Kalorifer Üfleme Sorunu

Gürkan Görgün

Kayıtlı Üye
16-Bursa
Merhaba 2016 Clio SportTourer Icon aracım var. 1 hafta öncesine kadar sabah çok soğuk olduğu için kaloriferi maximum sıcak ayarında auto modda açıyordum ve motor ısınana kadar üflemiyordu ya da çok az üflüyordu. Dünden beri sabah açtığımda motor soğuk olmasına rağmen fan ayarı en sonda gibi soğuk hava üflüyor. Çözemedim önerilerinize açığım.

samett588

Kayıtlı Üye
34-İstanbul
Kaloriferi ac mi açıyorsunuz yoksa direkli normal mi eğer normal açıyorsanız motor soğuk olduğu için haliyle içeriye soğuk hava verecektir klimadan açıyorsanız sıcağı direk vermesi gerekiyor ben harareti biraz bekleyip yolda açıyorum öyle daha sağlıklı oluyor.

• Beğen
Tepkiler: *USTA

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
Motor ısısı yeterli seviyeye gelmediği için otomatik konumda kullandığınız klima düşük hızda çalışır, araç ısındıkça hız şiddetini arttırır.
Kış aylarında klimayı nedne kullanıyorsunuz anlamadım, yakıt tüketiminizi artıırır ve performansınızı azaltır, klima yaz ayları için idealdir.
Motor belli bir ısıya çıkana kadar normal kaloriferi bile açmıyorum sonra düşük hızda başlatıyorum...

bigbrother

Kayıtlı Üye
06-Ankara
Motor ısısı yeterli seviyeye gelmediği için otomatik konumda kullandığınız klima düşük hızda çalışır, araç ısındıkça hız şiddetini arttırır.
Kış aylarında klimayı nedne kullanıyorsunuz anlamadım, yakıt tüketiminizi artıırır ve performansınızı azaltır, klima yaz ayları için idealdir.
Motor belli bir ısıya çıkana kadar normal kaloriferi bile açmıyorum sonra düşük hızda başlatıyorum...
Klima kompresörü belirli bir sıcaklık altında zaten çalışmaz o yüzden de tüketimi artırmamalı diye biliyorum. AC yanıyor diye kompresörün çalıştığı anlamına gelmez. 4 derece sıcaklıklar altında bir çok markada kompresör çalışmıyor. Yeni araçlarda da böyle mi onu bilemiyorum ama...

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
Klima kompresörü belirli bir sıcaklık altında zaten çalışmaz o yüzden de tüketimi artırmamalı diye biliyorum. AC yanıyor diye kompresörün çalıştığı anlamına gelmez. 4 derece sıcaklıklar altında bir çok markada kompresör çalışmıyor. Yeni araçlarda da böyle mi onu bilemiyorum ama...
Klimayı açıp denemek lazım, çıt çıt diye röle sesi geliyorsa klima aktif oluyor demektir...

Gürkan Görgün

Kayıtlı Üye
16-Bursa
Camlar buğu yaptığı için klima çalıştırıyorum. Auto moda basınca zaten kendisi hemen klimayı açıyor. Auto modda klimayı kapatma şansınız yok. Kapatınca zaten Manuel moda dönüyor. Ben araç içi 23 derece olana kadar kendisi otomatik ayarlasın istiyorum. Elle ayarlayınca zaten otomatik klimanın bir anlamı kalmıyor.