Brodway rölanti sorunu

66 yozgat

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar.98 model brodway RN karbüratörlü aracım var. benim arabada şöyle bir sorun var. benim arabanın rölanti 5 ile 5.5 arasındaydı, bende çoğu zaman jikle çekili gidiyordum rölanti dengede dursun diye ilk çalıştırmada sonuna kadar çekiyordum,jikleyi motor ısınınca normal 10,da kalacak şekilde jikleyi ittiiyordum bugün ayarlayım rölantiyi dedim açıyorum rölanti düşüyor jikle çekili halde hiç ayarlanmıyor jikle açıkken rölantiyi yükselttikçe tuhaflaşmaya başladı bende jikleyi kapattım ayarladım. rölantiyi ayarladım ama rölanti açtıkça rölanti düştü tam tersini yaptım bayağı açtım sarı vidayı açtıkça düştü rölantiyi kısarken dengeyi buldum 10,da ayarladım şimdi jikleyi çekince rölanti biraz düşüyor sonra en fazla 12 oluyor önceden 15 olurdu sizce ne gibi bir sorun var karbüratölemi alakalı yoksa başka birşeymi çekişte biraz düştü sanki önceden uçardı.acaba yarım jikle gidiyordum ondanmı acaba. Benzinde rölanti 5 ile 5.5 arasında denedim.benzinde jikle görevini yapıyor 1500 deviri rahat buluyor jikle çekili halde.biraz uzun oldu kusura bakmayın umarım sonuna kadar okuma sabrını gösterirsiniz teşekkürler.

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Merhaba sarı vida gaz ayar vidası rölanti için küçük bi vida var LPG beyni üzerinde oradan gaz ayarı yapılıyor ( buraya kadar LPG için )
Benzini etkilemez o yaptığınız ayar tavsiyem LPG ayarı yaptırın motor sıcak hava filtresi yeni olsun . İstanbul Tuzla dayım yakın iseniz bende ayara yardımcı olurum
Birde araç benzinde de düşük rölanti de çalışıyor ise karbüratör üzerinden rölanti yükseltmek gerekiyor. Rölanti ayarı sıcak motorda yapılmalı soğuk motorda jigle ile destek olunur

66 yozgat

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sarı rölanti için diye biliyorum. birde siyah plastik ayar yeri var oda gaz basınç vidası. bunun sebebi sübap ayarı olabilirmi? Çünkü arabayı aldığımdan beri sübap ayarı yaptırmadım 176 binde aldım şu an 200 binde.

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Sarı rölanti için diye biliyorum. birde siyah plastik ayar yeri var oda gaz basınç vidası. bunun sebebi sübap ayarı olabilirmi? Çünkü arabayı aldığımdan beri sübap ayarı yaptırmadım 176 binde aldım şu an 200 binde.
Subap sesi varmı
Rölanti ayar vidası resmini paylaştığım vida aa9258af91aa608a330535351ed7bc50.jpg

66 yozgat

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sübap sesi nasıl oluyor neye benziyor sesi?