1.3tce edc ilk çalıştırmada 25 saniye bekletmesi

mali3458

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herkese merhabalar,
benim araca özel bir durum mu bilmiyorum. araç ilk çalıştığında özellikle soğuk havalarda tam 25 sn deviri 2bin üstünde tutuyor.
bunda sıkıntı yok motorun özelliğidir geçtik.
fakat 25 saniye beklemeden hareket ettiğim zaman sanki bir bıçağı yere sürtermişcesine ses geliyor.

ve en önemlisi gaz tepkileri inanılmaz kötü oluyor. ortaya kadar gaza basıyorum tepki yok araçta ortayı biraz geçtikten sonra araba manuel araçta debriyajdan ayağını hızlı çektiğindeki gibi atlıyor....

Herkes de böyle midir yorumlarınızı bekliyorum.
teşekkürler..

Son düzenleme:

ncb48

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İlk etapta yüksek devir çevirmesi benim aracımda da var ama ben devir seviyesi düşmeden hiç hareket etmediğim için performansa birşey diyemicem. Yalnız çalışınca yüksek devir cevirme olayı ben aracı almadan önce Corolla bakmıştım. Onda da aynıydı. Sizde benim gibi önceden dizel araç kullanıyorsunuz sanırım.

mali3458

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
merhaba ,
birde ışıklarda gaza biraz sert bastığımda da araba önü kaldırıyor resmen. bilmiyorum banamı anormal geliyor. ama sarsıyor yani anlamak istediğim aracın karakterimi böyle.
yoksa sadce benimki mi ? yada herkesde böyle ama çok önemsenmiyor ?
anlamadım.
bundan önceki aracım astra 1.6cdti otomatikti, buna göre artı ve eksileri var. ama bu gaz tepkisindeki düzensizlik sinir bozucu bir hal alıyor.

Renocumali

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herkese merhabalar,
benim araca özel bir durum mu bilmiyorum. araç ilk çalıştığında özellikle soÄŸuk havalarda tam 25 sn deviri 2bin üstünde tutuyor.
bunda sıkıntı yok motorun özelliÄŸidir geçtik.
fakat 25 saniye beklemeden hareket ettiÄŸim zaman sanki bir bıçağı yere sürtermiÅŸcesine ses geliyor.

ve en önemlisi gaz tepkileri inanılmaz kötü oluyor. ortaya kadar gaza basıyorum tepki yok araçta ortayı biraz geçtikten sonra araba manuel araçta debriyajdan ayağını hızlı çektiÄŸindeki gibi atlıyor....

teÅŸekkürler..
Turbonun yağlanması için 25 saniye yüksek devir çalışır. Motor kalibre ayarları yapar. Ve 800 devir geldiğinde araç hazır olur. 25 saniye sonra bas gaza ön kaldırsın. Motor çok güçlü

Megane3838

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bendede var bu ses . İlk calistirmada devir düşmeden hareket edince ses geliyor ve gaz tepkileri çok cansız oluyor

Econ101

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herkese merhabalar,
benim araca özel bir durum mu bilmiyorum. araç ilk çalıştığında özellikle soğuk havalarda tam 25 sn deviri 2bin üstünde tutuyor.
bunda sıkıntı yok motorun özelliğidir geçtik.
fakat 25 saniye beklemeden hareket ettiğim zaman sanki bir bıçağı yere sürtermişcesine ses geliyor.

ve en önemlisi gaz tepkileri inanılmaz kötü oluyor. ortaya kadar gaza basıyorum tepki yok araçta ortayı biraz geçtikten sonra araba manuel araçta debriyajdan ayağını hızlı çektiğindeki gibi atlıyor....

teşekkürler..

Hocam merhabalar,

2018 model 1.2 TCE EDC Megane sedan aldım yakın zamanda. Bahsettiğiniz sorun benim aracımda da var. Hatta bir başka yerde daha yine bu sorundan bahseden birini gördüğümü hatırlıyorum. Sabah ilk çalıştırma sonrası ilk kalkışta ciddi bir isteksizlik oluyor; gaza biraz daha basınca bu kez de araç aniden ileri atılıyor. Tam olarak tarif ettiğiniz gibi, adeta manuel bir araçta biraz fazla gaz verip de debriyajı birden bıraktığınızda yaşanan duruma benzer.

Sorunun büyük ihtimalle yazılımsal olduğunu düşünüyorum. Muhtemelen motor ve şanzıman soğukken kavrama biraz geç ve ani bırakıyor. Sizin sorun devam ediyor mu acaba? Yetkili serviste bir yazılım güncellenmesi vb yapıldı mı? Önümüzdeki hafta 40 bin bakımı için yetkili servise gitmeyi planlıyorum. Gitmişken bu sorunu özellikle belirtip şayet yeni yazılım varsa güncelleme veya gerekiyorsa kalibrasyon talep edeceğim.

Bu arada benzer sorun yaşayanlar varsa ve yönlendirme yapabilirlerse çok sevinirim.
Saygılar