1,4 RNA LPG-Benzin Yakıt Değeri?

emres55

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim araba da bir sıkıntı var heralde 140 km hızla 20-22 krş nasıl yakıyor bu millet anlamadım gitti...:bravo

Bir kaç sorum olacak.. Aracım 1999 1,4 RNA karb.

1- Bu araca kaç oktan benzin koyulur?
2- 1,4 karb. R19 lar en az yakıtı uzun yolda kaç bin devirde ya da kaç km hızda yakar?

Kendi aracımla ilk defa şehirler arası yol yapıcam (samsun-ordu) 180 km ortalama bakalım ne yakıcak çok merak ediyorum.. Umarım bende çoğu arkadaşımızın yakaladığı değerleri yakalarım :eyv

Onur Gönüllü

RENAULT MAİS SERVİS DANIŞMANI,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
devrinde giderseniz arabayı zorlamadan az yakacaktır ayrıca bakımlarını da yaptırmayı unutmayın bakım çok önemli..

emres55

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
devrinde giderseniz arabayı zorlamadan az yakacaktır ayrıca bakımlarını da yaptırmayı unutmayın bakım çok önemli..

Araçlar fabrikada test edilirken 90km/h de en az yakıt verileri hesaplanıyor. Fakat benim aracım 1,4 olduğu için 1,6 ya göre 90km/h de daha yüksek devirde gidiyor. Bu yüzden bu başlığı açtım.

Desperado404

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sen söyleyenlere fazla kulak asma çünkü net olarak hesaplamak zor. Kabalama bir hesapla Aracın fabrika yakıt değeri ne ise üzerine 1lt ekle ve aracının yaktığı ile karşılaştır eğer bu değer tutuyorsa yakıt normal yok fazla ise aracın çok yakiyordur ve baktırmak gerekir. Fabrika değerinden az yaktığını söyleyen adamlar gördük :) senin aracın karmada benzin 100km'de 7lt yaktığına dair fabrika verisi var, rakım ve kullanım tarzına göre 1lt fazla yaksa 8lt eder, benzin 5tl desek senin araç benzinde 40krş yakar, lpg direk gaz formunda olduğu için benzin lt'sinden yaklaşık 2lt daha fazla yakar buda lpg'de 10lt yapar lpg şuan ankarada 2.45 civarı ve senin araç karmada 24.5krş yakar, ama bu yakıt hava durumu,ağırlık,araç bakımına göre çok farkeder, şehirdışı kullanımda yani sabit 90km hızda dahada düşer bu yakıt. Genelde 2000-2500d/d uzun yol için uygundur.

emres55

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sen söyleyenlere fazla kulak asma çünkü net olarak hesaplamak zor. Kabalama bir hesapla Aracın fabrika yakıt değeri ne ise üzerine 1lt ekle ve aracının yaktığı ile karşılaştır eğer bu değer tutuyorsa yakıt normal yok fazla ise aracın çok yakiyordur ve baktırmak gerekir. Fabrika değerinden az yaktığını söyleyen adamlar gördük :) senin aracın karmada benzin 100km'de 7lt yaktığına dair fabrika verisi var, rakım ve kullanım tarzına göre 1lt fazla yaksa 8lt eder, benzin 5tl desek senin araç benzinde 40krş yakar, lpg direk gaz formunda olduğu için benzin lt'sinden yaklaşık 2lt daha fazla yakar buda lpg'de 10lt yapar lpg şuan ankarada 2.45 civarı ve senin araç karmada 24.5krş yakar, ama bu yakıt hava durumu,ağırlık,araç bakımına göre çok farkeder, şehirdışı kullanımda yani sabit 90km hızda dahada düşer bu yakıt. Genelde 2000-2500d/d uzun yol için uygundur.

yorum için teşekkür ederim. 2000-2500 dd arası uygundur dediniz fakat bişey daha sormak istiyorum bahsettiğiniz fabrika verileri 1,4 ve 1,6 motorlar için farklılık gösteriyodur heralde. bununla ilgili bi kaynak bulamadım nette elimde kullanma klavuzu yok malup 13 senelik araç.. Net bir bilgi nerden bulabilirim?