Renault Stop&Start Sistemi İptali (2 Farklı Yöntemin Detaylı Tarifi İçerir)

himrag

Kayıtlı Üye
09-Aydın
Befe Üstadım, daha önce anlattığınız gibi start stop iptalini yapıyordum. Ancak en son servise bakıma götürmeden önce geri açmıştım. Servis dönüşünde tekrar iptal edeyim dedim, ddt4all programında ecu taramasında altta kırmızı renkte çıkan ecu çıkmadı. Kendim enjeksiyon ecu modülünü bularak gittim fakat bu seferde en son "write" tuşuna bastığımda olmadı. Acaba serviste bir kısıtlama falan mı getirdiler. Teşekkürler.

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Merhaba.
Serviste enjeksiyon beynine güncelleme geldiyse, güncelleme yapmış olabilirler. Ama dışarıdan ddt4all ile erişime kapatacak bir müdahale olacağını zannetmiyorum. Hangi ecu üzerinden yapmayı denediniz? Ecu ismi nedir?

pltmgnm

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hakan hocam megane 4 Faz1 aracımda bu dediğiniz yöntemi denedim. (Can yaparak bulduğu beyin üzerinde) Ancak herhangi bir değişiklik olmadı. Bende tekrar eski haline çevirdim. Sizin youtube videonuzda da sormuştum. Bu düğmeyi bir şekilde tersine çevirme imkanımız yok mu ?

Araç çalıştığında bu butona bastığımız zaman illaki bir tetik gidiyor. Bu tetiklemeyi arduino gibi kart ile bir kaç role vasıtasıyla tersine çevirebiliriz diye düşünüyorum. Düğmenin iç yapısını bilmiyorum. Eepromlu demiştiniz. Ancak biz düğmenin iç yapısı ile değil. Sadece kontaklama uçları ile bu tetikleme işini halledemez miyiz? Ben aracımın tesla ekranını montaj yaparken bu düğme grubuna bağlı bir soket taktığımı hatırlıyorum. Bu sokette acaba bize kontak ucu verecek bir kablo damarı bulamaz mıyız ? Yada düğme grubunu dağıtıp kendimize tetik ucu alamaz mıyız ?
Bunları size sormak istedim. Konuya daha çok hakimsiniz. Olabilirliğinin olduğunu düşünsem direk yapmaya çalışacağım çünkü :) Bilgilendirmeler için teşekkürler.

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Değişikliği motor çalışmıyorken, yarım kontak yaparak yapmanız gerekiyor. Eğer o şekilde yaptığınız halde değişmyorsa upc ecusu üzerinden yapabilirsiniz. Hayır onu da yapmak istemiyorsanız tersine çevirmek için arduino tabiki kullanabilirsiniz. Ben mevcut düğme yapısı ve mantığı ile tersine çeviremeyeceğinizi kast ettim. Baskılı devre. Eprom doğal olarak yapısı itibarı ile yazılımlı.
Upc ecusundan bir işlemler arduino ile yapmak istediğinizi yazsaydınız size evet olabilir derdim.
Ama kesin olur diyemem. Çünkü videodaki yöntem ile arduinodaki kadar detaya girmenize gerek yok. Stop-start sinyali 1 pinden gidiyor. Ama hangisi hatırlamıyorum.
Rica ederim.

himrag

Kayıtlı Üye
09-Aydın
Befe Üstadım, daha önce anlattığınız gibi start stop iptalini yapıyordum. Ancak en son servise bakıma götürmeden önce geri açmıştım. Servis dönüşünde tekrar iptal edeyim dedim, ddt4all programında ecu taramasında altta kırmızı renkte çıkan ecu çıkmadı. Kendim enjeksiyon ecu modülünü bularak gittim fakat bu seferde en son "write" tuşuna bastığımda olmadı. Acaba serviste bir kısıtlama falan mı getirdiler. Teşekkürler.

Befe Üstadım, bugün kendim bir yöntem denedim ve başarılı oldum. ddt4all programının güncel olanını, yani 06.06.2023 tarihli Python 3.11.4 versiyonunu sitesinden yükleyerek güncelledim. Bu şekilde sizin açıkladığınız yöntem ile tekrar start stop iptalini yapabildim. Forumda ve sizin youtube kanalınızdaki sorularda bazı arkadaşların yapamadığını okumuştum. Belki bu bahsettiğim yöntemi deneyerek başarılı olabilirler. Tekrar teşekkürler...

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Belki sizin eski ddt4ll programında sorun yada eksik vardı. Güle güle kullanın.

Son düzenleme:

pltmgnm

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hakan hocam eski dtt4all ve güncel ddt4all ile denedim. Ancak ya doğru beyni bulamıyorum. Yada başka bir hata yapıyorum. Eklediğim fotoğraftaki ecudan değişiklik yapıyorum.Ama sizinki gibi direk ışık yanmıyor.Yarım kontaktayken yapıyorum işlemi. Hatta aracı kilitleyip tekrar baktım olmamış. Bende geri orijinal haline çevirdim. Acaba başka bir Ecu beyni içinde mi benimki ? Birkaç Ecu daha çıkıyor.Onlarda denemedim.Açıkçası Riskli olur diye korktum.
r81nff

r81nff
Fotoğraf atamadım linki : https://imgyukle.com/i/r81nff

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Merhaba. Değişikliği motor çalışırken yapmıyorsunuz değil mi?

pltmgnm

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hayır hocam motor çalışmıyor.Sadece kontak açıkken işlem yaptım her zaman.

IceBlast

Kayıtlı Üye
34-İstanbul
Arkadaşlar merhaba,
Bende Megane 4 makyajlı kasa var, güncel database ve programı nasıl indireceğiz.
Birkaç video izledim ama anlamadım, özellikle database yok.
Benim indirdiğim son programda megane 4 var, ama sedan ph2 yok :(