Sıfır Clio 4 ve Yaşadığım Sorunlar

Doster

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba. Sadece işe gidip gelmek için 8 yıl sonra manuel vites araca dönüş yaptım. Clio joy IV 0.9 Tce aracımı 18 Martta teslim aldım ve 1 Haziranda trafiğe çıktım.Alırken beklentimi çok düşük tutmuş olmalıyım ki şimdilik idare ediyorum. Dikkatimi çeken handikaplar , Üçüncü vitesten ikinci vitese düşürürken araç zıplama yapıyor, yokuş kalkış desteği az eğimlerde devreye girmiyor, media sistemi kapalıyken telefon (BT) kullanılamıyor, direksiyondan ses kısma/açma bazen tutukluk yapıyor, dengesiz yağışlarda silecekleri kullanmak sıkıntılı, düz yolda 4. viteste 67 kmh gibi bir hızda 5. vites uyarısı geliyor ama 5. vitese aldığımda ise titreme yapıyor. İşe gidiş/dönüş toplam 200 km. de en iyi skorum 4.3 lt/100km , agresif kullanma testlerimde ise skorum 4.9 lt/100km.İyi günler

Doster

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bir de klima orta havalandırma ızgaralarının yukarı/aşağı hareket etmemesi durumu da ilginç geldi.

TheCarver

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba. Sadece işe gidip gelmek için 8 yıl sonra manuel vites araca dönüş yaptım. Clio joy IV 0.9 Tce aracımı 18 Martta teslim aldım ve 1 Haziranda trafiğe çıktım.Alırken beklentimi çok düşük tutmuş olmalıyım ki şimdilik idare ediyorum. Dikkatimi çeken handikaplar , Üçüncü vitesten ikinci vitese düşürürken araç zıplama yapıyor, yokuş kalkış desteği az eğimlerde devreye girmiyor, media sistemi kapalıyken telefon (BT) kullanılamıyor, direksiyondan ses kısma/açma bazen tutukluk yapıyor, dengesiz yağışlarda silecekleri kullanmak sıkıntılı, düz yolda 4. viteste 67 kmh gibi bir hızda 5. vites uyarısı geliyor ama 5. vitese aldığımda ise titreme yapıyor. İşe gidiş/dönüş toplam 200 km. de en iyi skorum 4.3 lt/100km , agresif kullanma testlerimde ise skorum 4.9 lt/100km.İyi günler

aracı sıfır mı aldınız? ya da kaç model? (çok az yaktığı için merak ettim)

Doster

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Evet 0 km aldım. Şu an 4.000 km de. İşe giderken trafiksiz ortamda kullanıyorum.

Tommi-Makinen

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

Evet ayni arac ile ayni problemleri yasiyorum, arac ile park manevrasi yaparken ozellikle geri viteste gereksiz bir dizel titremesi yapiyor. Ayrica rolantide de 3 silindirin getirdigi bir titreme var. Teyp idare eder ama bu arac sanki yeni olsun modern motor az yaksin ama bu kadar diye yapilmis. Frenleri fena degil ve yol tutusu guvensizlik vermiyor .
Evet orta hava menfezi sadece saga ve sola hareket edecek sekilde tasarlanmis yani burdan kac euro tasarruf edilmis cok merka ediyorum. Mevcut kosullarda bu araca binmeye devam ancak cok uzunsure olacagini sanmam cunku biraz cagin demode ozellikler ve dusuk kalite hissiyati yasatiyor. Aldigim sifir araclar icinde ki buna Fiat Panda dahil :) en siradan olani...
Temel gorevlerini yerine getiriyor bakalim simdilik devam..

Cliotouch19

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Evet doğrudur yalitimi cok iyi olan bir araç değil ama camurluklarin plastik olduğundan dolayı ses çıkarttığını sanmıyorum volvo da aracinda kaza anında darbenin etkisini almak için plastik çamurluk ve aksamlar kullanıyor

Tommi-Makinen

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Volvo ayni kalite plastik ve ayni miktarda yalitim malzemesi kullanmadigi icin surucu icin problem olusturmuyor , Renault bazi konularda Fransiz markalar icinde bile pinti kaliyor.

Cliotouch19

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yani buna itirazim yok zaten volvoyla kıyas yapma anlamında soylemedim bizim araçlar b segment ve piyasanin en ucuz arabalarından fiyapt performans olarak kullanıyoruz zaten

Crossroads

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geri vites problemi clioların cogunda var sanırım.Ben de geri vitese geçiriyorum park sensörü de çalışıyor ama araç bazen hareket etmiyor tekrar yapınca gidiyor..

Tommi-Makinen

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Mandalsiz ,tetiksiz sistem geri vitesli araclarda bu problem olabiliyor. Daha once Peugeot aracim icinde ayni sorun gecerliydi. Puf noktasi soyle debriyaja tam bastigindan emin olmaz ve vitesi net olarak konumlandirmak. Olmaz ise debriyaja basili iken 2. vitese alip tekrar geriye takin duzelir.