1.5 dci 105 hp turbo gecikmesi(turbolag) sorunu

srdr87

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar 2011 euro 4 motorlu megane 3 aracımda böyle bir sorun var. Gaza bastığım da 1 saniyeye yakın bir gecikmeden sonra araba ivmeleniyor. Hele 1800 devir altı ise birde yokuştaysa dahada gecikiyor. Tabi iyice gaza basıyorum. Bu seferde devrini bulunca fazla şahlanıyor bu seferde gazdan ayağımı çekiyorum. Yüksek devirde de olsa yine gecikiyor. Sürekli böyle gaz ayarlamak durumda kalıyorum.
Şirket aracı symbol dci 90 hp var onda bu gecikme bayağı az. Yine arkadaşda Ford motorlu 1.6 dizel mazda 3 var onda da böyle aşırı bir gecikme yok.
Sonuçta bu motorlar böylemidir bir çözümü var mıdır.

D6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Aynı motora sahip Kangoo m var aynı durum benim aracımda var bu normal bi durum turbo 90lıktan büyük onun için geç doluyor tepkisi de geç oluyor fakat turbo dolunca asfaltı ağlatıyor [emoji3]

srdr87

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aynı motora sahip Kangoo m var aynı durum benim aracımda var bu normal bi durum turbo 90lıktan büyük onun için geç doluyor tepkisi de geç oluyor fakat turbo dolunca asfaltı ağlatıyor [emoji3]
Aynen dolunca iyi gidiyor[emoji3]. Ama yokuşta vitesi büyütürken sıkıntı oluyor. Deviri fazla yüksek tutmak gerekiyor.

srdr87

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Birde sizin araç 6 vites sanırım. 2000 devirde 6.vites de kaç km sürat yapıyor, yada diğer viteslerde ölçme sanşınız varsa sevinirim . Vites oranlarıda düşük bunların.

faithless1905

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Selamlar.
Aynı sorun bende de var. Sanırım turbonun büyük olmasından.

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Birde sizin araç 6 vites sanırım. 2000 devirde 6.vites de kaç km sürat yapıyor, yada diğer viteslerde ölçme sanşınız varsa sevinirim . Vites oranlarıda düşük bunların.

6.vitesde 3000 devir de 150 yapıyor 4000 gibi 190

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Aynen dolunca iyi gidiyor[emoji3]. Ama yokuşta vitesi büyütürken sıkıntı oluyor. Deviri fazla yüksek tutmak gerekiyor.

Vites geçişlerinde ayağımı hafif gaza basarsam turbolag ortadan kalkıyor turbo dolu olduğu için araç ivmelenme de sorun çıkarmıyor gecikme ortadan kalkıyor

srdr87

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Cevaplar için teşekkürler. Dediğiniz gibi hafif gazda kalırsa sıkıntı olmuyor. Herhalde özel ayar filan işe yaramaz yada yazılımla beygiri artırmadan.

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Cevaplar için teşekkürler. Dediğiniz gibi hafif gazda kalırsa sıkıntı olmuyor. Herhalde özel ayar filan işe yaramaz yada yazılımla beygiri artırmadan.

Yazılım ile çok atak oluyor yaptıranların yorumları bu şekilde box kullandım test ettim ayar 5de 1 oranında açıktı 2 de sarma yapıyordu soft yazılım ile ayağıma hakim olabilsem çok keyifli araç olur ama benim sağ ayağın ayarı yok maalesef [emoji3]

gkhan92

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
konuyu hortlatıyorum, aynen 2011 105 lik 6 ileri megane 3 te bu sorunu bende yaşıyorum, asıl daha büyük sıkıntı 1.vites ve 2.vites arasındaki oransızlık, misal gülnar aydıncık arası yolu bilenler vardır, U dönüşü gibi dik keskin virajda araba yüklüyken 2.viteste dönüş esnasında devir düştüğü için araba toparlayamıyor bayılıyor , hızlı girsen virajı almıyor, 1.vitese atsan aşırı kısa ve durmadan 1.vitesede geçmiyor, 105 lik megane turbosu büyük olduğu için araç hemen dolduramıyor, ama turbo dolduğu zamanda 3.viteste bile sarıyor araba