Salgın 'keçi' değil 'evcil domuz' gribi

burakdinler

Burak DİNLER,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Çevrenize bakın, bir çok kişi ya hasta ya da elini kaldıracak hali yok.

Hasta olanlar da öyle bilindik kısa süreli grip semptomları taşımıyorlar. Ya 10 gün yatak döşek yatıyorlar, ya da öksürük krizlerine giriyorlar. Halk arasında uzun sürdüğü için bu hastalığa "keçi gribi" deniyor. Fakat enfeksiyon uzmanları bu görüşe katılmıyor, uzmanlara göre bu grip geçtiğimiz yıl dünyayı tehdit eden domuz gribinin "ehlileşmiş" hali..

Birkaç haftadır yaygın

Doç. Dr. Mustafa Ertek
Sağlık Bakanlığı Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanı: Şu ana kadar Türkiye'de herhangi bir keçi gribi vakasına rastlanmadı. Şu an görülen durum, mevsimsel gribal enfeksiyonlardır ülke genelinde birkaç haftadır yaygın görülen gribal enfeksiyon vakalarının, kamuoyunda keçi gribinden kaynaklandığına dair bilgiler doğru değildir"

Fazla öpüşmeyin
"Geçtiğimiz yıl domuz gribi olmayan kişiler bu sene gribal enfeksiyonu ağır bir şekilde geçiriyorlarsa mevsimsel domuz gribi olmuşlardır. Bunun altını çizmekte fayda var. Ülkemizde keçi gribi yok, mevsimsel domuz gribi var. Ama bu domuz gribi geçtiğimiz sene yaşanan gibi pandemi olarak görülmüyor. Ayrıca B tipi ve H3N2 gribi de dolaşımda var. Bu virüslere yakalananlar korunmak için mutlak olarak istirahat etmeliler. Kalabalık yaşam yerlerinden uzak durmalılar. Ellerin bol bol yıkanması gerekir ve öpüşmeden, tokalaşmadan uzak durmalılar. Risk grubunda olan akciğer hastaları, kağp hastaları eğer grip aşısı olmadılarsa ve grip olmadılarsa mutlaka aşı olmalılar. En azından mevsimsel grip riski olan 1-2 aylık süreci sağlıklı geçirirler. Havalar mevsim normalleri üzerinde geçiyor, bu da sosyalleşmeyi arttırıyor. Bu nedenle güneşe aldanmadan kalın giysiler giyinmeye devam edin ve sosyal ortamlarda -eğer hastaysanız- çok fazla durmayın."

Renault

Süper Moderator
34-İstanbul
bende çok kötüyüm 1 haftadır bu griptenmi oldum nedir etrafımdaki çoğu kişide hasta

burakdinler

Burak DİNLER,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
büyük ihtimal kardeşim..bol bol poratakal suyu iç limon falan ye anca geçer...benim etrafımdakilerde kırılıyor fazla yaklaşmıyorum:)

ygt

Yiğit GÜLER,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
abi istanbula geldiğimde haberleri izlemiyordum haberim de yoktu keçi gribi olayından
sende otururken dedinya keçi gribi olmuşssun dedim ya adam kürmü ediyor ne keçisi içimden eve bi gittik
öldüm gülmekten tvde görünce:D:D:D

aytkn06

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Grip olanlara geçmiş olsun... Her yıl birşeylerin haberi çıkıyor hem ortalığı karıştırıyorlar hemde bundan rant elde ediyorlar ilaç satıp Zengin oluyorlar Bilinçli bir toplum olmamız gerekirken gittikçe gerileşiyoruz Hayırlısı Mevlam'dan...

Not: Bilgilendirme içinde sağolun kolay gelsin.

burakdinler

Burak DİNLER,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
abi istanbula geldiğimde haberleri izlemiyordum haberim de yoktu keçi gribi olayından
sende otururken dedinya keçi gribi olmuşssun dedim ya adam kürmü ediyor ne keçisi içimden eve bi gittik
öldüm gülmekten tvde görünce:D:D:D

hahahhehe

Renault

Süper Moderator
34-İstanbul
yıllardırda hasta olmuyordum bi anda çarptı kereta :D

bekolito

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
grip işte ha domuz ha keçi ha öküz ha buzaa :D :D hepsi grip her sene yeni şeyler çıkartyorlar