En fazla kaç km kadar araç bakmalıyız?

yomraliahmet

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar, biraz zaman oldu uğramayalı hala bi araç alamadım,
25 bin lira bütçem var, bütçeme göre araba bakayım diyorum ama km ler yüksek genelde 160,170 bin diye gidiyor.
Bir diğer konu da motor performası kimisi yüzde 70, 80, 90 diye yazıyor.
Bir aracı almak için en az kaç olmalı motor performansı.

Bu bilgiler ışığında ne önerirsiniz?

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Önemli olan motor performansı yüzdesi değil bu ölçümlere ben güvenmiyorum. Motor kompresyon testi daha iyi olur enjektör kontrolü turbo kontrolü yaptırın km düşürme olmasın dikkat edin .

Sweet

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
25 bin liraya benzin yakıtlı araç almak parça maliyeti açısından mantıklı.
Önemli olan km değil aracın durumu fakat kullanım ömrü diye bir şey var bu yüzden 180-200 bin gibi km'lerin üstüne çıkmamak lazım.
Araç alırken motor mekaniği sanayideki ustanıza, Kaportayı düzgün bir expertize gösterin.
Eğer araç sahibi elinde bir expertiz raporu olmadan kafadan tahminince motor yüzde 70-80 diyorsa motor yağ yakıyordur, çekiş epey düşüktür.

kanguru55

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bence tamamen 2. el arac alınırken önceki sahiplerinin nasıl kullandığıdır.Mesela ben 2.el araç alırken genellikle ilk sahibi olan araçlara bakarım,aracın geçmiş periyodik bakımlarını inceler,tüv türk muayene evraklarındaki kusurlara bakar gerek görür isem ekspertize sokarım.Enson aldığım aracım,halen kullanıyorum 2002 mod.1.9 dizel kangoo aracım şu an 204 bin km de.Aracımda yağ yakma,çekişten düşüklük veya bariz hissedilir bir korporasyon kaçagı yok.Hafif bir üflemeden başka bir sıkıntısı mevcut değil.