Yağ seçimi

Atsiz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben disk ve balataları bosch almıştım 4 ay önce hoşumada gitti yağ olarak ben mobil kullanıyorum yıllardır tüm araçlarımda bundada esp5w-30w kullanıyorum filtreleri internetten almayın derim hatta yağıda ustam internette çok fazla sahte ürün var diyor 10-20 fazl ver en azından bilindik yerden al orjinallerini diye uyardı

Yok filtre falan netten almam ama yağ fiyatı çok farkediyor. Öyle herkez de sahte yağ satamaz olurda denk gelirsen dava ederim ilk defa olmaz tüketici haklarına gidişim. Tüm zararımı ödetirim aracıma da birşey olursa onu da tazmin ederim gerekirse sıfır sandık motor koydururum faturasını yağcıya kestiririm :)

mertkaratas_211

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yok filtre falan netten almam ama yağ fiyatı çok farkediyor. Öyle herkez de sahte yağ satamaz olurda denk gelirsen dava ederim ilk defa olmaz tüketici haklarına gidişim. Tüm zararımı ödetirim aracıma da birşey olursa onu da tazmin ederim gerekirse sıfır sandık motor koydururum faturasını yağcıya kestiririm :)

İnternette şu an önüne gelen mağaza açıp satış yapabiliyor. Karşınızda muhattap bulamadıktan sonra zor tüketici hakem heyeti davalarıda uzun sürüyor bu süreçte arabasız kalmaktansa bir miktar fazla verip görerek bilindik yerden almak mantıklı o zaman da tüketici hakemle uğraşması daha kolay olur sorun olduğunda gibime geliyor.

idemo

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ya internet deyince herkes öyle diyor, bakıma gittiğim usta da aynısını söyledi. Google'a yağ yazıp çıkan en ucuz yağı almıyoruz ki. Sonuçta bilindik yerlerin sitesinden alıyoruz. Ben mekato diye bir yerden aldım, adamlar arayıp kargo geldi mi, sorun var mı diye sordular. İçine de hediye falan koymuşlar.
Dün bakım yaptım ve kışlıkları taktım, arka balata bitmiş. Akşam üstüydü, parçacıya girip sordum, sadece bosch vardı, aldım ben de.
Bu arada aracınız dizel mi bilmiyorum ancak esp yağ rn0720 karşılamıyor diye biliyorum.

Atsiz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar aracınıza yağ arıyorsanız liqui moly toptec 4400 ü tavsiye ederim. Elf ya da Castrolden üstündür. Hem de Rn0720 onaylı, ayrıca motul ile aynı kalitede bir yağdır. Motorun çalışması rahatladı diyebilirim.

https://www.liquimolyturkey.com/liqui-moly-5w30-motor-yagi-top-tec-4400-5-litre-2322

Aldım aldım LiQui Moly Toptech 4400 5lt aldım onla yapcam değişimi. Zaten ağır bakım zamanı da geliyor aracın, diskler, balatalar, filtreler, triger, V kayşı, motor yağı, şanzıman yağı hepsini değiştircem :) diskler Bosch, balatalar Delphi düşünüyorum daha iyisi varmı bilmiyorum. Gerisi zaten mais ürünü orjinal olacak.

ÖZOK-Madeni-Yağ

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Öncelikle sorunuza net bir cevap verebilmek için ; ARACINIZIN Model , üretim yılı , motor gücü (kw) , km bilgisi , yakıt türü bilgilerinin eksiksiz verirseniz kullanmanız gereken motor yağını net bir şekilde şöyleyebiliriz.

castrol edge LL - Hiçbir renault araç için uygun bir yağ değildir. LL model etiketi (WV) voswagen marka araçlar için uygundur.

castrol gtx rn0720 - renault ile castrolün ortaklaşa çıkardıkları motor yağıdır. gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz

aracınız için RN0720 onay kodlu farklı markalardaki yağlarıda kullanabilir aracınız için uygundur.

örn : shell profesional AR-L 5W30 , Elf Evolutıon Fulltech FE 5w30 , CASTROL GTX C4 , MOTUL SPECİFİC 5W30 , LİQUİ MOLY TOP TEC 4400

Atsiz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aldım aldım LiQui Moly Toptech 4400 5lt aldım onla yapcam değişimi. Zaten ağır bakım zamanı da geliyor aracın, diskler, balatalar, filtreler, triger, V kayşı, motor yağı, şanzıman yağı hepsini değiştircem :) diskler Bosch, balatalar Delphi düşünüyorum daha iyisi varmı bilmiyorum. Gerisi zaten mais ürünü orjinal olacak.

Balata Bosch önermiyorum artık ses yapıyor TRW yda Ferodo tercih edin.

Baymonster

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Öncelikle sorunuza net bir cevap verebilmek için ; ARACINIZIN Model , üretim yılı , motor gücü (kw) , km bilgisi , yakıt türü bilgilerinin eksiksiz verirseniz kullanmanız gereken motor yağını net bir şekilde şöyleyebiliriz.

castrol edge LL - Hiçbir renault araç için uygun bir yağ değildir. LL model etiketi (WV) voswagen marka araçlar için uygundur.

castrol gtx rn0720 - renault ile castrolün ortaklaşa çıkardıkları motor yağıdır. gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz

aracınız için RN0720 onay kodlu farklı markalardaki yağlarıda kullanabilir aracınız için uygundur.

örn : shell profesional AR-L 5W30 , Elf Evolutıon Fulltech FE 5w30 , CASTROL GTX C4 , MOTUL SPECİFİC 5W30 , LİQUİ MOLY TOP TEC 4400

Yukarda yazılan yağlardan biri (hukuki olarak adını yazamıyorum marka kötüleme algısı olmaması ve sorun olmaması için) iticilerde ses yapıyor tecrübeyle sabit. Dizel araçlara hiç uygun değil. Yakıt sarfıyatı artıyor. Rn0720 kodu olmayan yağlarda (ACEA C4 olmayan yağda) kurum temizlik katkısı C2,C3 ve diğerlerine oranla çok az olur eğer siz ACEA C2, C3 dizel partiküllü araca koyarsanız kirlenme hızlanır. Turbosuz dizel araçlarda Acea C3 kullanılır. ACEA C2 veya diğerlerinde Dpf de temizlik az olur turbo kirlenir arıza yapar ciddi masraf açabilir belki egzoz emisyon hatası alırsınız.

Son düzenleme:

Baymonster

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Balata Bosch önermiyorum artık ses yapıyor TRW yda Ferodo tercih edin.

4 yıldır Bosch kullanıyorum bir kere ses yapmadı ustanız diske yanlış takmış olabilir kontrol ettirin

Atsiz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
4 yıldır Bosch kullanıyorum bir kere ses yapmadı ustanız diske yanlış takmış olabilir kontrol ettirin

Yanlış takım olsa frende de sıkıntı olur öyle birşey söz konusu değil, gözle kontrol ettiğimde de diskin tüm yüzeyine değdiğini görebiliyorum. Ben kalitesiz bir ürüne denk geldim sanırım.