mi?
Bende arada sırada bu sesi duyuyorum geri vitesdeyken.