0.9 Tce Uzun Yol Tecrübeleri

Pacenko

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar.2 hafta sonra '2013-0.9 TCE 90 Bg Clio' aracım ile tatile çıkıcam inşallah Bursa-Alaçatı arası yaklaşık 400 km.lik bi yol yapıcam daha önce hiç uzun yola çıkmamıştım 0.9 tarzı küçük bir motor ile acikcasi performans-süreklilik olarak nasil biseyle karsilarim kestiremiyorum tecrubesi olan arkadaşlar aktarirlarsa çok sevinirim.

Khalasar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2013 model 0.9 TCe ICON ile, geçen sene İstanbul - Ankara (Kızılcahamam) arasını yaklaşık 400km 6,5 LT/100km ortalama ile tamamlamıştım, klima ara ara açıktı, araçta 5 kişi ve tıka basa bagaj yükü vardı. Ekonomik bir sürüş yapmadım, 140-150 km/sa hızlara çıktığım oldu, iyi yollarda 120 km/sa kötü yollarda 80 km/sa altına düşmedim diye hatırlıyorum. Eğimli yollarda yüksek devir çevirmek gerekiyor malesef.
Cuma günü aileyi gönderdim aynı güzergaha, 4 kişi yolcu, araç yine tıka basa dolu. 7,1 LT/100km ortalama ile varmışlar. Yolculuk trafik yüzünden 9 saat falan sürmüş. Babamın sürüş stili yumuşaktır.
İstenirse 6 LT/100km ortalama rahat yakalanır, daha da düşürülür bence.

erkan2559

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
19.06-23.06 tarihleri arasında 0.9 tce icon aracımla tekirdağ-didim arasında toplam 1650 km yol yaptım.çok memnunum.size tavsiyem uzun yolda eco modu kapatın.ortalama yakıtım.5 lt oldu.ama araçta lpg olduğu için 240 tl lpg yaktım:)yol çekişi performansı olsun hiç üzmedi beni.

kamer kmr

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
merhabalar,
0.9 tce icon ile pazar günü izmirden çıkış yaparak seferihisar gümüldür kuşadası didim akbük otoban kullanmadan eco modu hep açık hız 90-110 anlık tüketim 5-6 lt yokuşlarda 15-18 çıktığı zamanlarda oldu ( araç 5 kişi bagaj full + full :) ) ve klima açık çok güzel rahat konforlu ALLAH a şükür kazasız belasız bir yolculuk oldu . dönüş yolunda depoyu tekrar doldurdum. geçen ay aracı ilk aldığımda depo boş iken fullediğimde 214 tl almış idi hesaplara göre 0,30 kuruş civarı idi. şimdi geçilen mesafayi 550 gösterdi kalan mesafe 150 dedi ben de 177 tl yakıt aldım hesaba göre 0,25 kuruş çıkıyor ama sanki fazla az değil mi :) dizel araç gibi maşallah

Pacenko

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Teşekkürler arkadaşlar tecrübelerinizi paylaştığınız için :) Kişiden kişiye değişen bi durum var gibi kimisi memnun kimisi ise memnun değil bakalım tavsiyeleriniz uyuycam benim yolculugumda ne gibi değerler çıkacak git-gel sonrası buraya yazıcam.

renac

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Dostum, aracım nerdeyse 60.000 km. Uzun yol olarak çeşitli tarihlerde
2 kez Kütahya - Şanlıurfa - Kütahya
2 kez Bursa - Malatya - Bursa yaptım.
Batıda izin, tatil v.b. nedenlerle yapılan ortalama 300 km. uzunluğunda kısa mesafeler de cabası. Benim eco ş.içi ş.dışı hep kapalı (tavsiye ederim). Klima hep açık sadece malatya yolunda 1800 ve 1900 rakımlı iki dağ aşarken kapattım. Keyifli yolculuklar oldu çok şükür. Yine de otobana bile çıksam genellikle araç dolu olduğu için 130 km hızı geçmem, fazla zorlamam yani. Kazasız belasız cezasız keyifli sürüşler

3harfli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim 1.2 75 beygir 100-110 km sabit hızda uzun yolda 5 litre yakıyor. 0.9 daha ekonomik diyorlardı verdiğiniz rakamlara göre çokda ekonomik değil. 100 km hızda 4.8 ortalama yakaladığım bile oldu. Araç 11bin kilometrede makyajlı joy 1.2 75 hp.

Son ölçümüm 400 km git gel uzun yol otoban 5.1 litre klima açık bagaj dolu 4 kişi. Hız 100 sabit.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

kamer kmr

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
merhabalar,

hafta sonu kütahya simav yolculuğumuz oldu.. giderken " selendi " ayrımından dağları aşarak :) gittik.. araba 4 kişi ve full bagaj ki sadece yolcu kilosu 350-400 arasıdır :) dağları çıkarken ilk defa anlık tüketimi 22-26 arası gördüm.. önce baya bi tedirgin olmuştum aslında.. pazar günü de yine dağları aşarak gölcük yaylasına gittik orda da yaklaşık aynı tüketimi gözlemledim. bu yolculuk sayesinde sadece tırmanışlarda araba ilk defa 4-5 bin devir i görmüş oldu :) ama dönüşte depoyu yine doldurdum ve tedirginlik ile endiişe yerini mutluluğa bıraktı çünkü sonuç yine 0,30 kuruş ve ortalama 5-6 litre demek ki..

sonuç olarak 0.9 tce gerçekten de hayret verici ( bence )

digiogi

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kuşadasına 1500 km yapmıştım. Full bagaj. 0.9 tce gayet başarılı. 100 km 5 litre civarı gidip gelmiştim.

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadasin dedigi gibi aslinda matematiksel olarak cok yakiyor. Ama benzinli oldugunu varsayarsak deger guzel. Ben 1.5 dci ile yil boyunca yaz kis farketmiyor ( kis donemi kislik yaz donemi yazlik lastik kullanirim ) fluence edc ile 6 litre uzerini gormedim. Bu degerin tamami sehir ici ve citir trafik ile. Uzun yol hesabin icine katilirsa 5.0 a kadar iniyor arac fakat bir tam depo ile nedendir bilmem 1150 km bir kere yakaladim onun haricinde genelde 900 km civari oluyor.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi