1000-1100 rpm arası motor bölümünden gelen HIRILTI sesi

emrah78

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
merhaba.. yaklaşık 1 aydır 2014 1.5 DCI gt line manuel kullanıyorum. araç daha 9bin km de. aracımdan genel olarak çok memnunum. aracı kullanırken karşılaştığım bir ses bnm sorunum. araç harekete başladığında motor devri 1000-1100 rpm arasında motor tarafından bir hırlıtı sesi geliyor. gaza yüklenmeye devam ettiğimde motor devri 1100 rpm i geçtiğinde sesi kesiyor. aynı şekilde ayağını gazdan çektiğinizde araç yavaşlamaya geçerken motor hızı 1100-1000 rpm aralığına gelirken aynı ses ortaya çıkıyor , 1000 rpm altına düşünce ses kesiyor. turbo dan geldiğini farkediyorum. aracı 1000 rpm'de kullanmıyorum. sürüş konforumu etkilemiyor, ama araç garantide olunca kaynağı ortaya çıksın istiyorum. tahmininiz varsa sevinirim, şimdiden teşekkürler..

bazdu

Batuhan Dursun BAZDU,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bende turbo diye dusunuyorum aklima ilk o geldi

gorkemmaydin1

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Turbodan hırılti sesi gelmesi km o kadar düşük bir araçta %5 olasılığı vardır anca fabrika hatası olcak ki öyle . Motor üst plastik kapaklarıni kontrol ediniz sadece belirli bir devirde sıkı olmadığı takdirde plastik hırıltısi yapar ve bunu her yerden gelebilecek diye düşünürsünüz . Aracın alt koruma plastiklerine egzos üstü saçına bakınız o devirlerde ses yapabilcek başka secenek odur çünkü 100 rpm içinde turbo belirli bir hırıltı çıkarmaz çıkarsa bile üst devirlerde araçta ses dahada artar .. turbo da mil ve paller vardır metal olarak genelde sıkıntılı kullanimdan ötürü paller yatağı çizer sese neden olur .. mil balans yapar veya mil dağılır oda metal ve zırilti sesiyle her devirde yankılanir. Sorunu kulak ve deneme yanıma yolları ile yeni nesil otomobillerimizdeki plastik kapak plastik kapak tutacaklari plastik tipalara bakıp kontrol ederek cozuceginiz kanaatindeyim

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
merhaba.. yaklaşık 1 aydır 2014 1.5 DCI gt line manuel kullanıyorum. araç daha 9bin km de. aracımdan genel olarak çok memnunum. aracı kullanırken karşılaştığım bir ses bnm sorunum. araç harekete başladığında motor devri 1000-1100 rpm arasında motor tarafından bir hırlıtı sesi geliyor. gaza yüklenmeye devam ettiğimde motor devri 1100 rpm i geçtiğinde sesi kesiyor. aynı şekilde ayağını gazdan çektiğinizde araç yavaşlamaya geçerken motor hızı 1100-1000 rpm aralığına gelirken aynı ses ortaya çıkıyor , 1000 rpm altına düşünce ses kesiyor. turbo dan geldiğini farkediyorum. aracı 1000 rpm'de kullanmıyorum. sürüş konforumu etkilemiyor, ama araç garantide olunca kaynağı ortaya çıksın istiyorum. tahmininiz varsa sevinirim, şimdiden teşekkürler..

hocam neden internetden tahmin oyunu oynayasınki garantisi olan araç götür garantiden çözsünler binbir şey olabilir bu, turbo hortumu olabilir,motor kulakları olabilir, şanzıman takozu olabilir,egsoz borusu olabilir.

böyle vakaların %99 ufak tefek 5dklık sıkıntılar çıkyor , götür aracı servise boşu boşuna konforunu bozma kafanda soru işareti kalmasın yoksa internetden budur şudur diye kim bir şey söylese atmış olur bilmesi imkansızdan öte bir durum sizinkisi

emrah78

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Eyvallah arkadaşlar, teşekkürler önerileriniz için. İlk fırsatta yetkili servis e yol gözüktü:)

bülenth

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Selamlar bendede clio gtline var 20bin km de ve aynı şekilde rölanti halindeyken olmayan gaza biraz bastığımda başlayan artırdığımda kesilen belli gaz aralığında duyulan jetgillerin jet mobillerinin sesini andıran enteresan anlamlandıramadığım hırıltı olarak tanımlayamadığım garip ses var. konuyla ilgili servise gittim bu ses için neden geldin der gibi yüz ifadesiye normal diyip gönderdiler. karşılaştırmak açısından başka bir gtline test sürüşüne gitmeyi düşünüyorum. siz bişeyler bulabildiniz mi konuyla ilgili? jetgiller jetmobil sesini bilmeyenler için:) https://www.youtube.com/watch?v=tTq6Tofmo7E

Redtiger

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
R-link var mi aracinizda

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

bülenth

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
r link yok.

tuky

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bende 1.5 dci edc icon vardı 2015
Bende o ses yerine tok gür sportif bir ses vardı 3.000 devire göre megane 1.5 lere göre gayet tok gür sesi vardı :/ halla sizde niye böle bilemedim

Sent from my iPhone using Tapatalk

Promethe

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Cumartesi gününden itibaren bu ses bende de oluşmaya başladı. Motoru 1.vites de babama sinirlendiğim için biraz bağırttırdım zorladım diyebiliriz. Bunun sebebi nedir, cumartesi servise gideceğim lakin sizlere sormak istedim. Sadece 1000-ve 1100 rpmde gelen uğultu sesi. Düne kadar bu yoktu. Kafaya takmaya başladım. Videoda da izleyeceksiniz devir çubuğu 1'in üzerine gelmeden sanki takılıyormuşcasına hareket ediyor. https://youtu.be/gNx7oQLCj78 Yardımlarınızı bekliyorum. Burdaki de daha iyi anlayabilmeniz için 2. videom. https://youtu.be/2BwYwuLds0M