1.3 tce otomatik yakıt tüketimi

Hüseyin erkeser

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar merhaba
Mardin'de görev yapmaktayim.İş yerim ile evim arası 3 km'si düz mesafe,geriye kalan 500 metresi dik yokuş.Sıkıntım şu;aracım 2020 model 3 aydır arabayı kullanıyorum.İlk bakıma kadar 7.5 litre yakan aracım bakımdan sonra şuan 11.5 litre yakıyor.Geçen ay eco modda iken aracım full depo ile 366 km yol yapti ve ortalamayakıt tüketimi 10 litreydi ve ortalama hız 18.8 km.Bu değeri fabrikaya gönderdik ve gelen cevap aracı şehir içinde çok sakin kullandığimi söylediler bu yüzden çok yakmiş.Bende bu sefer naturel modda dikkatsiz bir şekilde kullandım ve 11.5 litre yaktı.İşin tuhaf tarafı hız ortalamam yine 18.8 km idi.Ayni ortalama hızı yakalarken 1.5 litre daha fazla yaktı.Aynı araçtan 3 arkadaşımda da var ve onların düz alan mesafesi benden kısa olmasına rağmen 10 litre yakıyo onların araba.Lütfen bana yardımcı olun bu araç niye bu kadar çok yakıyor,neye dikkat etmeliyim veya neyi kontrol ettirmeliyim.Sizlerden yardım bekliyorum

ertangun

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba,
Öncelikle iyi görevler. Bende de Megane 1.2 TCE EDC var.

Çok dikkatli okudum bence bir büyük yanlışlık da olabilir. Ortalama 18,8 Km/s çok yavaş bir değer. İstanbul'da sürekli iş ev kullanan biriyle aynı. Ortalama 30 Km/s 'ın altında tüketim çok artıyor.
Bence basit bir şeyden servise bırakmadan her şeye bak derim.

Öncelik Hava Filtresi doğru mu söküp takabilirsin kolay veya bir servisten destek istenir.
Aracın 4 lastiği havadayken rahat dönüyor mu?
Lastikler soğukken basınçları doğru mu?

Hava soğuksa biraz daha çok yakacağını unutmayın. Sonra ortalama 30 olacak şekilde kullandığınızda 9 lt üzeri yakıyorsa
uzun yolda sabit hız giderken (max 120) de 7 lt üzeri yakıyorsa bir sorun vardır.

muska35

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
18.8 km/s gercekten cok dusuk bir ortalama hiz ben izmir trafiginde is ev arasinda full trafik olarak kullaniyorum ortalama hiz 25.1km/s. @ertangun un dediklerine ek olarak araç soğuk iken yani tam isinmadan kaloriferi calistiriyorsaniz cok etkiliyor yakit tuketimini bunun renaultta diger markalara gore baya fazla etkiledigini fark ettim buna da bir dikkat edin

Hüseyin erkeser

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Vermiş oldugunuz bilgiler için teşekkür ederim dediklerinizi tekrardan uygulayıp gözlemlemeye devam edeceğim