Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Şanlı Osmanlı Armasının Anlattıkları!

 1. #1
  Kerem SAYARI
  T.C. Vatandaşı

  ROADFOX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ekim.2010
  Yaş
  51
  Mesajlar
  12.711
  Teşekkür / Beğen

  Exclamation Şanlı Osmanlı Armasının Anlattıkları!

     Arma kimliği anlatan, bir işarettir. Resimler, harfler ve şekillerden oluşur. Bir devleti, hanedanı ya da şehri anlatır. Devletlerin insanları tarafından benimsenen armaları vardır.  Osmanlı armasının üzerindeki sembolleri en tepeden başlayarak şöyle sıralayabiliriz:  En tepede bir güneş şekli ve onu çevreleyen güneş ışıkları vardır. Güneş şeklinin ortasında armanın ait olduğu dönemin hükümdarlarının tuğrası yer almakta.  Onun altındaki yukarıya açık hilalin üzerinde Arapça “Osmanlı devletinin hükümdarı olan … han, Allah’ın Muaffak kılması ve yardımına dayanır ve öylece hüküm sürer.” anlamına gelen bir söz yazılı.  Onun altında, armanın tam göbeğine gelecek şekilde aynalıklı kalkan motifi var. Bu kalkanın çevresinde yıldızlar bulunuyor  Bu yıldızların sayısı çok zaman 12 adet ile sınırlandırılmış olup 12 burcu temsil eder. Böylece Osmanlı, kâinatın merkezine yerleştirilmiş olur.  Kalkanın hemen üzerinde de devletin kurucusu Osman Gazi’yi temsil eden bir sorguç vardır ki Osmanlıların köklerine ne kadar bağlı olduğunu anlatır.  Kalkanın sağ yanında Osmanlı sancağı yer alır.  Renkli armalarla kırmızı ile gösterilir. Onun karşısında ise hilafet sancağı bulunur.  Hilafet sancağının rengi aslında siyah iken, arma üzerinde hemen daima yeşil renkte gösterilmiş ve bazen üzerinde üç hilal kondurulmuştur  Merkezdeki kalkandan Osmanlı sancağı yönüne doğru uzanan şekiller ise şöyle sıralanmaktadır:  Sancağın üzerinde bir ok var. Sancak alemini altında baltacıklar ocağının kullandığı tek taraflı bir çift yüzlü teberler (balta) bulunur.  Sonra mızrak ve altında el sperlikli tören kılıcı vardır.  Sonra ağızdan dolma bir top ve altında savaş kılıcı yer alır.  Hemen altında bozdoğan (gürz) görülür.  Top ile bozdoğanı sancaktan ayıran boynuzdan yapılan boru ise savaş ilanını ve sonra da mehterhaneyi temsil eder.


  Armanın sol yanında, yani hilafet sancağı yönünde uzanan semboller yine yukarıdan aşağıya şöyle sıralanırlar:  Sancak aleminin altında süngü takılmış bir tüfek, altında tek yüzlü teber (balta), sonra toplu tabanca ve topuz başlı asa mevcuttur.
  Asanın şeşper (savaş araçlarından altı dilimli topuz) topuzu kenarına asılı olan terazi adaleti temsil eder.  Terazinin kitap şekilleri üzerine oturtulmuş olup bu kitaplardan üstteki Kuran-ı Kerim, alttaki ise...


  diğer hukuk metinleri yerine geçen kanun kitabıdır.  Hilafet sancağının altındaki çiçek şekilleri Osmanlı’nın estetik yönünü gösterir. Buket arasında ki güller hilafet sancağı üzerinde manevi ilhamlar sebebiyle bulundurulur.  Buketin hemen altında bir çapa (gemi demiri) yer alır ki denizciliğin sembolüdür.  Arma göbeğindeki kalkanın hemen alt yanın da dik duran bir borazan mızıka takımını; onun altında çaprazlama duran tirkeş (ok kuburu, sadak) ile meşale de gece donanmalarını ve ok müsabakalarını hatırlatır.  Armanın alt tarafını boydan boya süsleyen inci defne yaprakları, çiçek motifleri arasından beş tane madalya sarkar.


  Bu madalyaların isimleri şöyledir:
  İmtiyaz nişanı, Mecidi nişanı, İftihar nişanı, Osmanlı nişanı ve...  Şefkat nişanı.  ''Ankara rüzgarı Akdenizde esiyor ''
  0 RH(-)

 2. #2

  Üyelik tarihi
  Ekim.2010
  Yaş
  35
  Mesajlar
  350
  Teşekkür / Beğen
  Ellerine emeğine sağlık abi.Armamızın duruşu bile bi ayrı heybetli gerçekten

 3. #3
  *Korkmazbey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ekim.2010
  Yaş
  35
  Mesajlar
  2.425
  Teşekkür / Beğen
  Eline sağlık Kerem abi, Tuğraların unutulmaması gerekiyor...
  https://pbs.twimg.com/profile_images...8/aCbORac5.jpg
  Aşk Bir Zeybeğin Hayata İtirazıdır.
  Susarsa Çatışma,
  Konuşursa Savaş,
  Yazarsa Destan,
  Severse Devrim Olur.
  Tut Ki Ben Bir ZEYBEĞİM!!!

 4. #4
  orkhun
  Guest
  yalnız armalarda Üç Hilal olması gerekiyor orjinali öyledir

 5. #5
  Burak DİNLER
  burakdinler - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ocak.2011
  Yaş
  38
  Mesajlar
  6.048
  Teşekkür / Beğen
  eyvallah abi öğrenmiş olduk

  Kimsenin yaşamına karışmam,kimseyi yaşamıma karıştırmam.
  Herkesle arkadaş olabilirim ama sadece dostlarımı severim. 6. #6
  Inferno - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ekim.2010
  Mesajlar
  179
  Teşekkür / Beğen
  eğer zamanında batılaşmaya başlamayıp bu özümüzü ve kültürümüzü koruyabilseydik, bugün çinden veya japonyadan çok daha büyük bir devlet olabilirdik. Şu resimlere bakınca neden bir çin veya japonya gibi özüyle yaşayabilen modern bir ülke olamadık diye kendime soruyorum. Tahmin ediyorumki bizi batılaştıranlar bu gücümüzün farkındaydı ve bizide kendilerine benzetti, batılaştırıp özümüzden ayırdı. Bugün asya ülkelerinin başarılı olmasının altında yatan temel nedenlerden biride, Osmanlı zamanında diniyle bütün bir halkın olduğu gibi şuanda, şu zamanda onların bunu halen devam ettirmesi. Çoğumuz bugün Osmanlıyı sadece kitaplardan okuduğumuz kadarıyla biliyoruz ama onlar kültürlerini koruyabilmiş ve bu zamana kadar getirebilmişlerdir. Gerek halkın giyinişi gerek din adamlarının büyük öneme sahip olması gerekse de bazı bölgelerde halen ozamandan kalan yapıların günümüze kadar getirilmesi ve faal olarak yaşınıyor olması, insanların kültürlerini çok daha iyi anlamalarını sağlıyor.
  Konu Inferno tarafından (19.Ekim.2011 Saat 05:20 ) değiştirilmiştir. Sebep: n
  Inferno

 7. #7
  Tolga NAGAS
  tolga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ekim.2010
  Yaş
  33
  Mesajlar
  660
  Teşekkür / Beğen
   
  Eline sağlık abi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •