Ses sistemleri konusunda tebrübesi olanları içeri alabilir miyiz ?

Janissary34

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar, Hollandalı bir sitede araçlar için özel olarak uyarlanmış şu şekilde bir ses sistemi yükseltme paketleri gördüm,

sizce bu sistemlar amfi-sub kullanmak istemeyenler için birebir uygulansa sonuç ne olur ?

Dikkatimi çeken bir başka konu, ses sistemi yapan herkes yalın olarak amfi ve subsız ses alınmayacağını/alamadığını

söylüyor.Fakat bu arkadaşlar Focal ISN165- Focal ISN130 gibi düşük rms ve watt lı hoparlörler ile iyi sonuçlar almış sanki.

Aynı sistemi kursak başarılı olabilir miyiz ?

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar, Hollandalı bir sitede araçlar için özel olarak uyarlanmış şu şekilde bir ses sistemi yükseltme paketleri gördüm,

sizce bu sistemlar amfi-sub kullanmak istemeyenler için birebir uygulansa sonuç ne olur ?

Dikkatimi çeken bir başka konu, ses sistemi yapan herkes yalın olarak amfi ve subsız ses alınmayacağını/alamadığını

söylüyor.Fakat bu arkadaşlar Focal ISN165- Focal ISN130 gibi düşük rms ve watt lı hoparlörler ile iyi sonuçlar almış sanki.

Ses sistemlerinden cok anlamam fakat iyi bir unite ve kaliteli hoparlorler de sub etkisi yaratir. Misal volvo s40 larin stok ses sistemine her zaman hayran kalmisimdir. Sub yok amfi yok. Her kanal son ses dahi net olarak anlasiliyor. Yani unite ve hoparlor iyi olursa subwoofer ile alinan ses alinabilir.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

sharkemre

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
hiçbir hoparlör istediği kadar kalliteli olursa olsun subwoofer etkisi vermez subwoofer teknik yapısı gereği hoparlörden tamamen farklı bir amaçtadır.ayrıca subwoofer temiz ses vermek için bass ve load etkisi yaratmak içindir.

SGG

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Subwoofer görevi alt frekansları yani bass sesleri vermektir. Sub olmadan da frekans aralığı yüksek kalite bir hoparlörden sub etkisi alabilirsin. Hoparlörün çapıda önemli burda.

sharkemre

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Subwoofer görevi alt frekansları yani bass sesleri vermektir. Sub olmadan da frekans aralığı yüksek kalite bir hoparlörden sub etkisi alabilirsin. Hoparlörün çapıda önemli burda.

hicbir hoparlör gerçek sub etkisi yaratmaz kendini kandırırsın dostum

SGG

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

Sub etki değildir alt frekansları duyuran hoparlördür. Alt frekansları sağlam olan güzel bir hoparlörde de bass dediğimiz sesler güzel duyulur.

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş

hadi canım sende))

Sub etki değildir alt frekansları duyuran hoparlördür. Alt frekansları sağlam olan güzel bir hoparlörde de bass dediğimiz sesler güzel duyulur.

çapı küçük ve kutusu kötü ise fazla işe yaramaz ama...
şöyle düşün küçük el ile mi, büyük el ile mi alkış sesi daha tok çıkar
min 20 cm...

çok denedim olmuyo,biliyom ))

SGG

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Çap büyüdükçe alt frekanslara daha iyi cevap verir hoparlör. Küçük çaplı bir hoparlörde tabiki bass sesleri iyi alamazsın fakat sadece hoparlör değil ses çıkış kaynağı ve bağlantıda çok önemli.

sharkemre

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
17 senedir ses sistemleri ile uğraşıyorum evet çap büyüdükçe alt frenkans artar ancak gerçek bir sub etkisi yapmaz ha ses sisteminden çok anlamayan birini araçta sub var diye kandırabilirsin ama gerçek sub sesini bilen birisi asla yemez

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Focal ISN165- Focal ISN130 gibi düşük rms ve watt lı hoparlörler ile iyi sonuçlar almış sanki.

imkansız olay...focal hoparlörum vardı, unuttum modelini...
kicker amfi ile ses alamamıştım...
focal kullanıyorsan sq bi amfi alman lazım

mesela focal hoparlör 50 watt rms...120 watt rms peak değeri..
sen bunu kicker 60 watt rms ile beslersen..ben öyle yapmıştım..
60 watt ama peak değer kickerin 300watt rms diyelim..
yani amfi ile hoparlör uyumsuz demektir...ses bozulur...hatta hoparlör bile ayarlarken yanabilir.. focal yanmıyo kaliteli ama pioner ts-g serisinden 2 kere yaktım ayarlarken.. ))

17 senedir ses sistemleri ile uÄŸraşıyorum evet çap büyüdükçe alt frenkans artar ancak gerçek bir sub etkisi yapmaz ha ses sisteminden çok anlamayan birini araçta sub var diye kandırabilirsin ama gerçek sub sesini bilen birisi asla yemez

adamın beklentisine göre değişir...
kabortayı mı titretmek istiyor..
davul gibi ses mi almak istiyor..
alt frekanslarda bas mı istiyor..

hoparlörden çok kabin önemli...subwooferi dinlemeden subwoofer alınmaz bence..

avrupada sök tak sistemler var...adam hoparlörü dinliyor , subwooferu dinliyor öyle alıyor..biz hala gerideyiz...
ve para etmiyo avruparada hoparlör falan

Son düzenleme: