1.6 16V Coupe Alırken Özellikle Dikkat Etmem Gerekenler???

BunyaminKapicioglu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar. Bazılarınız hatırlar bazılarınız bilir bazılarınız ilk kez görüyor olabilir profilimi. Eski bir F7R kullanıcısıyım. (Evlenirken satmıştım)

Başka hiçbir araç beni mutlu etmedi ve tekrar Coupe alacağım. Fakat F7R gerek parça temini, gerek ustalığı, gerek kronik vakalarıyla biraz masraflı oluyor. E haliyle yakıtı ve vergisini de düşünürsek 1.6'ya göre yıllık masrafı çok daha fazla olur. 1.6 16V alacağım ve özellikle kullanan kişilerden biraz bilgi almak tecrübelerinden faydalanmak istiyorum.

1.6 16V Megane Coupe Alırken:

1- Özellikle dikkat etmem gereken kısımlar var mı? (standart kaporta, mekanik dışında; kronik vakalarla ilgili?)
2- Otomatik vites olanlarına da bakayım mı? Tavsiye eder misiniz? Otomatik vites kullanıcıları ne gibi problemler yaşıyor? (Otomatik alırsam eşim de kullanır diye düşündüm ama şart değil)
3- Bu serilerde kronik vakalar var mı? stop etme- devir dalgalanması vs gibi?
4- ve sizin eklemek istedikleriniz? "Kardeşim şuna, buna çok dikkat et demek istedikleriniz? :cay

Serkan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Temiz Coupe bulmak zor. ben 2.Coupemi alırken tam 7 ay bekledim temizini bulmak için, ama iyi ki acele etmemişim. 2 yıla yakındır kullanıyorum. ilk aldığımda 4 lastik diskler balataları değiştirdim, 7-8 ay önce triger+devir daim pompa, baskı balata, akü vs kafam rahat olsun diye hepsini değiştirdim. rutin bakımları için servise gidiyorum sadece hiç üzmedi beni çok şükür.Kısacası temiz, oynanmamış bulursan seni üzmez.

BunyaminKapicioglu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Serkan bey her konuda destek oluyorsunuz teşekkür ederim.

Temizini bulmak gerçekten zor. Özellikle hasarsız bulmak çok zor. Hasar kayıtlı araçlara ısınamıyorum bir türlü. Dün 80.000 KM'de expertiz raporlu, yetkili servis onaylı bi araç buldum ama sağ taraftan komple darbe almış ve 5.000 TL hasar kaydı var. Buz gibi soğudum.

Siz bana düşük kasalar için 8Valf demiştiniz ama aşağıdaki ilanın sahibine mesaj atmıştım, cevap vermiş. Ufak tefek boya dışında işlem olmadığını ve aracın 16Valf olduğunu söylüyor. (Kendisi de bilmiyor mu acaba?)

http://www.sahibinden.com/ilan/vasi...upe-klimali-sorunsuz-satilik-195564455/detay/

*Renault9

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu araç 16v olamaz mümkün değil, o modelde olanlar 8v diye biliyorum.

BunyaminKapicioglu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Beyler 8V ile 16V arasında çok fark var mı? Teknik olarak farkı biliyorum. Biri çift egzantirik diğeri tek, birinde subap başına 2 emme 2 egzos subabı düşüyor diğerinde 1 emme 1 egzos vs vs... Yakıt tüketimi olarak çok fark ediyor mu? Bildiğim kadarıyla 8V gaz pedalına daha duyarlı ve 16V'ye göre nispeten daha atik

Battlegazi

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yukarıda da belirtildigi üzre acele etmemek en büyük etken ayrıca şu ara yaz gelmesi bayramlar ramazanın yaklaşması ve altın fiyatının yüksek olmasından dolayı piyasa çok yüksek şu ara aceleniz yoksa almanızı tavsiye etmem en azından altın fiyatları düşene kadar.
ikinci tavsiye olarak almışken en azından 4 hava yastıklı olanı tercih edin Allah korusun bi kaza durumunda içinden sağ çıkın para kolay halledersiniz. Sunroof biraz keyfe kalmış birşey ama tavsiye ederim güzel icat çoğunlukla motoru arızalı (250-300tl) yada en iyi ihtimal plastik ayakları var sunroof u kaldıran onlar kırık oluyor (bulursanız o da iyi para) onlara dikkat edin kelebek camlar çogunlukla arızalı olur eğer motor çalışıyorsa 100 tl ye falan temizler tekrar takarlar deri koltuk alacaksanız ki bende var tavsiye etmem kışın dondurur yazın terletir derileri çok yıpranmış oluyor kesin ona dikkat edin arabayla çok oynanmamış sağı solu mıncıklanmamış modifiye etmeye çalışılmamış araçlar sizin için daha iyi olur (modifiyeciler biraz daha agresif sürüyorlar yandı patiydi) kronik arıza olarak aklıma pek bişey gelmiyor bunlar dışında ki megane 1 le aynı aksamı kullandığı için motor konusunda gayet bol parçası var bakkalda bile bulursunuz. Otomatik vites konusunda pek bilgim yok ama şahsi düşüncem manuel iyidir iyi.
8v 16v tabiki fark eder ama bunlarda 8v yoktu diye biliyorum
Diğer tavsiyelerim boya o kadar da sıkıntı değil 15 yaşında araç nihayetinde çok vuruğu kırığı olmasın yeterli bence. temiz bi araba bulursanız 1.6 atmosferik arabaların %90 ı tokat manyağı edersiniz kalkışta şansları yok(denedim ordan biliyorum)
En önemli tavsiyem 2-3 binden kaçıp yığıntı bişey almayın sakın kemoterapi çok daha pahalı ve acılıdır. ;)
2000 sonrası çıkan makyajlı kasa daha güzel duruyor kokpit olarak da daha canlı.
Biraz karıştırmış olabilirim kusura bakmayın umarım yardımcı olabilmişimdir....

Saygılarımla....

Serkan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Beyler 8V ile 16V arasında çok fark var mı? Teknik olarak farkı biliyorum. Biri çift egzantirik diğeri tek, birinde subap başına 2 emme 2 egzos subabı düşüyor diğerinde 1 emme 1 egzos vs vs... Yakıt tüketimi olarak çok fark ediyor mu? Bildiğim kadarıyla 8V gaz pedalına daha duyarlı ve 16V'ye göre nispeten daha atik

F7R (2000 Motor) Dışında bu kasalar 1.6 8valf diye biliyorum. 8 v 90 hp dir. 16 v den daha atik zaten olamaz. İlanlarda teknik verilere bakarsanız göreceksiniz. Siz hiç kafanızı karıştırmadan 2000 ve üstü modellere bakın.

Dynamique modeli denk gelirse (2001 yılın sonunda ve 2002 üretim oluyor) bana olduğu gibi şanslısınız. Hakiki deri-kumaş karışımlı koltuk çok büyük avantaj. Gözlük standına kadar düşünülmüş.

BunyaminKapicioglu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Beyler çok teşekkür ederim uzun uzuna yazmışsınız sağolun. Benim eski aracım 98 f7r'dı ve eşim(ozamanlar sevgilimdi) beğenmişti o arabayı. Şimdi makyajlı kasayı gösteriyorum beğenmiyor :) yani 98 modeli daha çok seviyor. Onlar da 8V ve fiyatları 2-3.000 lira daha uygun olabiliyor. Ben de makyajlı kasa istiyorum ama madem eşim eski kasa dedi artık çok da farketmez benim için. Temiz ve bütçeme uygun olsun 8V - 16V makyajlı- makyajsız farketmeksizin birine yazılcam. En önemlisi full orjinal olması, hasar kayıtsız olması ve iç döşeme, torpido vs kusursuz olması. Onun dışında lokal boya veya temizlik amaçlı komple boya sorun değil. Galeride bitane buldum kazasız orj. demiş. KM 200bin altında. 12.500'dü takip ediyorum 11.750 yapmış. Fiyat çok cezbedici ama acele etmicem. 3-5 aracı takip ediyorum.

ibrahim4587

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaslar bende uzun zamandan beri yaklasik 6 7 ay gibi bir suredir 1.6 16v 2000 model ustu ariyorm daha temiz denk gelmedi. Guzel bulduklarimda hep uzak sehirlerdeydi gitme imkanimda olmadi.Hep merak ettigim bilgileri paylasmissiniz. Paylasimlar icin cok tesekkurler.parca sikintisi cekmem diye dusunuyorm Izmirde oturuyorm buyuk kazasi olmasin motoru bitik olmasin yeter diyorum. Umarim herkes gonlune gore bi arac bulur.

PauLord61

Mehmet İNCE,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaslar bende uzun zamandan beri yaklasik 6 7 ay gibi bir suredir 1.6 16v 2000 model ustu ariyorm daha temiz denk gelmedi. Guzel bulduklarimda hep uzak sehirlerdeydi gitme imkanimda olmadi.Hep merak ettigim bilgileri paylasmissiniz. Paylasimlar icin cok tesekkurler.parca sikintisi cekmem diye dusunuyorm Izmirde oturuyorm buyuk kazasi olmasin motoru bitik olmasin yeter diyorum. Umarim herkes gonlune gore bi arac bulur.
İnşlh gönlünüze göre bir araç bulursunuz , Bu arada sizleri daha yakından tanımak isteriz.http://www.renaultfanclub.com/renault-fan-club-uye-tanitimlari/ Eminim ki çok güzel vakit geçireceksiniz bizlerle :eyv