Clio İlk Marş ile Çalışmıyor (Fren+Start)

quartal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba, aracıma binip fren(ayağımın ucuyla) ve start butonuna bastığımda aracım anında çalışırdı. Ancak 2 gündür bu durum biraz farklı!

Fren+start yaptığımda önce araç çalışmadan yol bilgisayarı vs. açılıyor sonra tekrar fren+start yapıyorum ondan sonra çalışıyor.

Daha önceleri bu durumla arıza ışığı yandığı zamanlarda karşılaşmıştım şu an bir arıza durumu da yok. Sorunun kaynağı ne olabilir acaba?

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Dizel mı araç?

quartal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benzinli, 0.9 tce.

emre06

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aynı araçtan bende var depriyaj + fren dip yaparak çalıştırıyorum şubat ayında aldım hep bu şekilde bi problemle karşılaşmadım. Siz tam dip yapmadığınız kaynaklanıyor olabilirmi balatalar azalmıştır belki farazi düşünürek

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
olma ihtimali var kesin demiyorum ama sorun akü ise çok uyguna çıkma Renault Mutlu EFB li akü var, aracımda ses sistemi olduğundan yerine optima car audio odaklı akü koydum bu şu anda boşta, toplamda 20bin km 8 ay kullanıldı ve şu an boşta şarjı 12.6v göstermekte yani oldukça sağlıklı

FBS

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracınız otomatikse vitesin parkta olması gerekiyor. Değilse benim ustalık burada biter. :)

İSMAİL 54

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
araç manuel ise ve çalıştırma esnasında boşta değilse bunu yapabilir. yani araç boşta ise sadece fren ile çalışır yok boşta değil ise fren +debriyaj yapmak gerekebilir. eğer bu yollarla çözüm olmaz ise arkadaşların da dediği gibi ya akü yada sensör problemi olabilir. ama bence ilk söylediğim ihtimal daha yüksek.

quartal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İlginiz için teşekkür ederim. Aracım manuel ve bugüne kadar hep ayağımın ucuyla dokunup start'a bastığımda sorunsuz çalıştı. 1-2 böyle bir tedirginlik yaşadım ancak tekrar eski haline döndü şimdi.

Bir zaman fren müşüründe sıkıntı olmuştu benzer bir sıkıntı yaşıyordum. Yine arızalanmış olabileceğini düşündüm neyse ki problem çözüldü, teşekkür ederim.

quartal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu arada viteste çalıştırmıyordum aracı. Sıkıntı devam ederse söylediklerinizi tekrar gözden geçireceğim :)

İSMAİL 54

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
evet viteste iken debriyaj da ister ve uyarı çıkar. muhtemelen gayri ihtiyari basıyordun debriyaja ve çalışıyordu. problem olarak tarif ettiğin zamanlarda da basmamış bulundun.. tekrar olmasını beklemeye gerek yok. istersen söylediğimi deneyerek içini rahatlata bilirsin. araca gittiğinde sadece frene basarak araç viteste iken dene söylediğim gibi olduğunu göreceksin. bende böyle oluyor.