0.9 Tce Motor Gaz Kesiyor

mrtcndrn

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar 2020 model 12000 km 0.9 Tce joy aracım var araç muhtelif zamanlarda gaz kesiyor özellikle 1500-2000 devir aralığında ikinci viteste sabit giderken birden motor gazı kesiyor anlık ve tekrar ataletleniyor. bu sorunu yaşayan yada bilen var mı ? aracı obd'ye bağladıklarında araçta sorun gözükmüyor.

ieb93

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Dediğinize benzer durum bende birden gaza yüklenince bazen oluyor.

mrtcndrn

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Dediğinize benzer durum bende birden gaza yüklenince bazen oluyor.
Kardeşim aynısını o zaman da yapıyor evet, aniden hızlanmak istediğinde gaza hafifi oturuyorsun ve araç bir yığılıyor sonra birden patlıyor motor. Bunu da her zaman yapmıyor ama. Bu bahsettiğimi "Turbo Lag" gibi değerlendirmesin okuyan arkadaşlar. Maf sensöründen şüpheleniyorum.

ieb93

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
KardeÅŸim aynısını o zaman da yapıyor evet, aniden hızlanmak istediÄŸinde gaza hafifi oturuyorsun ve araç bir yığılıyor sonra birden patlıyor motor. Bunu da her zaman yapmıyor ama. Bu bahsettiÄŸimi "Turbo Lag" gibi deÄŸerlendirmesin okuyan arkadaÅŸlar. Maf sensöründen ÅŸüpheleniyorum.

Zamanında MAF sensörünü söküp temizledim hiçbir sonuç elde edemedim.

Hadgn

Kayıtlı Üye
46-Kahramanmaraş
hocam aynı sorun bendede var araç 49 binde yaklaşık 47500 kmden beri var. bende biraz gezdikten sonra düzeliyor. bir ara servise götürdüm serviste sadece gaz potansiyemetresi ile ilgili 47.000 kmde kaydedilmiş bir arıza kaydı çıktı. benim yaşadığım durumla ne kadar alakalı bilmiyorum. işin kötü yanı evden çıkıyorum servise gidene kadar araç düzeliyor. şu sıralar meşguliyetimden ötürü servise bırakıp soğuk test yaptıramıyorum. sorunu çözersen buraya da yazar mısın?

Hadgn

Kayıtlı Üye
46-Kahramanmaraş
Hocam iki gün önce fark ettim. Memleketim serin yayla. Serin yerde yapmıyor. Şanlıurfa'da öğretmenim Urfa'da araba sıcakta bekledikten sonra yapıyor. Gölgede bıraktığımda veya akşam serinliğinde sorun olmuyor. Anlayamadım

mrtcndrn

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam iki gün önce fark ettim. Memleketim serin yayla. Serin yerde yapmıyor. Şanlıurfa'da öğretmenim Urfa'da araba sıcakta bekledikten sonra yapıyor. Gölgede bıraktığımda veya akşam serinliğinde sorun olmuyor. Anlayamadım
Kardeşim biraz geç olacak belki ama ben bu işe baya kafa yordum, herşeyi denedim sorun çok enteresan hatta sorun yok gibi, şöyle ki; farklı bir serviste rica minnet aracı kullandılar denediler arıza kaydına da baktılar yok. Aracı soketten bağlayıp kullandı arkadaş klima açtı o bu şu yakıt püskürtmesinde yada enjektörlerde sorun yok, sürüş esnasındaki değerlerde de hiçbir sorun yok ki zaten muhtelif zamanlarda sorun yaşıyordum. Yakıttan şüphelenmeye başladım ve yakıtı değiştirdim. Aracıma hep Shell V-power yakıt alıyordum ancak bir süre bu yakıtı bulamadığımdan yine Shell Fuel-save aldığım zamanlarda bu sorunla karşılaşmadığımı hatırladım. Sonra yakıtı değiştirdiğimde düzeldi. Sadece birkaç defa geç çalışma yaptı ancak hiç ama hiç gaz kesme gibi bir durumla karşılaşmadım.
Fakat şunu da belirtmek isterim ki; sen de haklısın, bende İzmir'de yaşıyorum ve özellikle yazın güneşte kaldığında yada sıcak havalarda bu sorunu daha çok yaşıyorum. Shell ile de görüştüm kalite biriminden bir mühendise bağladılar sağolsun o da bayağı yardımcı oldu bunun bir sorun olduğundan çok anlık yakıt hava karışımı yada sıkıştırma oranı vs vs. gibi birçok sebepten olabileceğini düşünmeye başlamıştım ki görüştüğüm mühendisten benzer şeyler söyledi. Yine bir sorun yada başka birşey deneyimlersen lütfen paylaş. Şu aralar havalar soğuduğu için sorun da yaşamıyor olabilirim :)

entice

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar,aynı sorun bende de bazen olabiliyor...Arıza çıkmıyor ama yakıt olayı bence akılcı yaklaşım Shell V Power kullanıyorum...Ben de Shell fuel save test edeceğim bakalım ne olacak...Kronik bir olay mı diye düşünüyorum...

mrtcndrn

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar,aynı sorun bende de bazen olabiliyor...Arıza çıkmıyor ama yakıt olayı bence akılcı yaklaşım Shell V Power kullanıyorum...Ben de Shell fuel save test edeceğim bakalım ne olacak...Kronik bir olay mı diye düşünüyorum...
Selamlar, Deneyimlerinizi merakla bekliyorum.

KoUg

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracın garantisi bitti. Son bakımı yetkili serviste yaptırmadım. Çünkü yetkili servis castrol gtx yağ koyuyor. O yağı bedava verseler aracıma koymam.
Liqui moly top tec 4100 ve filtron filtre seti ile bakım yapıldı. O yetkili servisin koyduğu dandik yağdan sonra titreşim de azaldı. Bununla da yetinmedim ve ceratec katkısı da ekledim. Bu arada servisin taktığı polen filtresi de karbonlu mann çıktı çok şaşırdım :)

Benim için sorun çözülmüştür arkadaşlar. Çok ufak da olsa hala devam ediyor fakat %90 sorun çözüldü. Bu sorunun en başından beri turbo kaynaklı olduğunu düşünüyordum zaten. Biliyorsunuz motor yağı aynı zamanda turboyu da yağlamaktadır. Bu gaz kesme olayı yaşandığında aracın altından çıt çıt şeklinde ses geldiğini de fark etmiştim. İlginçtir o ses de gitti. Hatta sesi duymak için kış günü camı açıp duvarlardan yankı yapan sesleri dahi dinledim. Çok çok ufak da olsa bir kesme var fakat o kadar az ki bazen fark etmek neredeyse imkansız.