Motor ısınınca titreme ve gaz yememe sorunu !! Scenic 2 otomatik 2005 model 1.6

maksoy

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
S.a.

Başlıkta yazdığım gibi bir durum var. Aracım Scenic 2 otomatik 2005 model 1.6 ve benzin - atiker lpg var.

Aracım ilk çalıştığında hiç bir sorun yok. Fakat 10 - 15 km gittikten sonra, yani motor iyice ısınınca titreme yapıyor ve gaz yemiyor. Gaz pedalına iyice basınca gaz yiyor.

Hatta Reno Mais Ankara or-ay servise götürdüm aracı. Orada, araç soğukken denemişler. Bana "aracınızda hiç bir sorun yok, gelin alın" diye geri döndüler.

Hem benzin hem de lpg de aynı. LPG de olabilir diye 2-3 gün benzin de gezdim ama yine aynı. Haliyle yakıt tüketini arttı. ortalama 10.1 litre gösterirken şimdi 12.2 gösteriyor.

Ankara da bir ustaya götürdüm. Bobinlerden olabilir dedi, 4 yeni bobin taktı ama farketmedi.
Sorun gitmediyse, elektrik tesisatında veya oksijen sondasında ( sensör ü sanıırım ) olabilir dedi.

Usta aracı bilgisayara bağlayınca, Ön ve arka oksijen sondasında hata verdiğini söyledi.

Ama önce bujileri değiştirmek istiyorum. Bir kaç mesajda "Bobinlerle beraber bujileri değiştirin" diye tavsiye okudum.
Buji değiştirince sorun gitmezse, önce ön ( motor egzos çıkışı ) oksijen sondası (sensörü) sonra da arkadakini değiştir
meyi düşünüyorum.

Başına daha önce gelen oldu mu, Ankara da usta veya yapılacak iş-kontrol tavsiyesi edecek var mı ?

Teşekkürler...

Son düzenleme:

maksoy

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Başka bir yerde Şu iki cevabı aldım;

"Aynısı başıma geldi bobinin biri arızalı çıktı bide eksantrik captörunu değişti düzeldi."

Bir başka kişide

" Sorunun bobinlerle hiçbir alakası yok.Araç soğukken otomatik jikle ile bir miktar yüksek rolantide çalışır yüksek rolantide çalıştığında oksijen sensörü devre dışıdır çünkü emisyon değerlerini doğru okuyamaz.Araç ısınınca oksijen ysensörü devreye girer ve arızalı ise hava yakıt dengesini koruyamaz araç fakir veya zengin çalışır.Aracın çekişi düşer düzensiz çalışmaya başlar.

Bobin arızasında arıza ışığı yakar araç.''Egzos emisyonu kontrol edin'' Oksijen sensör arızasında ise çok nadir yanar.
"

dedi :)
Gelişmeleri yazacağım tekrar.

maksoy

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bugün bujileri ve egzantrik kaptorunu değiştirdik. Kısmen düzeldi fakat "egzoz emisyon u kontrol edin" yazdı. Ama daha önce bobini degistirmislerdi. Degistirdikleri bozuk herhalde. Oksijen sensörü hatası devam ediyor mu baktirmayi unuttum. Yarın tekrar haber veririm

maksoy

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Oksijen sensörünün, motora yakın olan hatta çıkarılması zor olanı sıfırı ile değiştirdik. Diğer sensör ( arabanın altında olan ) temizleyip geri taktık.
Hazır elimiz değmişken yağ ve filtreleri değiştirdik ( hava, yağ ve lpg )

"Egzos emisyon..." hatası ve motor ışığı yanmıyor artık ve tekleme tamamen gitti.
Bence sorun, egzantirik kaptöründeydi.
Çünkü bobinleri önce değiştirdik.

Sonra bujileri ve Egzantrik kaptörünü değiştirdik. Kaptörü değiştirdikten sonra, sorun kalmadı, çok çok az var gibiydi veya psikolojikti :)

Başına böyle bir durum gelen olursa, önce orjinal "Egzantrik kaptörü" alıp değiştirtsin.
Eğer geçmezse, sırasıyla; önce bobinler ve bujiler sonra da, Oksijen sensörü.

Umarım kimsenin başına gelmez :)

Keyifli sürüşler...