Yağ seçimi

Atsiz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracımın bakımına az kaldı ama yağ konusunda kararsızım. Bu zamana kadar hep Elf Evolutıon Fulltech FE 5w30 kullandım ama duydum ki Renault artık servislerinde Castrol marka tavsiye edecekmiş onunla anlaşmış. Şimdi Castrol yağlara bakıyorum ama 2 tip arasında kaldım ikisi de tavsiye ediliyor. Birincisi Castrol Edge Titanyum 5w30 LL DPF, bu yağ Dizel Partikül Filtreli motorlara uygun deniyor zaten üzerinde de kocaman yazıyor. Ayrıca Castrol Renault dizelleri için Castrol GTX 5w30 C4 kodlu yağı da tavsiye ediyor onda da üzerinde Renault araçlar için diye yazıyor. Bende Castrol geçmek istiyorum ama bu ikisinden hangisini kullanayım bilemedim. Anlayan biri yardımcı olursa çok sevinirim.

idemo

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Castrol Edge Titanyum ACEA C3 sınıfı bir yağ, yani olmaz. RN 0720 onayı yok. Edge serisinden uygun olan yap Edge Professional'dır. Bunu da sadece servislere veriyorlar, perakendesi yok. Diğer yağ da GTX, bu uygun.
Castrol'ün Türkiye sitesi yağ bulucuda GTX veriyor ama Avrupa'da Edge Professional veriyor.
Ben de aracı geçen sene alınca castrol ile bakım yapmak istedim ama professional yağ yok, gtx de koymak istemedim. Bunun yerine Liqui Moly Top Tec 4400 aldım koydum, bu sene yine aynı yağı kullanacağım.
Hangi yağı alırsanız alın RN 0720 onayını arayın.

Atsiz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Castrol Edge Titanyum ACEA C3 sınıfı bir yağ, yani olmaz. RN 0720 onayı yok. Edge serisinden uygun olan yap Edge Professional'dır. Bunu da sadece servislere veriyorlar, perakendesi yok. Diğer yağ da GTX, bu uygun.
Castrol'ün Türkiye sitesi yağ bulucuda GTX veriyor ama Avrupa'da Edge Professional veriyor.
Ben de aracı geçen sene alınca castrol ile bakım yapmak istedim ama professional yağ yok, gtx de koymak istemedim. Bunun yerine Liqui Moly Top Tec 4400 aldım koydum, bu sene yine aynı yağı kullanacağım.
Hangi yağı alırsanız alın RN 0720 onayını arayın.

Teşekkür ederim bilgi için şimdi baktım da evet GTX rn0720 onaylı, motul specific 0720 diye bir yağı var o bide sizin söylediğiniz liqui moly 4400 var. Ama bunların hepsi hep kullandığın elften daha pahalı hele sizinki nerderyse 3 katı. Uygun fiyatlı alabileceğimiz yer varmı liquimoly 4400?

idemo

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Gerçekten fiyatlar uçmuş, ben 260 liraya almıştım, bir ay ya da biraz daha fazla oluyor. Aslında bu fiyat bile pahalı. Yıl içinde indirim bulup almak lazım. Ben 15 bin km civarı bakım yapıyorum. Yıllık bu kadar yaparım, 10 binde bir yapıp elf alsam mı diye düşünüyorum. Ama liqui moly de iyi yağ, aklım kalmıyor.

Atsiz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Siz yıllık 15 bin yapıyorsunuz ben aylık 2000-2500 yapıyorum. O yüzden bende liqui moly denicem bu bakımda. 275 liraya bir yerde buldum 5 litre ordan alcam.

idemo

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Filtreleri nereden alacaksınız?

Atsiz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Filtreleri nereden alacaksınız?

Filtreler zaten çok yüksek maliyetli değil herhangi bir yedek parçacıdan kaliteli markaları alırım, hava ve polen filtresini mais ürünü, yağ ve mazot filtresini man filter falan alırım büyük olasılıkla. Onun dışında ben disk ve balatalarıda değiştircem birde şanzıman yağını da yenilerim bakımda.

idemo

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Mannn güzel, balata tavsiyesi alabilirim.

Atsiz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

Balata TRW yada Delphi alırım. Parçacılar direk uygun fiyatlı diye Kale veriyorlar almayın diski çok orantısız aşındırıyor derin çizik attığı yerler oluyor yüzeyi homojenize değil.

mertkaratas_211

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben disk ve balataları bosch almıştım 4 ay önce hoşumada gitti yağ olarak ben mobil kullanıyorum yıllardır tüm araçlarımda bundada esp5w-30w kullanıyorum filtreleri internetten almayın derim hatta yağıda ustam internette çok fazla sahte ürün var diyor 10-20 fazl ver en azından bilindik yerden al orjinallerini diye uyardı