1.6 RXT Rölantide Titreme ( Genel Bakım Sonrası Motorda Silkeleme )

Nefredd

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Selam arkadaşlar. Aracımda rölantide titreme ve 2. ve 3. viteste ayağı gazdan hafif çekince motorda silkeleme sorunu vardı. Aracın da bakımları geldiği için bujilerden kaynaklı olabilir diye düşünmüştüm. Bugün yağ, yağ-hava-polen filtresi, bujileri değiştirdik. Sorun değişmedi. Atiker LPG takılı araçta. Usta lpg ayarına baktırmamı söyledi ona da ayar çektik rölantide devir az da olsa düzelse de titreme devam etti. Ama bu sefer 2. ve 3. viteste araçtaki tekleme aşırı arttı ve gaza bastığımda motordan pat pat ses çıkmaya başladı. Bakım yaptırdığıma pişman oldum :( Tekrar ustaya gittim ve gaz kelebeğini temizliyip tekrar bakalım dedi. Sizce sorun neyden kaynaklı olabilir ?

Sweet

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Gaz kelebeği rolantide titreme dalgalanma stop etme 1 deyken gazdan çekince silkeleme tarzı şeyler yapabilir.
Fakat patlatma vs. genelde lpg ayarından olur.

Aytskal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçmiş olsun

Son düzenleme:

Nefredd

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar. Bugün ustaya tekrar gittim aracı bıraktım. bujileri tekrar kontrol edelim dedi buji kablosu ve bobinlere de bakalım dedi. Sorunun bir buji ve buji kablosundan olduğu anlaşıldı yenilendi ve sorunum büyük ölçüde düzeldi.rölantide Titreme azaldı.Patlama ise tamamen geçti. 2. ve 3. vitesteki sıkıntım ise şanzıman kulağının kopmasından olduğu anlaşıldı o değişti ve sorunum düzeldi. Tekrar LPG ayarında bir sıkıntı olur mu diye gaz ustasına götürdüm aracı ayarda sıkıntı yok dedi ama titreme için motora baktıgında motor sübap ayarları yapılması lazım dedi. Bu kafamı karıştırdı.

Sweet

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar. Bugün ustaya tekrar gittim aracı bıraktım. bujileri tekrar kontrol edelim dedi buji kablosu ve bobinlere de bakalım dedi. Sorunun bir buji ve buji kablosundan olduğu anlaşıldı yenilendi ve sorunum büyük ölçüde düzeldi.rölantide Titreme azaldı.Patlama ise tamamen geçti. 2. ve 3. vitesteki sıkıntım ise şanzıman kulağının kopmasından olduğu anlaşıldı o değişti ve sorunum düzeldi. Tekrar LPG ayarında bir sıkıntı olur mu diye gaz ustasına götürdüm aracı ayarda sıkıntı yok dedi ama titreme için motora baktıgında motor sübap ayarları yapılması lazım dedi. Bu kafamı karıştırdı.
Subap ayarı zaten uygun fiyatlı birşey genelde titreme gibi sorunlara iyi gelir, marş süresinde uzama vs. varsa mutlaka ayar ister.

Nefredd

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Subap ayarı zaten uygun fiyatlı birşey genelde titreme gibi sorunlara iyi gelir, marş süresinde uzama vs. varsa mutlaka ayar ister.

öncelikle ilgin için saol dostum :eyv Kafamı karıştıran 2 tane motor ustası bakmıştı motora bu konuda bişey demediler gaz ayarı için gittigim usta kaputu açınca benzin kokusu var dedi ve motor da fazla titreme var hangi usta baktı bu motora dedi :) sübap ayarı yaptır dedi :) marş süresinde uzama yok ama bi ara başka bir ustaya sübap ayarı için götürüyüm o zaman :)

Nefredd

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu arada rölantide titreme sorunum tekrar rahatsız etmeye başladı beni arkadaşlar. Başka neyden kaynaklı olabilir bilemedim. Antalya da olup usta önerebilecek bir arkadaş varsa da sevinirim :)