1.2 16v Sogukken Rölanti düsmesi

djfernando

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Selam arkadaslar Twingo 1.2 16v d4f motor aracim sogukken rölanti düsmeye basliyor fakat stop etme yok sadece titreme var, 2-3 kilometre araci kulandigimda hersey normale dönüyor. Sadece araci ilk calistirmada arac sogukken bu problemi yapiyor , sorun hem lpg de hemde benzinde ayni. original buji kablolari calisan baska aractan alinarak denendi durum yine ayni, kelebek bogazi elektronik ama acip temizlenmedi henüz.
Hertürlü ipucu yada bilgi icin simdien tekekkürler ederim

Son düzenleme:

djfernando

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sanirim kimsenin basina böyle birsey gelmemis , araca iridium bujiler taktim degisme olmadi , elimde ayni aractan kopmle yedek var acaba hangi parcalari degisrtimekle ise baslasam sorunu tespit ederim , akü zayifsa araci stop ettirimi acaba? arac tek marsta calisiyor beyaz duman yok, su kabi tertemiz yag yeni degisti , ayrica yagda suda eksilmede yok, 2003 model 93500 küsür kmde motor sesi gayet saglikli , arac son 2-3 yil cok az kullanilmis .

Karaoqlan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba , rölantiyle boğaz kelebeğinin alakası yok diye biliyorum . Boğaz kelebeği yalnızca gaz pedalına basıldığında açılır . Soğuk motoru ilk çalıştırmada veya klima açıldığında rölanti ayarlama görevini rölanti valfi üstlenir . Tam emin olmamakla beraber rölanti valfine yönelmenizi tavsiye ederim . Problem yaz aylarındada devam ediyor mu yoksa sadece kışın mı başgösteriyor ?

MX4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Selam arkadaslar Twingo 1.2 16v d4f motor aracim sogukken rölanti düsmeye basliyor fakat stop etme yok sadece titreme var, 2-3 kilometre araci kulandigimda hersey normale dönüyor. Sadece araci ilk calistirmada arac sogukken bu problemi yapiyor , sorun hem lpg de hemde benzinde ayni. original buji kablolari calisan baska aractan alinarak denendi durum yine ayni, kelebek bogazi elektronik ama acip temizlenmedi henüz.
Hertürlü ipucu yada bilgi icin simdien tekekkürler ederim
Boğaz kelebeği ni temizleyin düzelecektir diye düşünüyorum. Konuyu Twingo bölümüne taşıdım

djfernando

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
cevaplar icin ve konuyu tasidiginiz icin tesekkürler bogaz kelebegi tek parca Elektronik oldugu icin , ayrica bir valf yok sanirim, araci alali 3 ay oldu oyüzden kisinda ayni sorun olurmu bilmiyorum, araci 1000 kmdir kullaniyoruz su yada yagda gözle görülür bir eksilme yok .aracta Klima yok , map sensörü ve su isi sensörlerini diger arctan söküp denedim ama bir degisiklik olmadi , iki aracida obd2 cihazina bagladim sensör verileri asagiyukari ayni cikti, yalniz gecen gün akünün kutup baslarini ve manyetik kaptörü söküp temizledim sonrasinda sanki otomatik jikle süresi herzamankinden daha uzun sürdü bununla beraber titreme süreside azaldi arac 3-4 dakika calisinca herseynormal , suanda araci busekilde kullaniyoruz eger bir degisiklik olursa sonucu sizinle burada tekrar paylasirim

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
cevaplar icin ve konuyu tasidiginiz icin tesekkürler bogaz kelebegi tek parca Elektronik oldugu icin , ayrica bir valf yok sanirim, araci alali 3 ay oldu oyüzden kisinda ayni sorun olurmu bilmiyorum, araci 1000 kmdir kullaniyoruz su yada yagda gözle görülür bir eksilme yok .aracta Klima yok , map sensörü ve su isi sensörlerini diger arctan söküp denedim ama bir degisiklik olmadi , iki aracida obd2 cihazina bagladim sensör verileri asagiyukari ayni cikti, yalniz gecen gün akünün kutup baslarini ve manyetik kaptörü söküp temizledim sonrasinda sanki otomatik jikle süresi herzamankinden daha uzun sürdü bununla beraber titreme süreside azaldi arac 3-4 dakika calisinca herseynormal , suanda araci busekilde kullaniyoruz eger bir degisiklik olursa sonucu sizinle burada tekrar paylasirim
Boğaz kelebeği ne giren hava hortumunu söküp içini balata spreyi ile temizleyin 10 --15 dakika hortumu takmadan bekleyin bu işlemler sırasında akü eksi kutup başı sökük olsun sonrasında aracı geri toplayıp çalıştırın . Bu temizlik de yeterli gelecektir.

djfernando

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Manifolda giren kücük bir boru var aktif kabonfiltresinden geliyor onun disinda baska bir giris varmi bakmadim ama bakarim, söylediginizi deneyecegim herhangi bir degisiklik olursa sizinle tekrar paylasirim