gösterge isigi arabayi kilitlememe ragmen sönmuyor.

Hasanyyaman

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
arkadaslar s.a. Bir konuda yardima ihtiyacim var. aracim 2003 megane 1.6 benzinli hatchback. arabayi kilitliyorum. ama göstergede ki isik, yazilar olmadan arka planda yanmaya devam ediyor. sebebini bulamiyorum. bu durumda akünün bitmesine neden oluyor. araba 2 3 gün calismadan bekleyince calistiramiyorum. aküyü tekrar sarj etmem gerekiyor. bu isigi nasil söndürürüm . yalvaririm yardim edin kafayi yiycem.

sercangdr

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Konu takip aynı duruma benzer bir durumda bende var.benimde hararet göstergesinin arkasındaki ışık hiç sönmüyoraküm yeni ama 2 güne şarj bitiyo.

tolgakmg

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar. Geçmiş olsun öncelikle. Bu sorunla bir yıl kadar uğraştım ben. Benim aracım kangoo idi.
Renaultlarda sanırım kilit mekanizması ortak. Kilitçiler kapı mekanizmasının elektrik kilidini soketinden çıkardıkları halde arızanın hangi kapıda olduğunu bulamıyorlar. Çünkü kapı elektrik soketini çıkardığınızda sistem otomatikman açık görüyor kapıyı.

Çözümü şöyle bulacaksınız (dediğim gibi muhtemelen sistem aynı). Kapının kasadan gelen elektrik soketlerinin tamamını çıkartın. Voltmetre ile (şu an hangisi idi hatırlamıyorum) soket pinlerini kontrol edin. İki pinde (kırmızı siyah olsa gerek) Onları bulun. sonrasında sadece kapı kilidine bastığınızda elektrik gelen soketler var...onları da bulun. akabinde geriye kalan iki soket olacak. O soketler kapı kilidinin içindeki mekanizmadan sinyal alan ve açık kalıp kalmadığını kontrol eden pinler. Onları kısa devre yapmanız gerekir. sırasıyla tüm kapılarda deneyerek hangi kapının açık olup olmadığını bulabiliyorsunuz.