1.5 dci 65 hp 85 hp 105 hp arasında nasıl farklar var?

haldunak

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
hep kafamı kurcalayan soru, benim araç 1.5 85hp. bu güç bu araca aslında yetiyor ama birçoğumuz gibi bende daha fazla arayışa giriyorum. bunu artırmanın bir yolu chiptunning. ama bu duman olayını kafama çok takıyorum ve uzak durmaya çalışıyorum mümkün olduğunca.
acaba 105lik motorun turbo ve intercooler ını kullansak geriye ne eksikler kalıyor. bu 1.5 dci motorların bloğu, kapağı, kolları vs. aynı mı yoksa fark var mı? motor ömründen min. feragat ederek nasıl +105 hp üzerine çıkarım.
bu konu da motorun açılmış halini bilen ya da kesin olarak bilgisi olan arkadaşlarımdan yardım bekliyorum.

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
dci 65 hp de intercooler yok,85 ve 105 likte var,yazılımları ve turboları farklı.
85 lik ve 105 lik arasında turbo farkı var,105 liklerin değişken geometrili turbosu var,ayrıca yazılım farkıda var,beyinleri farklı marka,enjektörlerinde farklı olduğunu biliyorum.Düzgün bir şekilde yapılacak chiptuning de sorun yaşamazsın kardeşim...:eyv

33su608

Mesut ARDIÇ
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
dci 65 hp de intercooler yok,85 ve 105 likte var,yazılımları ve turboları farklı.
85 lik ve 105 lik arasında turbo farkı var,105 liklerin değişken geometrili turbosu var,ayrıca yazılım farkıda var,beyinleri farklı marka,enjektörlerinde farklı olduğunu biliyorum.Düzgün bir şekilde yapılacak chiptuning de sorun yaşamazsın kardeşim...:eyv

ustam bizim yavruda intercooler yok ya bu intercooler kolay bulunurmu fiyat nedir bilgin varmı?

haldunak

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
beyin, turbo ve enjektörler farklı özetle. peki bunları nokiaların değiş tokuş kapağı gibi değiştiremeyiz dimi. bi ton iş çıkar heralde :) olacağını bilsem benim traktöre biraz iş çıksın istiyorum :D

haldunak

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ustam bizim yavruda intercooler yok ya bu intercooler kolay bulunurmu fiyat nedir bilgin varmı?

geçen hafta sanayide sorduğumda 300-400lira civarı bişi demişti. hoş pek güvenemiom adama. 110 tl dediği pandizotu 40tlye aldım :) bunda da tam tersi falan da olabilir :)

33su608

Mesut ARDIÇ
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
:D eger o fiyatsa benimkide 85 hp olacaksa yaptırrım:)

@cotech

Cihangir BAŞEL,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
1.5 dci araçlardakı farkları arkadaşlar sıralamış ..bana fazla iş düşmemiş fakat motoru güçlendırmek ıçın yapacağın parça değişimi uzun ve malıyetli bir iş..en kolay sorunsuz işlem ise chıp tunıng işlemi..benım kendı aracımda clıo 3 ve duman sıkıntısı yok..içine dert olmasın yapmak ıstersen ben halledebılırım..:eyv
http:// www.baseltuning.com /

haldunak

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
hepinize teşekkürler. ama chip olayı nedense tek başına bana anlamsız geliyor... basel chipi bende biliyorum. ankarada çok eski bir arkadaşımda yapıyor chip olayını ama o bile ikna edemedi beni :) motorum 150.000 km üstü olduğunda belki yaptırırım :D

emre

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
en mantıklısı ve en sorunsuzu bencede chiptuning en az maliyetle en fazla gücü alabileceğin tuning şeklidir bide araba dizel ;)

16-UğUR-55

Uğur Kaymak,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
chip yaptır sen chip diğer işe bulaşma temiz ve güvenli olur. Başın ağrımasın 3gün sonra