Turbo basıncı düşük

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
1.5 dci 105 lik aracımın turbo basıncı düşük . Arıza ışığı için ustaya götürünce çekiş problemi nide sordum usta test e çıkalım dedi . Test de rampada bayılıyor araç tam gazda turbo hortumları yeterince sisirmiyor turboyu sökerim tamire yollarız dedi. Duman yağ yakma yok sadece çekişi zayıf . Turbo selenoid valfi yada westgate arızası olabilir mi? Yoksa turbo mu bakım istiyor. Turbo revizyon u için tahmini fiyat 300₺ 700₺ arası tutar dedi

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Geçmiş olsun.Turbo hava emiş ve basınç devrelerini kontrol ettirdiniz mi.Çatlak ya da delik olabilir.İntercooler de tıkanıklık ya da kaçak ta olabilir.Gaz pedalına bakınca önceden duymadığınız sesler duyuyor musunuz?

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Turbo selenoidine gelen ve aktuatöre giden vakum hortumlarını da (vakum kontrollü ise) kontrol ettirin.

Htmakina

Hakkı TAM, ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçen hafta bizim şirket aracında da aynı sorun vardı. Götürdük servise, depo şamandırasını temizlediler ve filtre değiştirdiler. Şu an araç canavar oldu.

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Geçmiş olsun.Turbo hava emiş ve basınç devrelerini kontrol ettirdiniz mi.Çatlak ya da delik olabilir.İntercooler de tıkanıklık ya da kaçak ta olabilir.Gaz pedalına bakınca önceden duymadığınız sesler duyuyor musunuz?
Ben 5bin devirde sabit tuttum usta intercooller hortumu nu kontrol etti yeterli basınç yok dedi bu hortum taş gibi sert olmali turbo yeterince doldurmuyor dedi. Gaza basınca yada bırakınca ses yok

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Turbo selenoidine gelen ve aktuatöre giden vakum hortumlarını da (vakum kontrollü ise) kontrol ettirin.
Turbo selenoid ine gelen hortumda emme var çıkış da aynı westgate e giren yeri çok geride göremiyorum. Westgate vakum kontrol lü.

Lenovo A7000-a cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Geçen hafta bizim şirket aracında da aynı sorun vardı. Götürdük servise, depo şamandırasını temizlediler ve filtre değiştirdiler. Şu an araç canavar oldu.
Sizin araç da turbo düşük basınç mı üretiyordu? Benim çekiş dusuklugu turbo kaynaklı gibi çünkü rampada bayılıyor

Htmakina

Hakkı TAM, ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sizin araç da turbo düşük basınç mı üretiyordu? Benim çekiş dusuklugu turbo kaynaklı gibi çünkü rampada bayılıyor

Serviste rampa çekiş gücü düşük yazıyormuş. Şamandıra temizlendikten ve filtre değiştikten sonra alarmlar silindi ve her şey normale döndü.

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Serviste rampa çekiş gücü düşük yazıyormuş. Şamandıra temizlendikten ve filtre değiştikten sonra alarmlar silindi ve her şey normale döndü.
Teşekkürler.müsait bir zamanda kontrol edeyim.

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Turbo elektrovana yı degiştirdim arkadaşlar ses yapıyordu sanki içinde küçük bir motor çalışıyor gibi ses yapıyordu yenisini taktım . Turbo basınç sensörü soketinden voltmetre ile ölçüm yapınca olması gereken 5 volt akımı en sağdaki kablo da görmedim kontrol ederken kablonun dipden koptuğu nu gördüm Kabloyu tamir edip yerine taktım torque programı ile turbo basıncı kontrolü yapınca eskiden ölçülen 19değeri (değer sabit idi gaza bassamda oynamıyor değer) 99oldu gaza basınca değer değişiyor aracım artık sağlam gidiyor. İlgilenen tüm arkadaşlara teşekkürler