1.2 clio depo doldur boşalt hesabı yakıt tüketiminiz nedir?

gkhan92

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
merhaba arkadaşlar cümleten selamlar..

geçmiş konulara bakıyorum herkes yol bilgisayarı 5 yazıyor 6 ortalama vs. bilgisayar üzerinden konuşmuşlar,

depoyu fullediğinizde şehir içi kullanımda kaç km görebiliyorsunuz benzin ışığı yanana kadar?

kendimden örnek vereyim, aracı henüz yeni aldım sayılır ve otobanda son hız denemeleri , kısa mesafe kullanımlar ,birazda agresif kullanırım depomu fullemiştim şu an 467 km ye geldim depo ibresi çeyreğin çok hafif altında...

sanırım 1 depo 550 km kış şartları şehir içi sert kullanım anca gidecek gibiyim.. menzil bana düşük geldi.. sizlerin şehir içi -şehir dışı 1 depo yakıtla benzin ışığı yanana kadar kaç km gidebildiniz? yol bilgisayarı üzerinden konuşacak olanlar gelmesin :) yol bilgisayarı kesinlikle hatalı...

1.2 cliolarda yedek yakıt deposu varmı? yoksa 45 litremi alıyor

ömERgin

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Agresif kullanmaz, 90'ı pek geçmez, ekrandaki vites yönlendirmesine özellikle dikkat eder, gereksiz yere ayağınızı gaz pedalında tutmazsanız (kırmızı ışığı görmenize rağmen gaza basmak gibi) 600km bandını çok rahat aşarsınız. Ayrıca aracınızı boşa alarak yokuş aşağı v.s. gitmeniz yakıt tüketmenizi devam ettirir. Her zaman viteste tutun aracınızı. Bunlara dikkat ederek şu an 320km yol yaptım ve depom sadece çeyreğin bir tık altına indi. Yani yapılan bu km rağmen depomun yüzde 70'ine yakını dolu. Elbetteki Konya'da yaşıyor olmam ve genelde buranın dümdüz olması da yakıtı olumlu yönde etkiliyor ama sizde bu şekilde verimi artırabilirsiniz.

Bir de daha önceden mahallemizin güvenilir petrol istasyonu olan Lukoil'den alırdım benzinimi ve abartmıyorum sizin de dediğiniz gibi 550 km'de falan benzin ışığı yanardı. Geçen gün Petrol Ofisi'nden 95 oktan aldım ve inanılmaz derecede verimde bir yükseliş gördüm, henüz anlam veremedim...

Aracım 1.2 75HP ve 2014 model.

-----

Bir ekleme daha yapayım. Aracımda ECO düğmesinin tesisatı var ancak düğme takılı değil (vitesin orada). Kimisi bu düğme ile aracın performansının iyiden iyiye düştüğünü ancak şehir içinde en azından +70-100 km daha yol yapılabildiğini dile getiriyor. Bu konuda tecrübesi olan varsa yorumlarını net bir şekilde bekliyorum. Eğer ki belirtildiği gibi ise şehir içinde yakıt tüketimi daha da minimize edilebilir.

bsahin

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Clio 4 2015 1.5 dci 1100 km uzun yol tek depo ortalama tüketim 2.8

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Clio 4 2015 1.5 dci 1100 km uzun yol tek depo ortalama tüketim 2.8
1.2 benzinli 75hp için soruluyor . 2.8 lt de abartılı olmuş biraz

salvador03

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hiç hesaplamadım doldur boşalt olarak ama bu meret benim cebimi çok yakıyor sürekli 50 50 100 100 alıyorum

RebelPhoenix

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar bence benzinli bir araç min. 8-10lt/100km dizel ise 6-8lt/100km şehir içi yakmalı. Ben aracım 10lt yerine 10.5 veya 11lt yaktığında kahırlanmıyorum. Üreticide kahırlanmamalı. Yükleniyorsan, devirsiz kullanıyorsan yakacak, şehir içinde hangi yolda mesafeyi koruyup ortalama bir hız ile seyir edilebiliyor? Mümkün değil. Uzun yolsa söz konusu eyvallah. Kurarsın cruise kontrolü devam. Büyük motor, küçük motor. Bu iş çok karışık. Ben almanyada v12 motoru olan 7.60 kullanıcısının uzun yolda 12lt yaktığını biliyorum. 120km sabit hızla. Benim araç 1.2 yakıyor şehir içi 10lt. (K&N kutu içi hava filtresi var+otomatik) küçük motor hız yapacağım dediğim an her daim bana problem yaratmıştır. Geçen yaz 1.3 dizel doblo ile ankara-altınoluk yaptım. Ortalama 140-160km hızla (klima full açık). Altınoluk girişinde aracı fullediğimde aldığım yakıt tutarı/km dediğimde 55, 60 kuruşları görmüştüm. Yazılanlara katılıyorum araçlar çok yakmıyor... 2006 yılında çalışma hayatıma ilk başladığımda. 1.5dci kangoolarımız vardı. 140 liraya 60lt depoyu fullüyorduk. Araç aynı araç aynı lt yakıyor. Lt fiyatı? Olmuş iki katı. Araç iki katı yakıyor? Hayır araç halen aynı yakıtı yakıyor. Yaktığı oran değişmedi, değişen maalesef ve maalesef lt fiyatı...

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

lpgclio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
1.2 75bg'lerde vites uyarısına uymamak gerek. Dizel gibi 2000 devirde yükseltmeni istiyor ama o devirde atınca max torku veremediği için daha çok yakmasına sebep oluyor 3000 devir daha sağlıklı. Reno atmosferikleri hiç düşünmemiş :)