10 Kasım Atatürk Haftası İle İlgili Yazı

ByTyFn

Tayfun SÖYLEMEZ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ataturkm.jpg

Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938 yılında saat dokuzu beş geçe hayatına veda etmiştir. 10 kasımın içinde bulunduğu hafta ülkemizde her yıl Atatürk Haftası olarak yaşanır. O haftada tüm yurtta; Atatürk’ün hayatı, ülkesine kazandırdıkları, fedakarlıkları, inkılap ve ilkeleri anlatılır. Radyo ve televizyonda, Atatürk’ün kendi sesinden konuşmaları dinletilir. O günü yakından yaşamamıza neden olur. Atatürk’le ilgili filmler izlenir.
10 Kasım tüm yurtta Atamızı törenlerle yad ettiğimiz gündür. Ölüm saati olan dokuzu beş geçe “ti” sesi eşliğinde saygı duruşuna geçeriz. Kara ve deniz taşıtları hareket etmeden sirenlerini çalarlar. Okullarda ve bazı kurumlardaki anma törenlerinde Ata’mızın hayatı, kazandırdığı inkılap ve ilkeleri anlatılır, seçilmiş Atatürk şiirleri ve Atatürk’ün kendi yazdıklarından derlemeler okunur.Atatürk’ün Hayatının Kısa ÖzetiAtatürk, 1881 senesinde Selanik’te dünyaya geldi. Ali Rıza Bey babası, Zübeyde Hanım ise annesidir. Sırasıyla eğitimlerini mahalle mektebi, Şemsi Efendi İlkokuluna, askeri ortaokul, askeri lise ve İstanbul Harp Akademisinde almıştır. Nihayetinde kurmay yüzbaşı olarak mezun oldu. Ardından Osmanlı Ordusu’na katıldı ve onu Balkan Savaşı’na gönderdiler. Orada gösterdiği başarıdan kaynaklı Çanakkale Anafartalar Grup Komutanlığına getirildi.Osmanlı Devleti, Mondros Antlaşması’yla düşmanlar tarafından işgal edilmeye başlayınca bunu kabul edemeyen Atatürk 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktı. Amasya, Sivas, Erzurum kongreleri gerçekleştirdi. Halkın desteğini alarak Kurtuluş Savaşı’nı başlattı. Bu savaştan galip gelen Atatürk 23 Nisan 1920’de Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisini açtı. ”Egemenlik halkındır.” düşüncesini benimseyerek padişaha ve dünyaya Türk milletinin gücünü kanıtladı.1.İnönü,2.İnönü, Sakarya ve Dumlupınar savaşlarının ardından ülkeyi düşmanlardan temizledi. 29 Ekim 1923’te cumhuriyeti ilan etti ve ilk cumhurbaşkanı görevine getirildi. Türk milletinin çağdaş medeniyet seviyesine ulaşması için ard arda bir çok inkılâba imza attı.Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu lideri olan Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938’de saat: 09.05’te İstanbul Dolmabahçe Sarayı’nda hayatına ve biz evlatlarına veda etti. Ankara’da Etnografya Müzesine geçici olarak konulan naaşı 10 Kasım 1953’te Anıtkabir’e nakledildi. Aramızdan ayrılsa da Atamız, bizlere bıraktığı miraslar ve imza attığı devrimler ile Türk milletinin kalbinde ölümsüzdür.

http://www.eokul-meb.com/10-kasim-ile-ilgili-yazi-49267/

ROADFOX

Kerem SAYARI, T.C. Vatandaşı,
Başkan
Bilgi Girilmemiş
Yüce önder Atatürk'le ilgili yazı yazmak bence kimsenin hakkıda değil haddide bu sıralar.O'nun bizlere bıraktığı mirasa sahip çıkamayan cesaret edip O'nu savunamayan onun bunun saçma sapan uygulamalarına sadece seyirci kalan bizler değilmiyiz?Yıllar önce sanki bugünleri görmüş ve demiş ki;muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda saklıdır!Meğer bizler bu sözleri kuru kuru ezberlemişiz hepsi bu.Ve benim şahsi düşüncemdir kimseyi bağlamaz kimse çıkıp bana Atatürk'çüyüz diyemez bu memlekette.Meğer en ufak zoru görünce pısıp kalıp cılız seslerle ve face başında 3-5 saçma paylaşımdan öte geçemeyen bir nesle emanet etmiş Ata'mız bu vatanı.İçim zehir gibi T.C'miz kaldırılmış,andımız kaldırılmış,neredeyse Atatürk rozeti taktık diye tutuklanacak seviyelere gelmişiz ve hala Atatürk'çü olduğumuzu iddia ediyoruz öylemi?Hadi be!!!Kimse yazmasında çizmesinde konuşmasında zira HAKEDEMEDİK o güvene ihanet ettik sen,ben,o hepimiz .................................:sinirli:sinirli:sinirli

ByTyFn

Tayfun SÖYLEMEZ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yüce önder Atatürk'le ilgili yazı yazmak bence kimsenin hakkıda değil haddide bu sıralar.O'nun bizlere bıraktığı mirasa sahip çıkamayan cesaret edip O'nu savunamayan onun bunun saçma sapan uygulamalarına sadece seyirci kalan bizler değilmiyiz?Yıllar önce sanki bugünleri görmüş ve demiş ki;muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda saklıdır!Meğer bizler bu sözleri kuru kuru ezberlemişiz hepsi bu.Ve benim şahsi düşüncemdir kimseyi bağlamaz kimse çıkıp bana Atatürk'çüyüz diyemez bu memlekette.Meğer en ufak zoru görünce pısıp kalıp cılız seslerle ve face başında 3-5 saçma paylaşımdan öte geçemeyen bir nesle emanet etmiş Ata'mız bu vatanı.İçim zehir gibi T.C'miz kaldırılmış,andımız kaldırılmış,neredeyse Atatürk rozeti taktık diye tutuklanacak seviyelere gelmişiz ve hala Atatürk'çü olduğumuzu iddia ediyoruz öylemi?Hadi be!!!Kimse yazmasında çizmesinde konuşmasında zira HAKEDEMEDİK o güvene ihanet ettik sen,ben,o hepimiz .................................:sinirli:sinirli:sinirli

Ne kadar doğru söylemişsin abi.. Gerçekten dediğin gibi o bizim bugünleri görmemize vesile oldu fakat bugünlerde ona ait olan , bize armağan ettiği ne varsa kaldirilmaya çalişiliyor.. Buna kim müdahale ediyor KİMSE biz böyle yaşamaya alişmişiz abi , biri çikar bişey der HAKS;Z bile olsa kimse çkip HAKSİZSİN deme cesaretinde bulunmaz.. :asabi

Aykut Karabulut

,
Başkan
35-İzmir

Siz, genç arkadaşlar; yorulmadan beni izlemeye söz vermişsiniz. İşte ben bilhassa bu sözden çok duygulandım. Yorulmadan beni

takip edeceğinizi söylüyorsunuz. Fakat arkadaşlar, yorulmadan ne demek? Yorulmamak olur mu? Elbette yorulacaksınız. Benim

sizden istediğim şey yorulmamak değil, yorulduğunuz zaman dahi durmadan yürümek, yorulduğunuz dakikada da dinlenmeden beni

izlemektir. Yorgunluk her insan, her mahluk için tabii bir hâldir. Fakat insanda yorgunluğu yenebilecek manevi bir kuvvet vardır ki işte

bu kuvvet, yorulanları dinlendirmeden yürütür.

Sizler, yeni Türkiye’nin genç evlatları, yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz. Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler asla ve

asla yorulmazlar. Türk gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir.”

Mustafa Kemal ATATÜRK...
b4p6.jpg
spacer.gif

• Beğen
Tepkiler: ByTyFn ve ROADFOX

ROADFOX

Kerem SAYARI, T.C. Vatandaşı,
Başkan
Bilgi Girilmemiş
Bu işin sonu şuna gidecek putamı tapıyorsunuz ey gafiller 10 kasımıda yasaklıyorum diyecek birileri ve yasaklayacaklar ...... neysee:pislik