Talisman - trafik işaretleri okuma özelliğinin açilmasi

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Sayın Befe,
Gösterge panelinde hız göstergesini gördüğümüz bölümde benim bahsettiğim uyarı. Foto vardı, bakayım bilgisayarımda mevcutsa atarım şimdi. Yoksa bile araçtan çeker atarım fotoyu.
Geçen hafta arkadaşımla beraber 2017 1.2 black edition kadjarı test ettik.Onda da tabela okuma vardı.O uyarıyı gösterge panelinde dediğiniz şekilde veriyordu.Hatta hassasiyetini görmek için navigasyon ile karşılaştırdık.Navigasyonda 50 km/sa yazan yerde 30 hız tabelası vardı ve sistem kamerayı okudu.30 uyarısı çıktı.Sizdeki bu şekilde çalışmıyorsa tabela okumanızda arıza olabilir.

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Gösterge panelinde bahsettiğim hız uyarı ikazı görüntüsü.

pGk0P0.jpg
[/URL][/IMG]
Navigasyon ayarlarından navigasyon hız uyarısını kapatıp denemenizi tavsiye ederim.Çünkü sizde tabela okuma sistemi var gibi görünüyor.

ercan_kocak

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Teşekkür ederim uyarı için, en kısa zamanda deneyip bilgi vereceğim.

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Adı tabela okuma ama maalesef sistem sadece sürat tabelalarını okuyor.İleride tüm tabelaları okuyan sistem de geliştirilecektir elbette.

Bu arada ön cam dışına kameranın görüşünü engelleyecek şekilde bir kağıt/bant yapıştırıp test te yapabilirsiniz.

ercan_kocak

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
megane 4 hb için yazıyorum, icon full donanım olanların bu tür sorunlarının yazılımsal olduğunu, yazılım ile bir çok şeyin değişebileceğini düşünüyorum. Bu anlamda aynı şey Talisman için de geçerli tabiki. Ancak ülkemizde tüketicilerin bilinçsizliği, firmaların rahat tavırları nedeniyle bu tip işlemlerden sonuç almanın oldukça güç olduğunu, hatta imkansız olduğunu düşünüyorum.
Mais'e mail atıyorum ve diyorum ki arkadaş 2.000 - 3.000 Tl.lık cep telefonu bile en az 3 ila 5 yıl güncelleme veriyor bu nasıl iş?, Müşteri temsilcisi üşenmeden telefon ile beni arıyor ve kalkıp bana "aracınızı teslim aldığınız tarihten itibaren 1 yıl geçmiş bundan sonraki güncellemelerin hepsi ücretli, yok harita güncelleme 59 euro, yok internet bağlantı ücreti 60 euro v.s." şaka gibi.

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
İnternette internet olsa.E-postama,hava durumuma telefonumdan bakarım.Bunun için 60 euro ödemeye gerek yok.Yani işlevsel değil.
Talismanın Kore versiyonu Samsung 6 da mesela wi-fi var.Gsm yok.

karacamelih

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu işten bi cacık çıkmaz. 2 buçuk sene oldu araç alali çözüm yok. Tabela okuma cart curt ben ümidimi kestim. Rlink navigasyon 1 sene çoktan doldu, ne güncelleme var ne bisey. benim gözümde rlink = tuğla parçası. O yüzden bi tane telefon tutucu aldım havalandirmaya takiyorum navigasyona ordan devam :))

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu işten bi cacık çıkmaz. 2 buçuk sene oldu araç alali çözüm yok. Tabela okuma cart curt ben ümidimi kestim. Rlink navigasyon 1 sene çoktan doldu, ne güncelleme var ne bisey. benim gözümde rlink = tuğla parçası. O yüzden bi tane telefon tutucu aldım havalandirmaya takiyorum navigasyona ordan devam :))

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Araclarda car play ve android auto yu verseler bi cok donanima ihtiyac olmayacak aslinda.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

kutluay345

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
arkadaşlar bende kendimce bir araştırma yaptım.
talisman ve megane IV araçların kameraları aynı gözüküyor,farklı bir parça numarasına ait farklı bir kamera bulamadım.kameraların hepsi aynı parça koduna sahip.Sadece kadjarların kamerası farklı,sanırım kadjarlarda nissanın kamerası var.
aşağıda aldığım ekran görüntülerini ve parçalara ait numaraları ve o parçaların ne iş yaptığına dair açıklamaların olduğu resimleri ekliyorum

megane IV kamerası

GyN4k6.jpg

Talisman kamera

3pMlP2.jpg

Kadjar kamera
YOpEJl.jpg

Bu araştırmalar sonucunda ve servisteki ustalarla diyologlarımda,servisteki ustaların balata ve yağ değiştirme dışında yazılımla alakalı bilgilerinin olmadığını ön kestirimimi yapabilirim.
bir çok kez servis güncelleme ve şanzıman kalibrasyonu ile ilgili gittiğimde yazılımı hiç bilmediklerini gördüm,hatta renault lisanslı yazılımının olduğu bilgisayarı bana verdiler kendin bak karıştır dediler,ve yazılımda bir çok özellik vardı.
mesela 225 55 r19 lastik ebatlarına göre hız takometre uygulamasını kendim uyguladım,hatta bu uygulamayı yaparken yazılım bana aracında ön çarpışma radarı varsa onuda ayarla diye uyarı verdi,keza onuda ayarladım.
ön kamera bölümü de vardı,aklıma gelipte onun içini kurcalamadım.
zaten usta yanımda senin arabada radar falan yok,kamera yok,o yok bu yok diye sayıyordu "hee hee" diye susturdum:)