1.5 dci yağ kapasitesi, fazla konursa ne olur? Boşaltmalı mıyım?

clio6161

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçen hafta bakımı yağ filtre bakımlarını yaptırdım. Usta 5lt bidonu kaşla göz arasında döktü hepsini, ben dedim sanki daha azdı abi niye döktün diye, bunların hacmi 5lt dedi. Biraz araştırdım ve genellile 4.5 lt alıyor yazımışlar. Kimisi fazla olanı şırınga ile çek diyor kimisi zaten yarım litre filtreyi dolduruyor sıkıntı yok diyor. Yağ çubuğundan bakayım dedim fazla mı diye ama sanırım çubuğa bakarak yağın fazla olduğunu anlamak yağın az olduğunu anlamaktan daha zor. Min ile Max arasında tırtırlar olduğu için yağ o boşluklara doluyor haliyle ikisi arasında olsaydı çok net anlaşılıyor ama maxın üstünde mi tam anlayamadım. Maxın üstünde de yağ lekeleri var ama sonuçta çubu sokup çıkarırken kanalın yanlarına sürttüğü için oradan bulaşma ihtimali de var. Yağ fazlamı diye servise gitmekte istemiyorum :) Fazlaysa sıkıntı olur mu? Yoksa her ihtimale karşı enjektörle biraz alayım mı ?

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Merhaba.Özellikle turbo dizel araçlarda fazla yağ karterin boş hacmini azalttığı gibi,karter basıncı arttırır.Turbo yağlama yağının geri dönüş hattını kapatabilir/yağ geri dönüş debisini karşı basınç yaratarak azaltır.
Bu da başta turbo olmak üzere motor için zararlıdır.
Ben max çizgisinin altına kadar yağı azaltmanızı tavsiye ederim.

clio6161

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba.Özellikle turbo dizel araçlarda fazla yağ karterin boş hacmini azalttığı gibi,karter basıncı arttırır.Turbo yağlama yağının geri dönüş hattını kapatabilir/yağ geri dönüş debisini karşı basınç yaratarak azaltır.
Bu da başta turbo olmak üzere motor için zararlıdır.
Ben max çizgisinin altına kadar yağı azaltmanızı tavsiye ederim.

Teşekkürler hocam.