1.2 benzinli joy clio aldim . Megane 3 ile kiyaslama

gkhan92

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba dostlar aranıza Mersinden yeni katıldım, öncelikle clio 4 hakkındaki olumsuz yorumları görünce bu konuyu açma ihtiyacı hissettiğimi belirtmem gerekiyor..

yaşım 25 ve en az 15 senedir aktif olarak direksiyon sallayan birisiyim..kıyaslama yapabilecek kadar çok farklı araçları kullandım bunu öncelikle belirteyim.. babama ait 0 ALINMIŞ olan 2011 model 1.5 dci 105 lik 6 vites aracıda aktif olarak kullanan birisi olarak clioyu megane ile kıyaslayarak sizlere anlatacağım..

NEDEN CLİO JOY ALDIM ?? - Paket olarak en boş olmasına rağmen ŞEKLİ esp-hız sabitleme-yokuş kalkış-bluetooth-patinaj önleyici vs. gibi olmazsa olmaz özelliklerin bu pakette bile standart olması beni cezbetti.. daha fazlasına gerek yok :) arka camın manuel olması pek umrumda olmadı nedense..

NEDEN 1.2 16 valf 75 LİK BENZİNLİ MOTOR TERCİH ETTİM? - Bu motor uzun süredir reno tarafından kullanılmış olup (sorun- arızada baş ağrıtmaz) lpg ye en iyi uyum sağlayan bi yapıda olduğu için düşünmeden tercih ettim...

PERFORMANS OLARAK 1.2 MOTOR ? -- Şanzıman oranı kısa olduğu için hızlanması ve ara hızlanmaları gayet yeterli şehir içinde.. alt devirlerde gaz tepkisi hoşuma gitti, şahlanmasada gaza dokununca boğulup kalmıyor tepki verip aracı rahat yürütebiliyor.. Yokuşta denildiği gibi araç bayılmıyor nedense.. 3-4 bin devirde 5 kişi dik virajlı yokuşlarda hız kaybetmeden hatta bazen 4 e alıp hızlandığım bile oldu.. 1.2 motordan 1.5 dci motor performansı beklemeyen birisi için gayet tatmin edici..

YAKIT TÜKETİMİ-- aracı ilk aldığımda yol bilgisayarını 0 layıp 8-9 ları hatta 10 litreyi görmüştüm sanırım :) .. araca elim ayağım alışıpta tık tık tık aracı devirlendirip en kısa sürede 5.vitese almaya alıştığım için son verilerim şehir içinde 5.5-6 litre arasında.. uzun yolda 4.3-4.8 arasında gidip geliyorum.. Lpg takınca bu araçtan daha ekonomik bi araç olacağını düşünmüyorum. 105 lik 1.5 dci meganeyle bile şehir içi 6-7 litre yakan birisi olarak benzinli clionun şehir içinde daha az yakması çok ilginç geldi..

------1.5 DCİ 105 LİK MEGANE 3 İLE CLİO 1.2 JOYU KIYASLAMA KISMINA GELDİK :) -----

*-Yakıt olarak 1.2 clio joy dizel meganeden şehir içinde daha az yakıyor :) CLİO 5.5 - 6 LİTRE - MEGANE 6.2-6.5 ( ağırlık ve şanzıman vites aralığı faktörü )

*-performans olarak kesinlikle kıyaslanamaz ancak 1.2 clioda söylenildiği gibi rampada bayılıp boğulmuyor kesinlikle .. ama 1.5 dci motor gibi patinaj çeke çeke kafayı oynata oynata yokuşta çıkamıyor :)

*-direksiyon tepkisi her nedense clio bariz daha net ve daha direkt meganeye göre.. ani şerit değişimlerinde ve viraj içinde ani manevralarda çok net tepkiler alıyorum clioda..

*-clionun debriyaj pedalı meganeye göre dibi daha kısa ve çok daha yumuşak.. meganenin kullanımı clioya göre ciddi anlamda sert ve vitesler daha kemikli..

*-Clionun görüş açısı ve dikiz-yan aynaları Meganeye göre çok kötü ve dar açılı...

*-Yalıtım olarak malesef ikiside yol sesi alıyor..

---CLİONUN EKSİ YÖNLERİ----
1-Motor sesini içeriye bariz şekilde alıyor..motor sesi hoşuma gittiği için sorun yok.. RÜZGAR SESİNİ 130 LARA ÇIKMAMA RAĞMEN NEDENSE ALAMADIM? BENDE RÜZGAR DEĞİL FISIRTI BİLE YOK..
2-Debriyaja basıp çektiğimde devir saati oynuyor (arıza olacağını sanmıyorum genelinde var) bu hiç hoşuma gitmedi..
3-Koltuk yükseklik ayarı yok ve bu araçtaki en çok hoşuma gitmeyen ve benim gözümde aracın tek - yönü bu!..
4-çamurluğa gelen kum seslerini duyuyorum.. sanki yalıtımda eksiklik var..
5-iç aydınlatma yetersiz ve torpidoda ışık yok! şahinimde bile vardı arkadaş :)

+++CLİONUN ARTI YÖNLERİ ++++
+fiyat /performans/tip olarak şu piyasada alınabilecek tek araç
+ABS-ESP-HIZ SABİTLEME-PATİNAJ ÖNLEME-bluetooth-LASTİK BASINÇ vsvs. boşu bile bana ful paket..
+Yol tutuş ve özellkle belirtmem gereken fren tepkisi mükemmeldi.. i20 ve accent blueye göre clionun frenleri harika.. megane gibi abs ye hemen girmiyor.. (lastik farkından olabilir)
+hız sabitleme *sınırlama ve yokuş kalkış desteği on numara yerinde zamanında çalışıyor.. aksaklık sapıtma filan yaşamadım :)

---MEGANE 3 EKSİ YÖNLERİ---
--kullananlar bilir 1.vites çok kısa, 2.vitesi çok uzun.. bu sebeple aydıncık-anamur yolunu bilen bilir, o yolda 1.vitese düşmek zorunda bile kalmıştım virajda karşıdan araba gelip 2.vites uzun olduğu için turboyu dolduramayıp bayılttığım için...
--Tork 240 nm ve araçta esp olmadığı için sert virajlarda gaza yüklenip hemen dolmayıp sonradan turbo devreye girdiği zaman araba aniden atılıp önden açılıp kafa atıyor.. alışık olmayan birisi için kaza sebebi...
--Direksiyon tepkisi malesef hissiz ve tepkiler geç..
-- Araç boşken 140-150 km hızı geçtikten sonra araç kesinlikle fırlayacak gibi gidiyor.. basmaya korkuyorum ciddi anlamda güvensiz yüksek olması sebebiyle...

++++MEGANE 3 ARTILARI++++
hiçmi + yönü yok dediğinizi duydum sanki :)

++Motor performansı kesinlikle harika.. 180 km ye kadar kesilmeden bayılmadan çıkabiliyor..yokuşlarda 5 kişide olsa hız arttırabiliyor.. 220 yi gördüm düz yolda rüzgarı arkama alıp :) ancak yüksek hızı kesinlikle tavsiye etmiyorum 3 dakika direksiyonu sıkmaktan kramp girdi kollarıma...

++ 6 vitesin dezavantajı olduğu gibi avantajı uzun yolda 6.vites 120-130 la giderken araç 4-4.5 litre civarı yakıyor.. sürekli uzun yol yapanlar için harika birşey..

++EN GÜZEL YÖNÜ BAGAJA SU ALMASI DIŞINDA EN UFAK KRONİK Bİ SORUN PROBLEM VS YAŞAMADIK.. (45 BİN KM DE)

ÖZETLEYECEK OLURSAK; clio şekli ve donanımı fiyat olarak piyasadaki en mantıklı araçtır.. motor performansı tatminkar, LPG takıldığı zaman iddia ediyorum dizelden daha ekonomik şekilde bu araca binilebilir!.. kesinlikle alınası bi araçtır

izlenimlerim ve yazılarım kesinlikle tarafsızdır.. 2 araçta hanemize ait olup kendi malımızdır.. burda okuduğum yorumları görünce üzüldüm ve bu konuyu açma ihtiyacı hissettim..

Htmakina

Hakkı TAM, ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Öncelikle hoş geldin kardeşim. Aracın hayırlı olsun, güle güle kullan. Yaptığın kıyaslamayı baştan ona okudum. Oldukça güzel bir değerlendirme yapmışsın. Umarım sonuna kadar bu izlenimlerin değişmez hep böyle kalır. Keyifli paylaşımlar.

trk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Güzel bir karşılaştırma olmuş sıkılmadan okudum daha uzun olsaydı da okurdum 😀 clio da rüzgar sesi yok demişsiniz. Ama benim 2013 ‘0’ aldıgım 1.2 joy da 100 km de bile ciddi ses ve üfleme var. Arabamdan tek şikayetimde bu. Sizin galiba makyajlı kasa. Makyajlı kasada renault sorunu çözmüşse ne mutlu size. Olan bize oldu😀 onun dışındaki tüm joy yorumlarınıza katılıyorum. Sorunsuz ekonomik şık bir araç. İyi günlerde kullanın. Herkese iyi sürüşler

anll23

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yazınızı baştan sona okudum ve beğendim, güzel bir kıyaslama yapmışsınız. Yalnız 1,2 joy sahibi olarak söylüyorum aracın ara hızlanması bence dediğiniz kadar değil. 1 ya da 2 vites düşürmeme rağmen yeterince iyi ara hızlanma gerçekleştiğini düşünmüyorum. Ortalama yakıt tüketimim Ankara şehiriçi olarak 5.7-6.1 arası oldu hep şuana kadar ve yaklaşık 650 km gidiyor bir depoyla. Sizinde değerleriniz bu civarda mı? Teşekkürler.

gkhan92

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
öncelikle değerli yorumlarınız için teşekkürler dostlar...

şöyle birşey var bu araç 1.5 dci nin yaktığı mazot kadar benzin yakıyor şehir içinde... sıkıştırdığım zaman meganede 6.5 7 leri çok rahat rahat görebiliyorum .. bugün işe giderken geciktiğim için sıkışık trafikte sıkıştırdım biraz ortalamam 6.2 ye çıktı hemen :)

bi diğer dikkatimi çeken husus arabayla 0 dan kalkış yapıp kesicide vites atılıp hızlanıldığı zaman 1.4 araç hissi veriyor ancak ara hızlanmalar çok kötü olmasada 1.2 ağırlığı var ancak kötü denilecek gibi değil..

yakıt tüketimine oranla performansı şehir içinde çok iyi geliyor bana kısa şanzıman olduğu için tabi :) şanzıman uzun olsa bu araç yerinden kıpırdamaz bu motorla..

uzun yol konusunda bu araçla dizel gibi 4-5 litre arası gitmek hayal değil.. lpg de maximum 6 litre yaksa uzun yolda , şehir içinde 7.5 litre yaksa? şu an bu kadar az yakan araba ben görmedim

gkhan92

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
söylemeyi unuttuğum en önemli şeylerden biri amortisörü klasik reno gibi, meganede pat küt çukura giriyor clioda.. malesef wv lerin amortisörü daha iyi renolarımızdan..

sinann24

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yazınızı baştan sona okudum ve beğendim, güzel bir kıyaslama yapmışsınız. Yalnız 1,2 joy sahibi olarak söylüyorum aracın ara hızlanması bence dediğiniz kadar değil. 1 ya da 2 vites düşürmeme rağmen yeterince iyi ara hızlanma gerçekleştiğini düşünmüyorum. Ortalama yakıt tüketimim Ankara şehiriçi olarak 5.7-6.1 arası oldu hep şuana kadar ve yaklaşık 650 km gidiyor bir depoyla. Sizinde değerleriniz bu civarda mı? Teşekkürler.

Ankara trafiğinde 6 litre valla çok başarılı ben clioyu aldığımda kendi şoförlüğümden şüphe etmeye başladım şu an 8 litre cıvarı kullanıyorum sadece İstanbul yolu ve esenboga yolunda 4.5 litreyi görebildim inanamadım şehir içinde 8.1 8.7 gibi rakamlar

gkhan92

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bu araç şehir içinde 7 litreyi geçmez arkadaşlar. 7 litreyi geçen varsa araçta sorun vardır muhtemelen.. düzgün şekilde kullanıp hızlanmasını bekleyip 2500 devirde vites yükseltirseniz 5.5-6.2 arası yakar şehir içinde.. ayağınızın ayarı çok önemli, sıkıştırdığımda 6.5-7 leri görebiliyorum şehir içinde.

salvador03

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bende 1.2 joy kullaniyorum hiz bakimindan vasat

gkhan92

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
değerli dostlar, bu aracı alırken 1.2 olduğunu bilmiyormuydunuz :) ? 1.2 araçtan 1.6 performansı beklemeyin .. bu aracın amacı şehir içinde kısa şanzımanı ve hafifliğiyle az yakıt yakmasıdır.. uzun yola gitmez diyenlerde var :) otobanda bile hız limitinin 120 olduğu ülkede gayette uzun yola rampaya bayıra gider araçlarımız..

okuyorum yorumları sanki farklı araçlar kullanıyoruz , öteki 9 litre yakıyor diğeri gitmiyor diyor :) özellikle belirteyim bu aracın alt devirde gaz tepkisi hoşuma gidiyor.. şehir içinde ilk 3 vites kısa olduğu için hemen hızlanıp 5 e aldığınız zaman yakıt tüketimi 5.5-6.5 arası oynuyor şehir içinde..

düzlükte geçen denedim 4.5 litreye kadar düşüyor ortalama.. bu aracı bile bile aldım lpg takıp binilecek şu piyasadaki lpg uyumlu tek motor malesef clioda var..

araçla ilgili hoşuma gitmeyen durumlara ekleme yapacam
1-yan rüzgarlardan etkileniyor hafif olması sebebiyle
2-2015 joylarda koltuk yükseltme yok... alışıyorsun ama olsa iyidi..
3-stepneyi alta koymuşlar, lpg takmak için bagajdan ödün vermek gerekecek!!
4-boş paketi bile ful araca, hatta ve hatta motor kaputu bile amortisörlü olan bi araca tek ışık koymak ne mantıktır?

clio harika ve bi o kadar saçma bi araç :) boş paketi bile ful + fulken koltuk yükseltme ve içeride tek lamba koymak?? yapan mühendisleri saygıyla anıyorum :):)