Araç Durağan Halde 1500 Devirde İken Titreme Yapıyor

Khalasar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Araç 2013 Model 0.9 TCe Icon.
Durağan park halinde çalışırken vites boştayken gaz verdiğimde devir 1500e gelince araç titreme yapıyor, 1500ün altında ve üstünde hiçbir problem yok. Bu sorun neden kaynaklanıyor olabilir? Araç soğukken ilk çalıştırmada fark ettim bunu, sıcak iken denemedim. Hareket halinde de 1500-2000 devir aralarında 2. viteste falan silkeleme yapıyor.

clio2017

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Daha once kendim bizzat karsilasmadigim bir problem ancak vites bostayken yapiyorsa mantik olarak debriyajla alakali olamaz. Buji desek sadece belli bir devirde yapmaz surekli bir teklemeye bagli titretme oluşur. Hava filtrenizin temizligini kontrol edip bir de balata spreyi ile bogaz kelebegini temizlemeyi deneyin kendi kendinize. En azindan servise ustaya henuz ucret odemeden elinizden geleni yapmis olursunuz :)

erkan2559

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benimde aynı sorunum var.bu boğaz kelebeği nerede..resim paylaşabilirmisiniz.

clio2017

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Valla bnm motor turbo olan versiyon, yapilari ayni olmayabilir. Ama su sekilde tarif edebilirim. Hava filtresinin kutusundan cikip motora(emme manifoldu) giden hava borusunu takip edin. Tam borunun bittigi noktada bulunur. Temizleme isi sirasinda 2 kisi olmanizda fayda vardir. Bu boruyu baglanti noktasindan sokun hava kelebegini goreceksiniz. Arkadasiniz bos vitese alip dipgaz yapip cekecek surekli. Bu arada kelebek acip kapanacak hava almak icin. İste o esnada balata spreyi ile kelebegin agzina bolca tatbik edin bu esnada egzosttan hafif duman cikabilir endise etmeyin yakitla beraber yanan balata spreyinden oturudur. Eger problem bu sekilde gecmez ise bir ustaya gostetiniz. Ancak cogunlukla kirlenen bogaz kelebeginden kaynaklanir devir saatindeki titremeler.Ancak titreme degilde arabayi stop edecek gibi sallantilar soz konusu ise o zaman buji ve buji kablolarina bakmak gerekir.

Khalasar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Teşekkürler bilgiler için hocam. Aracın yıllık bakımına 2 ay kaldı zaten, artık o zaman yetkili serviste anlatırım derdimi, hava filtresi dolmuş olabilir dediğiniz gibi, önemli bir sorun yok ise idare ederim 2 ay daha.

Serkannnnn

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Titreme sorunu

Araç 2013 Model 0.9 TCe Icon.
Durağan park halinde çalışırken vites boştayken gaz verdiğimde devir 1500e gelince araç titreme yapıyor, 1500ün altında ve üstünde hiçbir problem yok. Bu sorun neden kaynaklanıyor olabilir? Araç soğukken ilk çalıştırmada fark ettim bunu, sıcak iken denemedim. Hareket halinde de 1500-2000 devir aralarında 2. viteste falan silkeleme yapıyor.

Problemi düzeltebildiniz mi aynısı bende var