megane 1 vites geçiş sorunu

rıdvan06

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
merhaba forumda ve megane kullanımında yeniyim, 3 gün önce 2002 model 1.6 16v RXİ megane 1 aldım.
yalnız bir sorunum var;

araç vites geçişlerinde bazen takılıyor. şöyleki birkeresinde yolda kaldım arkama arabalar yığıldı, hiç bir vitese takamadım. vitesi boş bölgesinde sağ sol yaptım debriyajı yeniledim falan olmadı, baya uğraştım bu şekilde neyse geçti vitese devam ettim.
bikaç kez daha özellikle 2. vitesten 3. vitese geçişte tıkanmıştı ufak bi oynatmayla geçmişti önemsememiştim.

ama bugün iyice deneme fırsatım oldu; özellikle 2 den 3 e geçerken 3000+ devirde vites atarsam taş kesiliyor vites kolu ne 3 e ne beşe hiç bi vitese geçmiyor. itttiriyorum yok aralığı bulamıyor. sağa sola biraz sallıyorum vites kolunu, düzeliyor devam...

birde viteste ileri geri darbeli bi şekiklde sallama var, gazdan ayağımı cektiğimde öne doğru yığılıyor vites kolu, tekrar bastığımda geri doğru bir kaç darbe vuruyor elime, titreme denemez baya baya darbe bu1-2 cm oynuyodur belki kol...(özellikle 2. viteste çok belli)
bu sorunlar neden olabilir? çözümü nedir yardımlarınızı beklerim.

tabiki bu sorunu hiç ustaya gitmeden yazmadım.
bugün sanayideydim, usta dediki " megan 1 lerde vites kolu darbe yapar bu normal, geçişler takılıyosa oda su kaçmıştır" (su kaçağı vardı çözdüm) falan dedi.. şanzuman alt kulağını değiştirelim dedi vitesin darbesi bitmesede yarıya düşer dedi. değiştirdim.
ama değişme olmadı.

sorunum hala devam ediyor.

birde ankarada işinin ehli reno özel servisi öneriniz var mı? hem güvenilir hem soyguncu olmayan?

rıdvan06

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bu arada aracın debriyaj balatası iyi durumda(ymış) usta dedi. bencede normal ayırıyor. sorun yok baskı balatada..

Htmakina

Hakkı TAM, ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Rıdvan kardeşim büyük bir ihtimalle vites aşığında aşınmalar meydana gelmiştir. Geçişlerde ki sorun ondandır. İyi bir usta bu işi ucuza çözer.

rıdvan06

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
geçen gittim bi ustaya eskiden reno servisinde calısmısmıs övdüler falan neyse şanzımanı indircez abi dedi he he dedim cıktım. biyere daha gittik oda abi bunda hiçbişey yok normal dedi, oda ayrı bi değişik :) neyse ordanda cıktım. az evvel gene otoparkta kitlendi kaldı hiç bi vitese geçmedi.yarın iyi bi servis bulup götürcem artık