1.6 Dynamique de benzin/lpg takıntım?

golge71gs

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herkese merhabalar arkadaşlar.
Direk soruna giriyorm. Başına gelen varmı yok mu bi öğreneyim.
Yada bu sorun normal birşey mi?

Aracımda lpg ile kullanırken yani benzinle alakası yokken benzin de kullanıyormuş gibi benzin lambası yanmazken bir süre sonra yakıt göstergesinde uyarı lambası ve sesli uyarı geliyor.

Uzun bi süre uyarı lambası yanık devam ettikten sonra lpg tankını fullediğimde benzin göstergesi yükseliyor ve uyarı ışığı gidiyor. Ve benzin gerçekten azalığında lamba yanıyor ve sönmüyor :)

Şimdiden teşekkürler :)

KaRaHaN

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Öncelikle geçmiş olur ve bir daha olmaz diyeceğim ama sorun çok ilginç sanki lpg müşrünü (şamandra) benzin müşrüne bağlamışlar aslında istenilen bir özellik ama ilerde böyle birşeyden de sıkıntı yaşamak hoş olmaz bence lpg nin takıldığı yere ya da markasının servisinden bu durumu bir öğrenin. Malum megane 2 ler elektronik olarak çok oynanmaya ve arızaya gelmiyor :eyv

equity

Gökberk YILMAZ
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
arkadaşımın aracındada aynı durum var yol bilgisayarında yapılabilecek km sayacı 0 a indiğinde benzin ışığı yanıyor ancak depoda benzin var lpg aldıgında yada benzin aldığında ışık sönüyor . gerçekten benzin azaldığında da ışık yanıyor problem yok.

*Renault9

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
​Yol bilgisayarı benzinde gidiyormuş gibi algılıyor. Sıkıntı yok bence. Yalnız lpgyi fulleyince neden benzin yükseliyor orasını anlamış değilim.:)

RedFoX

Levent
Süper Moderator
14-Bolu
10 Liralık benzin alın depodaki ölçüm tekrar yapılacak ve benzin ibresi normal yerine gelicektir. Gazla giderken benzin ibreside düşüyor. Bunların hepsinde bu sorun var. Daha doğrusu sorun da değil ibre yol bilgisayarına göre düşüyor.

Psclub

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
test mode yaparak benzin göstergesinin depodaki yakıta göre gerçek değeri göstermesini sağlayabilirsin. Bu sorun bütün sonradan lpg takılmış megan 2 lerde görülmekte. bu arada şamandranızdada bir sorun olabilir mesela ben benzin deposunu fullediğimde benzin göstergesi sıfırlanıp servis ışığı yanmakta. burdan bir arkadaştan edindiğim bilgiye göre şamandranın bir kablosunda kopukluk olugundan aynı sorunla karşılaşmış ve gidermiş.

golge71gs

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Öncelikle geçmiş olur ve bir daha olmaz diyeceğim ama sorun çok ilginç sanki lpg müşrünü (şamandra) benzin müşrüne bağlamışlar aslında istenilen bir özellik ama ilerde böyle birşeyden de sıkıntı yaşamak hoş olmaz bence lpg nin takıldığı yere ya da markasının servisinden bu durumu bir öğrenin. Malum megane 2 ler elektronik olarak çok oynanmaya ve arızaya gelmiyor :eyv

Teşekkürler ben bi göstereyim en iyisi :)

golge71gs

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
10 Liralık benzin alın depodaki ölçüm tekrar yapılacak ve benzin ibresi normal yerine gelicektir. Gazla giderken benzin ibreside düşüyor. Bunların hepsinde bu sorun var. Daha doğrusu sorun da değil ibre yol bilgisayarına göre düşüyor.

Valla bende çözemedim bir sorunmu değilmi :)

golge71gs

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
​Yol bilgisayarı benzinde gidiyormuş gibi algılıyor. Sıkıntı yok bence. Yalnız lpgyi fulleyince neden benzin yükseliyor orasını anlamış değilim.:)

Valla anlayamıyorum bende. Benzin lambası yanarken lpg aldıgımda benzin lambası sönüyor ve yarım depoya yaklasıyor :) Her zaman olmuyor ama arada oluyor öyle :)

PauLord61

Mehmet İNCE,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim aracım Clio 3 1.6 16v dynamique. Lpg takılı. bende ilk başlarda farklı geliyordu sonradan öğrendim ki şöyle bir durum var. Araç ilk çalıştığında depodaki müşire göre veri alıyor sonradan sen yola devam ettikçe yol bilgisayarına göre otomatik düşüyor. Depoda az benzin olursa araç durduğunda depoda değişikliği algılayamadığından değişiklik olmuyor. Ben şöyle yapıyorum depoyu fule yakın bir kere dolduruyorum. Araç her durduğunda yada bi tümsekten geçtiğimde depoda hareketler olduğundan ibre tekrar geri yerine geliyor ;) Yada ibre azaldığında 10 liralık bi benzin attığında depoda fark olduğundan ibre eski yerine geliyor. ibreyi uzun süre sıfırda bekletmemeni tavsiye ederim araç benzin yokken gidiyomuş gibi algıladığından sıkıntı çıkarıyor. İnşl yardımcı olabilmişimdir ;)