Scenic 2- Bluetooth Yapımı

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar merhaba . Scenic'te çılgın projelere devam. Son işlem ise Parrot'un Renault için özel ürettiği eller serbest telefon kit. ( bluetooth ). Uzunca araştırmalarım sonucu Parrot CK4160 cihaz , kablo ve donanımın bu işlemi yaptığını öğrendim. Ebay üzerinden aldım. aracıma aslında 2-3 ay önce montajını yapmıştım. gayet basit işlem. cihaz çalıştı.Gelen kurulum anlatım cd sinde MEGAN II ve SCENİC II için faz II ile uyumlu yani makyajlı kasalar ile uyumlu yazıyordu. Açıkçası faz 1 araç sahibi arkadaşta deneyemedim kursta olduğundan. Bahara mutlaka deneyeceğiz. Ürün direksiyondan kumanda ile uyum süper. Tek sorun vardı. O da ; üretildiği yıllarda güncel olan telefonlar ile uyumlu. Yani güncel dokunmatik android telefonlar ile tam uyumlu değil. Bluetooth ile bağlanıyor ; fakat telefon rehberi dijital ekrana gelmiyordu. Uyumlu telefon listesini internetten arattırıp buldum. O yıllardaki meşhur Nokia serileriyle uyumlu. Hatta Renault bluetooth demo reklamı arattığınızda göreceksiniz. O reklamda bayanın kullandığı telefon Nokia 6230i modeli ; bende daha kibar olan Nokia 6300 ikinci el aldım. Sonra aynı hatta iki sim kart kullanabilmek için İkiz sim kart denen şey almak gerektiğini öğrendim. Ama maalesef bu ikiz sim kartı Ankarada çok zor buldum. En son Vodafone 'a mail yazdım. Kızılayda bir tane bayide buldum. Tabii ikiz sim kartın özelliği ; iki telefonda aynı anda açık kullanılamıyor. Kullanılacak telefon dışındaki telefon ya kapatılmalı ; ya da uçak moduna alınmalı ki bu çok daha mantıklı. Şuanda güncel telefonumun yanımda ; aracımda ise sürücü kapısı kapaklı gözde Nokia 6300 duruyor. Şarjıda 4-5 gün gidiyor. hatta şarj azaldığında aracın dijital ekranına uyarı geliyor. Araca binince dokunmatik telefonu uçak moduna alıp Nokia telefonu aktif ediyorum. uyum süper. Her türlü telefon işlerim direksiyon kumanda ile DİJİTAL EKRANDAN takip edebiliyorum. Düşünenler için bir slayt hazırladım. ilk video orijinal Renault bluetooth reklamı ; sonraki benim hazırladığım.https://www.youtube.com/watch?v=5z4R6pIAMHM , https://www.youtube.com/watch?v=7b1KDBtTa-c

Moderatörün son düzenlenenleri:

ÇAĞRI

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yusuf Bey elinize sağlık yine çok güzel bir projeye imza atmışsınız. :eyv

osscan

Özcan ÖGÜL,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Elinize, emeğinize sağlık :)

Rahmit

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Eline sağlık çok güzel olmuş. Bir kaç sorum sorum olacak.
Yaklaşık maliyet nedir?
Telefon rehberinin dijital ekrana gelmesini istemezsek, yani yeni nesil akıllı telefonları kullansak sistem gene çalışıyor mu? (Bluetooth ile bağlanıyor diye yazdığın için soruyorum)
Bende scenic conquest versiyonu var. Bir çok özellik faz 2 ye uygun. Senin çektiğin videodaki dijital ekran biraz farklı. Sence conquest te de çalışır mı?

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Değerli kardeşim ; Parrot CK4160 uyumluluk tablosunda Scenic II için phase 2 ; yani faz 2 ye uygun diyor. bildiğim kadarıyla CONQEST de 2008 sonrası bir donanım. Teyp de update list . Dolayısıyla % 99 uyacağını düşünüyorum. Dijital ekranım Faz 2 ekranı. sadece kendimce alt çıtayı kesip oraya piyasadaki bir navigasyon cihazı yerleştirdim. 5-6 ay önce hoşuma gitmediğinden söktüm. Bu orijinal ürün diğer cep telefonları ile de uyumlu. sadece dijital ekrana telefon rehberi gelmiyor. Dışardan biri aradığında ekrana isim gelmez ; çağrı gelir ve cevaplarsınız. Siz aramak istediğiniz de ise rehber ekrana gelmediğinden numarayı elle girip çağrı veya arama yapabilirsiniz. bana maliyeti 180tl ye kargo dahil ebay dan aldım. aldığınızda mutlaka kablo / soket / mikrofon gurubu da olmalı.

Rahmit

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Cevabın için teşekkür ederim, işlerden ancak fırsat bulup bakabildim.
ebay de şu anda satılmıyor, başka yerlerden arayıp bulursam ben de takacağım.