Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: İslamiyet Öncesi Türk Tarihi.

 1. #1
  Emirhan SERKUŞ
  Emir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ekim.2010
  Yaş
  38
  Mesajlar
  7.992
  Teşekkür / Beğen

  İslamiyet Öncesi Türk Tarihi.

   
  Türklerin İslamiyeti kabul etmeden önce kurduğu Devletler şöyledir:
  ASYADA TÜRK DEVLETLERİ


  "Türkler' in ilk kurdukları imparatorluk Hun İmparatorluğu' dur."
  Türkler' in ilk kurdukları imparatorluk Hun İmparatorluğu' dur. Türkler' in daha eskiden de devletler kurduklarını biliyoruz ama Hun Devleti çok geniş bir saha üzerinde başka milletleri de idaresi altına alan büyük bir devlet olduğu için, ona imparatorluk adını veriyoruz.

  Hun İmparatorluğu Hun Türkleri tarafından M.ö 220 yılında kuruldu. Hunlar bugünkü Moğolistan bölgesinde kuruldu. Hunlar bugünkü Moğalistan bölgesinde, yani çin' in kuzey-batısında yaşıyorlardı. Bu bölgede hakimiyet kurdukları ve genişlemeye başladıkları için çinliler onları büyük bir tehlike sayıyorlardı. Gerçekten Hunlar, askerlikteki üstünlükleri sayesinde çin ordularını devamlı bozguna uğratıyorlardı. Bu yüzden çin Devleti, Hun saldırılarını önleyebilmek için Hun-çin sınırı boyunca büyük bir duvar örmeye başladı. çin Seddi veya Büyük çin Duvarı denen savunma hattı işte böyle ortaya çıkmıştır. (M.ö.214). Sonraları Ming Hanedanı zamanında yenilenen bu büyük duvarın bazı kısımları çok sağlam bir şekilde günümüze kadar ayakta kalmıştır.

  İlk büyük Hun hükümdarı Teoman Yabgu' dur (M.ö. 220). O zamanlarda Türk hükümdarlarına "Yabgu" deniyordu. Teoman Yabgu birbirinden ayrı yaşayan Türk boylarını birleştirerek ilk Türk birliğini gerçekleştirmişti. Bu çağda Türkler' in askeri üstünlüklerinde süvarilerin pek önemli bir yeri vardı. çinliler atla çekilen savaş arabaları kullanıyorlardı ama süvari orduları yoktu. Türk atlıları çok sür'atli hareket kaabiliyetine sahip oldukları için çin birliklerini istedikleri yerde çeviriyorlar, düşman olunca da çabucak çekiliyorlardı. Onlara ummadıkları anda birdenbire hücum ediyorlardı. çinliler bu yüzden ordularını Hunlar gibi donatmak zorunda kaldılar; askerlerini Hunlar gibi giydirdiler. Ama ne çin Duvarı, ne çin orduları, Hunlar' ın çin içlerine kadar girmelerini engelleyebildi.

  Teoman Yabgu' dan sonra Hun tahtına oğlu Mete Yabgu geçti. Mete zamanında Hun İmparatorluğu' nun toprakları Japon Denizi' nden Hazar Denizi' ne kadar uzanıyordu. Bu topraklarda çeşitli Türk kavimlerinin yanısıra öbür Altaylı kavimler de yaşıyorlardı. Mete devri, Hun İmparatorluğu' nun en parlak devridir. (M.ö.209-174)

  Hunlar zamanında çinliler medeniyet bakımından çok ileri bir durumdaydılar. Hem nüfusları ve orduları çok kalabalık, hem medeniyetleri parlak olduğu halde Hunlar' la başbaşa çıkamadılar. Bu da gösteriyor ki, Hun başarısının sebebi yalnızca askeri güç değildi. Gerçekten Hunlar teşkilatçılık ve idare bakımından çok gelişmişlerdi. O sırada çin' in ayrı ayrı prenslikler halinde bulunmasından da faydalanarak, Kuzey çin' de sık sık iktidari ele alıyorlardı. Fakat çinliler' in şehir hayatına kapılan sınır boyu Türkleri yavaş yavaş çinlileşiyor. çinli prenseslerle evlenen Hun hükümdarlarının saraylarında çin adet ve gelenekleri yerleşiyordu.

  Mete' den sonra gelen Yabgular zamanında çinliler' le ilşkiler arttı. özellikle evlenme yoluyla Türk ve çin hükümdar aileleri arasında yakınlıklar doğdu. Bu yakınlıklar ise Hunlar' ın iç işleri bakımından birçok karışıklıklara yol açtı. Yine de Hun İmparatorluğu Milattan önce Birinci Yüzyılda ise Türk beyleri arasında taht kavgaları bildiğine arttı. çinliler de bu kavgalardan faydalanarak, Türkler' i zayıflatmayı bildiler. Ancak çinliler' in Hohanşu dedikleri Yabgu devrinde devlet eski gücünü biraz olsun toparlayabildi.

  Milattan onraki ilk yüzyılda Hun İmparatorluğu Doğu ve Batı Hunları olmak üzere iki ayrı devlete bölündüler. Bunlara Güney ve Kuzey Hunları da denir. Milattan sonra üçüncü yüzyılın başlarında (220) başka bir Türk kavmi olan Siyenpi' ler Hunlar' la iktidar mücadelesine giriştiler. Sonunda Moğollar' ın ve bazı Türk boylarının da yardımıyla Hunlar' ın Hunlar' ın hakimiyetine son verdiler. Büyük Hun İmparatorluğu tarihte bilinen eski imparatorlukların en büyüğü idi. Hun hükümdarlarından Mete, Hohanşu ve çiçi Yabgular, dahi denecek kadar büyük birer kumandan ve devlet adamı idiler. Bu büyük şahsiyetler hakkında çin tarihlerinde verilen bilgiler, en büyük düşmanlarının bile onlara hayran kaldıklarını gösterir.
  KAYNAK: Tarihte Türkler-Prof.Dr.Erol Güngör

  Sayfa:14,15,16- ötüken Yayınları

  Copyright © TÜRK OCAKLARI GENEL MERKEZİ Tüm hakları saklıdır.

  id=008

 2. #2
  Sercan Sözer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ekim.2010
  Yaş
  24
  Mesajlar
  116
  Teşekkür / Beğen
  Teşekkürler.

 3. #3
  Emirhan SERKUŞ
  Emir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ekim.2010
  Yaş
  38
  Mesajlar
  7.992
  Teşekkür / Beğen
   
  Eyvallah kardeşim

  id=008

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •