1.2 symbol yağ eksiltme

yedili

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar. 3 ay önce 100.000'de 2011 model 1.2 16v 75 symbol aldım. aldıktan bir kaç gün sonra tüp taktırdım her gün uzun mesafe git gel yapacağım için. Yağ değişiminden 2000 km sonra cubugu kontrol ettiğimde çubukta azalma gördüm(yaklaşık 1lt denk geliyor sanırım). 100 bindeki bir araç yağ yakar mı ? egzozu kontrol ettiğimde mavi duman falan gelmiyor. Sadece sabahları ilk çalıştırmada bir süre beyaz duman atıyor sonra geçiyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

effida

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
3 ayda 1lt yağ çok fazla. Motor soğukken yağ seviyesini kontrol ederek belirli aralıklarla motor soğukken tekrar gözlemleyin bence. Benim dizel clio 4,5lt yağ alıyor acaba sizin motorun kapasite kaç litre ve bakım yapıldığında tam seviyesinde yağ koydular mı acaba.
Radyatör suyu deposuna da bir bakın sıvı kıvamı normal mi. Motor contası sıkıntılıysa buraya da karışır balçık gibi yapar.

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Minimum çizgisi bile 1 lt etmez sizin 1.2 de soğuk motor düz zeminde kontrol edilmeli

yedili

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
3 ayda 11 bin km yol yaptım. İş yerim gereği günde yaklaşık 100 km yapıyorum. Yağ değişimini 1 ay önce yaptım 4 lt yağ koydular kendim de oradaydım. 1 ayda da 2000 kmyi buldu yaptığım yol ve kontrollerimi motor soğukken yapıyorum. Radyatör suyuna da baktım dediğiniz gibi balçık kıvamı falan da yok. Yağ yakıyor galiba değil mi

CLIO-IV

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
1.2 atmosferik benzinli, Renault un en sorunsuz, klasikleşmiş motorlarından biri... Neredeyse 2000 yılından bu yana ufak dokunuşlarla (emisyon değerleri vs.) satışa sunduğu motor. Güncel Clio4 te de kullanılıyor.

Bu motor, düşük hacimli olması sebebiyle özellikle uzun yolda yer yer yüksek devirlerde kullanılmasına rağmen gram yağ eksiltmeyen yapısıyla biliniyor. Yabancı forumlarda da bu yönünden övgü ile söz ediliyor...

Yine şahsi tecrübem, geçtiğimiz yaz kiraladığım 1.2 clio ile 1400km yol yaptım, hiç bir eksiltme olmamıştı. Aynı aracın 1.5 dci dizeline sahibim, 160bin km civarında sizinki kadar olmasada bir miktar eksiltiyor...

Aracınızda herhangi bir kaçak yok ve km düşürülmemiş ise Lpg sisteminden kaynaklanan yağ eksiltme, yakma görünüyor olabilir...

Hangi marka - viskozite yağ kullanıyorsunuz?

yedili

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Uzun süredir bu konuda araştırıyorum ve dediklerinizi hem internet sitesinde hem de çevremde duymuştum. Yağ eksiltmemesi gerekiyor diyor herkes. Muhtemel kaçak var ve sanayide buna detaylı baktırtacağım. Kullandığım yağ Castrol 10w/40 A3/B4

CLIO-IV

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
acaba lpg montajini dogru duzgun yaptilar mi? manifolt vs. ozensiz sekilde uzerinde deliyorlar malum... conta, kece kontrolleri yaninda, lpg ayarlarina da baktirin arac fakir karisimda olabilir... (mumkunse isi gercekten iyi bilen bir yerde yol ayari da yapilmali)

bir de madalyonun diger yuzu var... o kisimdaki lpg kullanicilarinin bir cogu bu durumu normal karsiliyor. yani 10000km de 1 lt civari yag tuketimi olagan diyorlar...

CLIO-IV

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
aracın km si de fazla görünmüyor... 10w40 yağ baya kalın gelmiştir o motora... neticede 200 - 300bin km de değil... bununda zararı dokunur... 5w30 spec değeri var, bu değerde bir yağla devam edilebilirdi, eksiltse dahi ilave ederdiniz. ya da en kötü, lpg li kullanımda 5w40 yağ... (castrol lpg li araçlarda eksiltme şikayetlerine sıkça konu olan bir yağ, onun yerine shell helix hx8 tavsiye ederim)

yedili

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tavsiyelerinizi dikkate alacağım. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

iemre_12

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar. Geçmiş Olsun. Siz bu konuyu açtıktan sonra bende internetten bu konuyu arattım ve karşıma bu video (https://youtu.be/8qa32haAC_I) geldi. Videodaki ustanın söylediğine göre LPG takıldıktan sonra aracın yağ eksiltmemesi adına örneğin 5W30 olan yağın son kısmındaki numaranın artırılarak yağ eksiltmesinin çözüleceği söylenmiş.
Burada benim size söyleyebileceğim aracın yağ kontrolünü yukarıda arkadaşların dediği yapın. Babamın 2010 Model Hyundai Accent Era aracı vardı. Bu araçlar kronik olarak LPG'de yağ yakıyor. Bizimki de yağ yakıyordu ve bu sebeple üzerine yağ eklemesi yapıyordu babam. Şehirlerarası yolda giderken araçta arıza lambası yaktı ve de araba ciddi bir şekilde titriyordu. Bunun üzerine aracı bir ustaya gösterdiğimizde araçta Kompresyon Testi yaptılar. Sonuçta araçta Sübap Yanığı Teşhisi koydular. Ustaya bunun sebebini sorduğumuzda sebebine araba daha önce hararet yaptı mı diye sordu. Düşündük ama araç bizdeyken hararet falan yapmadı. Şimdi bu kadar hikayeyi anlattık sadede gelelim.
1. Araç daha önce hararet yaptı mı?
2. Aracınızın çalışırken sesi nasıl?Özellikle sübap yanığı olup olmadığını tespit etmek adına titreme şıkırtı vs. birşey var mı?
3. Suya yağ karıştrma var mı?Yağa su karıştırma var mı?Diye sormuyorum bile. Çünkü eksiltiyor diyorsunuz. Yağa su karışıp karışmadığını nasıl anlayacağız diye soracak olursanız antifiriz kabının kapağını açıp üstten baktığınızda yağ tabakası belli olur.
4. Aracınızın eski sahibini arayın ve benzinliykende aracınız yağ eksiltiyor muydu bir sorun?
5. Eğer bu dediklerlim yoksa o zaman yağ kaçağı üzerinde yoğunlaşabiilirsiniz diye düşünüyorum.

Son düzenleme: