1.5 dci çözülemeyen enjeksiyon hatası

sercangdr

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
herkese merhaba arkadaşlar.2005 82 lik 1.5 dci motorlu meganım 2019 yılında aldığım günden beri çözülemeyen bir problemle uğraşmaktayım.sorunu şöyle özetleyeyim.seyir halinde giderken aracı hızlandırmak istediğimde birkaç saniyeliğine stop yazısıyla beraber enjeksiyon sorun var uyarısı alıyorum.araç bir saniyeliğine güçten düşmüş gibi olup sonra toparlıyo ve hızlanmaya devam ediyor.budurumla bazen haftada bir bazende ayda bir muhakkak karşılaşıyorum.bazen de motor sıcak veya soğuk farketmeksizin araç hiç çalışmıyor marşa defalarca bastığım halde enjeksiyon sorun var uyarısı alıyorum.aracı çalıştırmak için mecbur hava filtresinin arkasından balata spreyi sıkıp çalıştırıyorum.araçtan df053 hata kodu çıkıyor.bir usta mazot filtresi değişecek dedi orjinal delphi mazot filtresi takıldı sorun aynı.küçük bir ilçenin küçük bir enjektör ustasının yorumu 1. silindir enjektörü işeme yapıyor enjektörün içindeki valf bozulmuş o değişecek dedi.olmazsa mazot pompasına bakıcaz dedi.bende güvenemedim dün samsun sanayisinde bir dizel motor ustasına gittim.enjektörlerin sağlam işeme falan yok dedi.motor dan 2 adet müşür söktü ve yerine sıfırlarını taktı. Birkaç hafta böyle sür hata almazsan sorun bu müşürler dedi.anlıyacanız deneme yanılma yöntemiyle problem çözülmeye çalışıyor.siz değerli forum üyelerinden bilgi almak istedim. adığım hata kodlarını ve mazot pompasından değiştirilen müşürlerin resimlerini yüklüyorum.herkese iyi forumlar.*4eddf30755eb345b8a5a30f0b1c3cc67.jpg7a9b8ec05720c10bb01f80c705dcc8a7.jpg

HUAWEI P7-L10 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ekli dosyalar

• 4eddf30755eb345b8a5a30f0b1c3cc67.jpg
    4eddf30755eb345b8a5a30f0b1c3cc67.jpg
    578.4 KB · Görüntüleme: 3

sercangdr

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar sorunun müşürlerden olmadığıda anlaşıldı bugün yine araç çalışmadı.videoya çekme şansım oldu bir bakarsınız sevinirim https://youtu.be/3rwlNZIcIu4

Son düzenleme:

Ahmet DEMİRELİ

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim aklıma da fren müşürü geldi ondan olabilir mi acaba

sercangdr

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim aklıma da fren müşürü geldi ondan olabilir mi acaba
Valla hocam aracı hava filtresinin arkasından balata spreyi sıkarak çalıştırıyorum fren müşürüyle ne alakası olabilirki

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş

sercangdr

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba geçmiş olsun . Şu hali ile cihaza bağlayıp arıza kodu almak gerekir . Sprey ile araç çalışıyor mu çalıştıktan sonra herşey normal mi
Merhaba teşekkürler.ne demek istediğinizi anladım eğer başka bir arıza kodu varsa spreyle çalıştırdıktan sonra silinebilir ama malesef bende obd cihazı yok ve sanayiye çok uzaktayım.ben ingilizce kataloğunu indirdim df053 arıza kodunda "enjeksiyon arızası mesajı eşliğinde motor çalışmayabilir" diye bir yazıyla karşılaştım.çok az sprey sıkıyorum araç çalışıyor.resimlerdeki o iki müşür değiştikten sonra seyir halindeyken gaza kökleyince falan hiç hata almadım ama ilk çalıştırmada problem devam ediyor

Uğur

Yönetici
Başkan
33-Mersin
Yolda giderken gelen yazıyla aracın ilk çalışmaması farklı arızalar olabilir.Yolda giderken Enjeksiyon kontrol edin yazısı genelde mazot şamandırasının üzerindeki müşürden ya da turbonun üzerindeki müşürden oluyor.Ustanız turbonun enjeksiyonla ne alakası var diyebilir ancak megane 2 neredeyse ampul patlasa enjeksiyon sorun var yazacak.
Diğer ilk çalışmama sorunu için geri dönüş valfine bir baktırmanızı öneririm.Valfte arıza varsa ilk çalışma için gereken mazotu tutamayıp depoya geri yolluyor olabilir.

sercangdr

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yolda giderken gelen yazıyla aracın ilk çalışmaması farklı arızalar olabilir.Yolda giderken Enjeksiyon kontrol edin yazısı genelde mazot şamandırasının üzerindeki müşürden ya da turbonun üzerindeki müşürden oluyor.Ustanız turbonun enjeksiyonla ne alakası var diyebilir ancak megane 2 neredeyse ampul patlasa enjeksiyon sorun var yazacak.
Diğer ilk çalışmama sorunu için geri dönüş valfine bir baktırmanızı öneririm.Valfte arıza varsa ilk çalışma için gereken mazotu tutamayıp depoya geri yolluyor olabilir.

Ben aracı almadan önce hangi amaçla takılmış bilmiyorum elçik pompasının önüne çekvalf takılmış.çalışmadığı zaman elçik pompasını sıkıyorum sertleşiyor ama yinede araç çalışmıyor.çekvalfin olduğu mazot borusuna bakınca araç çalışsada çalışmasada çok küçük hava kabarcıkları bazen görünüyo.ustaya sordum bukadarı normal dedi.sizin dediğiniz geri dönüş valfi hangi parça biraz daha bilgi verirmisiniz